מימוש זכויות רפואיות בעת תאונת עבודה - 0404
מימוש זכויות רפואיות בעת תאונת עבודה shutterstock.com

מימוש זכויות רפואיות בעת תאונת עבודה

תאונת עבודה הינה פגיעה שנגרמה לעובד תוך כדי ובעקבות עבודתו וכוללת אפשרות של פגיעה בדרך לעבודה ובחזרה ממנה. תאונות עבודה מוגדרות כפתאומיות ובלתי צפויות כגון פציעה, נפילה, החלקה, תאונת דרכים וכדומה.  

מימוש זכויות רפואיות בעת תאונת עבודה

השלב הראשוני הוא ההכרה של הפונה כנפגע עבודה, ובהמשך, החלטה על אחוזי הנכות על ידי וועדה רפואית. יתכן מצב בו תוכרו כנפגעי עבודה אך לא תקבלו כלל אחוזי נכות, דבר המאפשר להגיש בכל שלב בחיים תביעה על החמרת המצב.

תהליך קביעת אחוזי הנכות בוועדה הרפואית

הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי מתכנסת על מנת להעריך את אחוז הנכות הרפואית של הנפגע. על מנת להעריך נכון את גובה הנכות ובהתאם לכך את גובה הקצבה, נערכת בדיקה נוספת בה נקבע שיעור אובדן כושר עבודה. הוועדה אורכת מספר דקות ספורות בנוכחות של רופא אחד עד שלושה ומתבססת על מסמכים רפואיים, תלונות החולה ובמקרים מסוימים אף בדיקה גופנית.

ישנה חשיבות רבה להבאת מסמכים רפואיים רלוונטיים המנוסחים בהתאם למונחים המתאימים לספר התקנות של המוסד לביטוח לאומי – משום כך, מומלץ להגיע עם חו"ד ומסמכים אותם כתב רופא בעל ניסיון בהכנת תיקים רפואיים לוועדות רפואיות.

דמי פגיעה וסוגי קצבאות

דמי פגיעה – תשלום שמטרתו לכסות על אובדן ימי עבודה בעקבות תאונת עבודה ומחושב לפי 75% מהשכר הממוצע בשלושת החודשים שקדמו לאירוע. התשלום ניתן לכל היותר עד 91 יום מיום לאחר הפגיעה, ואם לאחריה המצב הרפואי עדיין לא מאפשר לעבוד, ישולם למבוטח פיצוי חד פעמי או קצבה חודשית.

נכה נזקק עקב פגיעה בעבודה/תאונת עבודה – גמלה בגובה 75% מהשכר הממוצע בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה, הניתנים למי שלאחר 91 יום מיום הפגיעה עדיין נמצא באי כושר עבודה מוחלט ואין לו כל הכנסה נוספת.

פיצוי חד פעמי לנפגע עבודה – לאחר קביעת אחוזי הנכות, יתכן והנפגע יהיה זכאי לפיצוי חד פעמי המשולם לנפגעים בדרגות 10% עד 19%, בחישוב של 75% מהשכר הממוצע ב-3 החודשים שקדמו לפגיעה, כפול אחוז הנכות, כפול 43 קצבאות.

shutterstock.com

 

קצבת נכות מעבודה – קצבה המשולמת לנפגע עבודה בעל דרגת נכות של לפחות 20%. הקצבה תחושב לפי 75% מהשכר הממוצע ב-3 החודשים האחרונים שקדמו לפגיעה, כפול אחוזי הנכות שנקבעו לו במסגרת הוועדה הרפואית.

היוון קצבת נכות לאחר פגיעה – באפשרותו של נפגע שנקבעו לו כ-20% נכות לפחות, להמיר את קצבת הנכות במענק חד פעמי. לאחר ביצוע ההמרה, לא יוכל הנפגע להגיש בעתיד תביעה בגין החמרת מצב רפואי.

טיפול רפואי ושיקום – מבוטח שנפגע בעבודה והוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאי לכיסוי הוצאות רפואיות וטיפולי שיקום.

גמלת תלויים עבור בני משפחה של נפטר עקב תאונת עבודה – גמלה שתשולם לבני משפחתו של הנפטר אשר היו תלויים בו – אלמן/ה, יתומים או הורים לקצבה התלויה במספר וגיל התלויים של הנפטר ותעמוד על בין 40%-100% מהקצבה שהייתה משולמת לבעל דרגת נכות של 100%.

שיקום מקצועי עבור נפגעי עבודה – שיקום מקצועי הניתן לנפגעים שנכותם עולה על 10%, במטרה לסייע להם להשתלב במהירות במעגל העבודה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]