שקד: "אוביל מהלך חדש להגנה על זכויות האדם בהליך הפלילי" - 0404
+
שקד: "אוביל מהלך חדש להגנה על זכויות האדם בהליך הפלילי" דיאגו מיטלברג

שקד: "אוביל מהלך חדש להגנה על זכויות האדם בהליך הפלילי"

שרת המשפטים, איילת שקד, הציגה בטקס הפתיחה השנתי של כנס לשכת עורכי הדין את תוכנית "הליך הוגן" לצמצום הרשעות שווא ואמרה כי ישנו זלזול חמור בזכויות חשודים ונאשמים וכי מדובר במחדל קשה ומתמשך.

שקד: "זכותו של החשוד הישראלי לכבוד וּלְחירות נרמסת לא פעם תחת גלגלי מערכת המשפט הפלילי. הזלזול החמור בִּזכויות חשודים ונאשמים הוא מחדל קשה ומתמשך. הוא נובע מֵהזנחה של שנים שיצרה וואקום, הוואקום הזה לא יכול להמשיך ולהתקיים עוד.

אני מודיעה מכאן כי אוביל מהלך חדש להגנה על זכויות האדם בהליך הפלילי. יחד עם הממשלה והכנסת נבצר את הזכות להליך הוגן ונעשה זאת בשלושה תחומים: ניהול החקירה הפלילית, שמירת המוצגים והראיות וצמצום הרשעות השווא כלל המהלכים האלה יצרו יחד את רפורמת ההליך ההוגן.

הפרקליטות והמשטרה מחויבות לבצע את עבודתן בצורה הטובה ביותר ולא נפגע בעבודתן. פשע חמור או עבירה קלה בכולן יש לטפל. בסוף ההליך הפלילי ייתכן בהחלט שהמערכת תמצא אותם זכאים, אבל עד אז היא לעתים נוהגת בהם כאחרוני הפושעים. הגיעה העת שכבודם וחירותם של מי שמצויים בהליך פלילי יקבלו ביטוי משפטי קונקרטי, מפורט ובר-יישום במסגרת ההסדרים הספציפיים שאנחנו המחוקקים קובעים.

בשבועות הקרובים, לאחר השלמת עבודת מטה בת מספר שנים, אביא יחד עם השר לביטחון פנים לאישור הממשלה והכנסת את חוק 'ניהול חקירה'. נסדיר בחוק את זכויותיהם של חשודים ושל עדים במהלך החקירה. החוק יקבע נורמות ביחס למקום החקירה, משך החקירה, שפת החקירה ודרך תיעודה. בין היתר הוא קובע את זכותו של הנחקר לשינה.

לאחר חקיקתו, אפרסם תקנות המאפשרות לנחקר להקליט את חקירתו ולקבל את ההקלטה יחד עם כל שאר חומרי החקירה; הנחיית פרקליט המדינה בעניין זה, שלא יושמה במשך שנים, תקבל תוקף של דין, ולראשונה תיעוד חקירתו של החשוד יעבור לעורך דינו. בחוק זה נעגן גם את זכות השתיקה באופן רחב ולא רק ביחס להפללה עצמית.

נעגן בנוסף את זכות ההיוועצות בעורך דין ונרחיב את הזכות הצרה שקיימת כיום וחלה אך ורק ביחס לעצור – גם ביחס לחשוד שאינו עצור; חוק ניהול חקירה יאפשר לערער על ההחלטה שלא לאפשר לחשוד לפגוש את עורך דינו.  התחייבתי לבחון, ועודני בוחנת, לאפשר לעורך דין להתלוות לכל נחקר במהלך חקירתו.  זה זמן רב שההליך הפלילי בישראל דורש טיפול שורש; חוק ניהול חקירה הוא בדיוק טיפול השורש הנדרש".