5 סימנים שהילד שלכם נכנס לגיל ההתבגרות - 0404
5 סימנים שהילד שלכם נכנס לגיל ההתבגרות pexels.com

5 סימנים שהילד שלכם נכנס לגיל ההתבגרות

אם הילד מתחיל לבלות יותר זמן בחדר ונראה שעוברים עליו שינויים פיזיולוגיים וחברתיים, יכול להיות שהוא הגיע לגיל ההתבגרות. במקביל, רצוי לשים לב לתסמינים של הפכפכות רגשית ולקבל בהבנה נטייה למרד בסמכות. רוצים לדעת מתי זה קורה? הנה המדריך שיעזור לכם

לפי נתונים שנאספו בעבר, בשנת 1860 החלו סימני התפתחות מינית ראשונים להופיע אצל בנות בגיל 16.6 שנים ובשנת 1920 הם הקדימו לגיל ממוצע של 14.6 שנים. המצב אצל בנים לא מאוד שונה, אבל כן מפתיע שבשנת 1950 סומנה ההתחלה של גיל ההתבגרות בגיל 13.1 שנים, בשנת 1980 היא צנחה לגיל ממוצע של 12.5 שנים וכיום יש הטוענים שהיא עומדת על 10 שנים בלבד.

במילים אחרות, התחושה של הורים רבים לפיה אנו עדים להקדמה עקבית של תחילת גיל ההתבגרות היא אכן נכונה. מלבד שורה ארוכה של השלכות על התא המשפחתי, גיל ההתבגרות מביא איתו גם שינויים באופי, במראה ובתחושה של הילד.

לא בטוחים האם אתם כבר שם? הנה 5 סימנים שלא משאירים מקום לספק:

הסתגרות בחדר

נטייה של בני נוער להיכנס לחדר, לסגור את הדלת ולהסתגר בפנים למשך שעות היא ממש לא מיתוס של סרטים הוליוודיים. תהליך ההתבגרות כולל עבור הילדים פיתוח של שליטה עצמית על ההתנהגות, המחשבות והרגשות ורובם מעדיפים לעשות את זה בשקט ובלי הפרעות מההורים. לנערים בגיל ההתבגרות יש צורך מוגבר בפרטיות ואף בהתבודדות, מה גם שהם כל הזמן מחפשים באופן פעיל אחר הגדרה עצמית ומנסים לבדל את עצמם מהסביבה.

התפקיד היחיד שלנו כהורים הוא להעניק לבני הנוער תנאים מתאימים ותחושת ביטחון. כדאי לנצל את גיל ההתבגרות כדי להראות שאכפת לנו מהם, כמו למשל באמצעות החלפת המיטה הישנה ברכישת מיטות נוער חדשות ונוצצות ובאמצעות הסכמה לעיצוב מחדש של החדר. מבחינתנו זה כרוך בהוצאה כספית קטנה בלבד, אך עבור הילדים מדובר בעולם ומלואו.

שינויים פיזיולוגיים

האמת היא שהכי קל לזהות שהילד נכנס לגיל ההתבגרות באמצעות שינויים פיזיולוגיים. השינויים הבולטים כוללים הופעת פצעי אקנה על הפנים, הופעת שיער פנים וגוף, הזעה מוגברת, התרחבות של הכתפיים, בניית מסת שריר וקול שהופך עמוק יותר. כמו כן, בתקופת ההתבגרות ישנה צמיחה לגובה שלעיתים מלווה בעלייה במשקל.

מאחורי הקלעים, צריך לזכור שהפרשה מוגברת של הורמוני המין הזכריים והנקביים מביאה להתפתחות מהירה של איברי המין, כאשר אצל בנות מתחיל הווסת בסביבות גיל 12 ואצל בנים מיוצר הזרע לראשונה בגיל 12 ומעלה. כתוצאה מכך צפויים הילדים לחוש ביישנות ויכול להיות שלעיתים הם יגיעו אליכם להתייעצות ועזרה.

שינויים חברתיים

דווקא השינויים החברתיים הם משהו שקצת יותר קשה לזהות כאשר הילדים נכנסים לגיל ההתבגרות. הפתרון לזה הוא לערב חברים, מורים ובני משפחה ולנסות לבדוק את ההתנהלות של הילד גם כאשר הוא יוצא מהבית.

באופן עקרוני, נערים בגיל ההתבגרות נוטים לבלות זמן רב יותר משעות הפנאי שלהם עם קבוצת השווים ועם בני גיל. אתם כהורים תשלמו את המחיר ואל תצפו לזמן איכות, אך מדובר בתהליך טבעי שצריך לקבל אותו בהבנה. במקביל, מתעורר אצל הילדים הצורך בהשתייכות והוא מגביר את ההשפעה של לחץ חברתי. הלחץ בא לידי ביטוי בשינוי בהתנהגות של הפרט כתוצאה מהרצון שלו להתאים את עצמו לחברה וגם זו תופעה מוכרת.

הפכפכות רגשית

שלל השינויים הפיזיולוגיים והחברתיים גורמים להפכפכות רגשית אצל ילדים ובני נוער. הם מביאים לכך שלרגע אחד נדמה שהילד הוא האדם המאושר ביקום, בעוד ברגע שלאחר מכן הוא פורץ בבכי או בורח לחדר השינה. הפכפכות מן הסוג הזה גם מגובה במהלך תקופת ההתבגרות בהתנהגות לא שקולה, בנטילת סיכונים לא מחושבים ובתחושות של ניכור וריקנות לצד אופוריה ושמחה.

גם כאן התפקיד שלנו כהורים הוא רק להעניק את המסגרת. הפכפכות רגשית אצל ילדים ובני נוער צריכה להתקיים בגבולות ברורים ולאפשר להם ביטוי עצמי. כך הילדים לומדים לפתח עצמאות ובסופו של דבר מחזקים את תחושת הביטחון והדימוי שלהם. 

נטייה למרד בסמכויות

הבייבי שלכם התחיל להתחצף ואתם לא מבינים מאיפה זה מגיע? מרגישים שהילדים חותרים תחתכם ולא מקבלים בהבנה שום החלטה? ברוכים הבאים לגיל ההתבגרות. זה השלב שבו המתבגר מתמודד עם מתחים ותחושות סותרות כלפי עצמו, מה שעלול לבוא לידי ביטוי בנטייה למרד בסמכויות. המרד מאפשר לבני הנוער לחוש עצמאות ולבחון מחדש את הגבולות שמוצבים סביבם.

במידה וזה מעודד אתכם, קחו בחשבון שהנטייה למרד בגיל ההתבגרות היא לא רק מולכם. נערים ונערות כאחד מביאים לידי ביטוי את השינויים הפיזיולוגיים והחברתיים שעוברים עליהם בנטייה למרד בסמכויות המורים ובתי הספר, אפילו אם עד אותו שלב הם היו התלמידים המצטיינים של הכיתה. בנוסף, מדובר על סימפטום זמני בלבד ואין סיבה להילחץ כי גם גיל ההתבגרות מגיע בסופו של דבר לסיומו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]