רוב החולות לסרטן שד חיובי לרצפטורים שמטופלות באיכילוב נמנע מהן מתן כימותרפיה לאחר הניתוח להסרת הגידול - 0404
+
רוב החולות לסרטן שד חיובי לרצפטורים שמטופלות באיכילוב נמנע מהן מתן כימותרפיה לאחר הניתוח להסרת הגידול חיים קרסנו

רוב החולות לסרטן שד חיובי לרצפטורים שמטופלות באיכילוב נמנע מהן מתן כימותרפיה לאחר הניתוח להסרת הגידול

ד״ר אמיר זוננבליק, מנהל היחידה לסרטן שד במרכז הרפואי איכילוב ת״א על הדילמה של מתן כימותרפיה לאחר ניתוח להסרת הגידול: ״באחד מעקרונות שבועת הרופא, מתחייב הרופא לנסות להציל חיים, ובמקביל לא לגרום נזק לחולה. אונקולוגים המטפלים בסרטן שד, כולל אני, מוצאים את עצמנו לעיתים קרובות נבוכים אל מול שני העקרונות הללו הסותרים זה את זה לפעמים כמו במקרה שלאחר ניתוח לכריתת שד מסוג ER חיובי, כשאז נשים רבות שואלות: ׳אם הגידול הוסר, מדוע אני זקוקה לטיפול נוסף ולקבל כימותרפיה?׳

אנו יודעים שאצל חלק מהנשים תאי סרטן עדיין מסתובבים בגוף, אנו יודעים שכימותרפיה שניתן לאחר כריתת הגידול תפחית חזרת סרטן ותציל חיים!! אך איננו תמיד יודעים מי תרוויח מהטיפול ובזכותו תמנע חזרת מחלה, ועבור מי הטיפול הכימותרפי על כל תופעות הלוואי שלו מיותר.

עבודת ה-TAILORx שדווחה כעת בכנס האונקולוגי השנתי בארצות הברית בחנה את היכולת של בדיקה מולקולרית בשם OncotypeDX לענות על השאלה זו.

הוכח כי בנשים המקבלות את הציון 11-25 (כשני שליש מחולות סרטן שד עם רצפטורים חיוביים לאסטרוגן!) אין תועלת מתוספת כימותרפיה כטיפול משלים לסרטן שד.

עבודה זו מצטרפת לדיווחים ועבודות קודמות אשר בחנו את הבדיקה המולקולרית הזו או בדיקות מתחרות (כגון PAM50 או MammaPrint). ואכן כבר יותר מעשור משתמשים בבדיקות מולקולריות שונות על מנת לענות על השאלה האם אישה עם גידול חיובי לרצפטורים לאסטרוגן זקוקה לכימותרפיה?

יתרונה של עבודה זו הינה היותה: פרוספקטיבית, גדולה עם חלוקה אקראית של החולות לטפול בכימותרפיה לעומת טיפול הורמונלי בלבד. בצורה זו נמנעים הטיות מחקר אופייניות ולכן עבודה זו הינה הוכחה ניצחת ליעילות הבדיקה וליכולתה לנבא מי לא תרוויח מכימותרפיה. זו גם הסיבה שהיא יצרה הדים רבים בקהילה האונקולוגית.

אנו ביחידת השד במערך האונקולוגי באיכילוב עובדים לפי העקרונות שהותוו במחקר זה ומחקרים דומים שנעשו בעבר ואכן רוב החולות שמטופלות אצלנו, עם גידולים חיוביים לרצפטור לאסטרוגן אנו נמנעים ממתן כימותרפיה ומסתפקים בטיפול הורמונלי וכך מאפשרים החלמה מהירה יותר עם פחות תופעות לוואי קשות ואיכות חיים טובה יותר״.

מבזקיםלכל המבזקים