50 שנה לטביעת הצוללת אח"י דקר: צפו בתיעוד איתור הצוללת במעמקי הים - 0404

50 שנה לטביעת הצוללת אח"י דקר: צפו בתיעוד איתור הצוללת במעמקי הים

50 שנה לאחר שטבעה הצוללת אח"י דקר, נחשפת השיחה הראשונה של שר הביטחון דאז משה דיין עם המשפחות – "לפי כל ההנחות שאנחנו יכולים להניח – הצוללת דקר איננה".

ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חושף הערב (ב'), לראשונה קלטת ובה נשמע שר הביטחון בימים בהם טבעה הצוללת אח"י דקר, משה דיין, בשיחה שבה הוא מסביר למשפחותיהם של אנשי הצוות כי אח"י דקר ואנשי הצוות שהיו על הסיפון הוכרזו כנעדרים ולא הוכרזו כאבודים.

בהקלטה ההיסטורית מתאריך ה-4.2.68 כשבועיים לאחר שנותק הקשר עם הצוות, נשמע שר הביטחון דאז משה דיין בעת ששוחח עם בני משפחות הצוות שהיה על הסיפון. בהקלטה הגיב דיין לטענות שצה"ל מסתיר מידע מהמשפחות ומהציבור. "אין לנו שום דבר שאנחנו יודעים ואתם אינכם יודעים" נשמע משה דיין בהקלטה. "אין שום דבר שאנחנו מסתירים אותו. כל המקרה של דקר הוא בשבילנו תעלומה שאיננו יודעים עליה שום דבר".

תיעוד שרידי הצוללת בקרקעית הים

הימים קשים לבני המשפחות ומדינה שלימה עוקבת בדאגה אחר גורלם של הצוללנים. בתקשורת סערה גדולה וטענות קשות מצד המשפחות לפיהן צה"ל מסתיר מידע מבני המשפחות. "כאשר מישהו נופל בקרב – אם זה בים, ביבשה או באוויר ואנחנו יודעים שהוא נפל ומת, הולכים למשפחתו ואומרים זאת", אומר דיין למשפחות.

שר הביטחון דיין מנסה להסביר במהלך השיחה עם בני המשפחות כי משמעות ההגדרה של הביטוי "נעדר", כמו בכל צבאות העולם  היא כאשר "חיילים לא חזרו או נעלמו לתקופה מסוימת". והוסיף כי "לפי כל ההנחות שאנחנו יכולים להניח – הצוללת דקר איננה יכולה להיות עכשיו עוד על אנשיה בחיים. אבל אין לנו שמץ של ידיעה עובדתית ולכן הצוללת והחיילים מוגדרים לעת עתה נעדרים ולא אבודים".

עם זאת, במהלך השיחה הדגיש דיין כי במערכת הביטחון לא איבדו תקווה למציאת צוות האח"י דקר: "ייתכן שכעבור זמן יתגלה איזשהו דבר שלא צפינו אותו, איזשהו נס. אנחנו רוצים לתת לזמן לתקופת זמן מסוימת לעבור, שמא בתקופת הזמן המסוימת הזאת יתברר או משהו עובדתי שלילי. או שמא יתרחש נס".

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]