יום השנה להתנקשות בשגריר ישראל בבריטניה שלמה ארגוב - 0404
יום השנה להתנקשות בשגריר ישראל בבריטניה שלמה ארגוב משרד החוץ

יום השנה להתנקשות בשגריר ישראל בבריטניה שלמה ארגוב

היום לפני 36 שנה (י"ג בסיוון תשמ"ב, 3 ביוני 1982), השתתף שגריר ישראל בבריטניה שלמה ארגוב (אז בן 53) בארוחת ערב במלון דורצ'סטר בלונדון. בסיום הארוחה, בדרכו חזרה לרכב, הגיחו מן החשיכה שלושה מחבלים שארבו לו בסמוך. אחד מהם ירה בו בראשו מטווח קצר. מאבטח בריטי שנכח במקום לא הצליח למנוע את ההתנקשות, למרות שירה בראשו של המחבל. ארגוב הפך משותק לצמיתות ונותר בתרדמת שלושה חודשים לאחר ההתנקשות. את שארית חייו העביר במחלקת השיקום בהדסה הר הצופים בירושלים, עד ליום פטירתו באדר א' תשס"ג, 23 בפברואר, 2003.

המחבל שירה – חוסיין ג'סן סעיד – ושותפיו, מרוואן אל-באנה ונוואף אל-רוסאן היו חברים בארגון הטרור הרצחני של אבו נידאל (מידידיו הקרובים של ערפאת). שני המחבלים הצליחו להימלט ממקום הפיגוע, אולם נתפסו זמן קצר לאחר מכן בידי המשטרה המקומית בדירה בלונדון. כל השלושה נשפטו ונגזרו עליהם, במרץ 1983, עונשי מאסר שבין 30 ל-35 שנים. מאוחר יותר, הועברו שניים מהם למאסר בבתי חולים לחולי נפש בבריטניה.

למחרת ההתנקשות, בי"ד בסיוון תשמ"ב (4 ביוני 1982), התכנסה ממשלת ישראל בראשותו של מנחם בגין ז"ל, והחליטה על הפצצת ביירות. באש"ף הגיו בהפגזת מסיביות על יישובי הגליל ביום שלאחר מכן. יומיים מאוחר יותר החל מבצע 'שלום הגליל' שהפך עם התמשכותו למלחמת לבנון הראשונה.

המלחמה הביאה להגליית מפקדות אש"ף לתוניס, ולחיסול כוחם הצבאי של ארגוני הטרור, אולם לא הצליחה להוציא את צבא סוריה מלבנון. בעקבות המלחמה קם הארגון השיעי הקיצוני חיזבאללה, שהמשיך להילחם בכוחות צה"ל שנותרו בדרום לבנון. 654 חיילי צה"ל נהרגו במהלך מלחמת לבנון.

יהי זכר ההרוגים וזכרו של שלמה ארגוב ברוך לעד!

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]