פורום "הורים למען בריאות ילדינו": "חולים לא ישראלים מתועדפים בטיפול על פני חולים ישראליים" - 0404
פורום ידידיה כהן, חדשות 0404

פורום "הורים למען בריאות ילדינו": "חולים לא ישראלים מתועדפים בטיפול על פני חולים ישראליים"

פורום חדש בשם "הורים למען בריאות ילדינו" הוקם ע"י הורים לילדים שחלו במחלת הסרטן, בשיתוף עם ארגון "לביא". בדף ה'אודות' בעמוד הפייסבוק של הארגון נכתב כי הפורום הוקם בעקבות חוויותיהם של ההורים ממערכת הבריאות בישראל, ההמתנה הממושכת לטיפולים והעדפת בתי החולים לטיפול באזרחים זרים על פני ישראלים.

"אנו הורים לילדים שחוו על בשרם את מחלת הסרטן הארורה", נכתב, "יוצאים במאבק נגד התיעדוף שמקבלים חולים פלסטינאים על פני ילדים ישראלים, הילדים שלנו". בהמשך נכתב: "מחלה קשה של ילד היא הדבר הקשה ביותר להורים. בצד הלחץ ואי הוודאות גם מתחים עולים. המצב קשה מנשוא ואין צורך להכביד יותר… בתקופה הקשה הזו נאלצנו להתמודד עם איום נוסף על חיי הילדים. ידענו שיש התמודדות בירוקרטית, ידענו שנצטרך להתאמץ ולקבל בריאות טובה יותר, אבל על אויב גדול ומשמעותי לא שמענו – התפוסה הבלתי הגיונית בבתי החולים בישראל", כתבו ההורים.

בהמשך מתארים ההורים את השהיות המתמשכות בבתי החולים, ועל המצוקה המתמשכת במחלקות האונקולוגיות, ואז מספרים על ההפתעה שלה לא ציפו: חולים לא-ישראלים מקבלים טיפול אינטנסיבי ומתועדפים בטיפול על פני חולים ישראליים.

"פעמים רבות נאלצנו לפנות מיטות אשפוז או לנדוד לבית חולים אחר, רחוק ממקום מגורינו… התופעה רק הולכת ומחריפה", כתבו ההורים
לסיום כתבו ההורים: "אל מול חיי ילדינו – אנחנו לא יכולים לשתוק עוד! אנו קוראים לממשלת ישראל להפסיק את האיוולת! לא יתכן שאזרחים אחרים יקבלו עדיפות על אזרחי ישראל. קול דמי ילדינו זועק אלינו! החזירו את מערכת הבריאות לאזרחי ישראל!".

על המסמך חתומים ארבעה הורים, מקימי הפורום: משה בניטה – אביו של נעם אליה ז"ל, שנפטר בתום מאבק בסרטן בגיל 9. נאווה כהן – אמו של ליחי, שחלה בגיל 16, יוסי בר – אביה של שירה, שחלתה בגיל 3.5 ועדי מזלתרים – אמה של הדס וורגפט, שחלתה בגיל שנתיים.

משה, שבנו נפטר ממחלת הסרטן, סיפר: "מחלקות קורסות, חולים סובלים, אנשים נפטרים ואתה מגיע למחלקת המטו-אונקולוגית בהדסה עין כרם ובמקומות נוספים ורואה ש-80%-90% אינם ישראליים. אתה אומר לעצמך: מי אחראי לזה? מה הטירוף הזה? מי נותן לזה לקרות? אזרחי ישראלי משלמים מסים ורוצים לקבל טיפול רפואי טוב, ואז הם מגלים שיש קודמים להם. אני לא מאחל לאף אחד להיות במצב כזה כזו".

נאווה, שבתה נאבקת בימים אלו במחלה, הוסיפה: "כאם לילדה חולה, זה קשה. קשה מאוד מאוד. אחרי הכל גם מתווסף כל נושא העומס במחלקות. זה לא מגיע לנו, זה לא צריך להיות. אנחנו רוצים טיפול טוב לילדים. רוצים לתת טיפול לאזרחי חוץ? תייצבו את המערכת, תעשו איזונים. לא על חשבון האזרחים!"

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]