בקרוב: יוכפל מספר האמבולנסים שיוזנקו לטיפול רפואי בארצנו - 0404
+
בקרוב: יוכפל מספר האמבולנסים שיוזנקו לטיפול רפואי בארצנו דוברות איחוד הצלה

בקרוב: יוכפל מספר האמבולנסים שיוזנקו לטיפול רפואי בארצנו

איחוד הצלה, גוף ההתנדבות המוביל בישראל וארגון רפואת החירום השני בגודלו בארץ, חבר לאיחוד האמבולנסים בישראל אשר מייצג את חברות האמבולנס הפרטיות שיחד מחזיקות בצי של 600 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ. הארגונים השיקו היום (א'), את תוכנית "600+600" במסגרתה יוזנקו גם האמבולנסים הפרטיים לתת מענה לאזרחים הזקוקים לטיפול רפואי. האמבולנסים הפרטיים יחוברו למוקד 1221 של איחוד הצלה שיזהה אותם בכל זמן ומקום ויזניק אותם במהירות.

מנכ"ל איחוד האמבולנסים בישראל, אפי פלדמן: "בעת מלחמה רחבת היקף מערך האמבולנסים הפרטיים יהיה מכפיל כוח למערך האמבולנסים של מד"א".

המטרה היא להכפיל את כוח הפינוי הרפואי בישראל. המשמעות המיידית לאזרח היא קבלת טיפול ופינוי גם מצוותי חברות האמבולנס הפרטיות נוסף על מערך האמבולנסים של מד"א. 

מנכ"ל איחוד הצלה משה טייטלבוים: "במשך שנים היינו עדים למקרים בהם לא היו אמבולנסים פנויים של מד"א כדי לתת מענה מהיר לחולה או פצוע. באותו הזמן עמדו אמבולנסים פרטיים קרוב לאותם אזרחים שהיו זקוקים לעזרה, אך צוותי האמבולנסים כלל לא היו מודעים לכך. בסוף אפריל 2017 נחנק למוות ילד בן 3 מחול שבלע בגן בקרית גת.

לאמבולנס מד"א לקח חצי שעה להגיע למקום. אך סמוך לגן עמדה בכל הזמן הזה, ניידת טיפול נמרץ של חברת אמבולנס פרטית, שהצוות שלה לא היה מודע כלל שיש ילד נחנק במרחק 3 דקות נסיעה. אם הצוות המקצועי היה מיודע, הם היו יכולים להגיע בתוך זמן קצר מאוד ולהעניק עזרה רפואית לילד שנחנק ואולי להציל את חייו.

התוכנית שהשקנו היום נועדה להפסיק את המצב המגוחך הזה. עומדים אמבולנסים שיכולים להציל חיים ולא מודעים לכך שיש אנשים חולים, פצועים, גוססים במרחק של מספר מטרים מהם. זה לא הגיוני בשום צורה ואופן. לכן, המטרה הראשונה שלנו היא ליידע את הצוותים הרפואיים של 600 האמבולנסים הפרטיים על אזרחים הזקוקים לעזרה ולהזניק אותם ברגע האמת דרך מוקד 1221 של איחוד הצלה".

מנכ"ל איחוד האמבולנסים בישראל, אפי פלדמן: "30% מהאמבולנסים הפרטיים כבר הוזנו למערכת הטכנולוגית המתקדמת של איחוד הצלה שתראה בזמן אמת היכן נמצא כל אחד מהאמבולנסים. התוכנית 600+600 תיתן גם מענה לקשת האיומים הרחבה על ישראל כך שבעת מלחמה רחבת היקף מערך האמבולנסים הפרטיים יהיה מכפיל כוח למערך האמבולנסים של מד"א ויסייעו במקרים של אירועים עם אלפי נפגעים.

מטרה נוספת של התוכנית הינה צמצום התופעה שאזרחים נמנעים מלהזמין אמבולנס בגלל תעריפי השירותים הגבוהים. "אנחנו נפעיל מוקד שינגיש את השירותים המוזלים של האמבולנסים הפרטיים בישראל לאזרח במספר טלפון אחד, 8170*", מסביר פלדמן. "זהו מספר שמיועד לתת מענה לפניות שאינן פניות חירום ובו יוכלו האזרחים להזמין שירותים מוזלים כמו העברות רפואיות, החזרות מבית החולים הביתה, פינוי נפטרים ושירותים נוספים. העלויות הממוצעות של חברות האמבולנס הפרטיות יהיו זולות ויקלו על האזרח. המחירון המומלץ מגובש בימים אלו ויתפרסם בתוך זמן קצר".

עוד מדגיש פלדמן כי, "במשך שנים לא היה קיים גוף שייצג את חברות האמבולנס הפרטיות ואת האנשים שמתפרנסים בענף הזה. למרות שמדובר בחברות שעוסקות באותו התחום, קיים אי שוויון בין האמבולנסים הפרטיים למד"א. עכשיו אנו פועלים לפתור גם את הבעיה הזאת. החברות הפרטיות שחברות באיחוד האמבולנסים בישראל שותפות בארגון גג שמייצג אותן מול משרד הבריאות, קופות החולים ובכל נושא רגולטורי שיאפשר להן לעבוד טוב יותר שינוי שמטיב גם עם העוסקים בענף וגם עם האזרחים".