ביתם נהרס מול עיניהם - ומאז הם נאלצים להתגורר בטחנת קמח - 0404
ביתם נהרס מול עיניהם – ומאז הם נאלצים להתגורר בטחנת קמח

ביתם נהרס מול עיניהם – ומאז הם נאלצים להתגורר בטחנת קמח

חודש נובמבר האחרון הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לביתם של משפחת לדרמן בישוב נווה ארז במועצת בנימין והודיעו כי יש להם כ-20 דקות להתקשר לבג"ץ אם ברצונם למנוע את ההרס של ביתם, תוך שהם לא מאפשרים להם להיכנס לביתם על מנת להוציא ולארוז את רכושם שעתיד להיהרס יחד עם ביתם. בבג"ץ לא היתה תשובה, וכך ללא התראה וללא אפשרות לערער על ההרס הם חזו במו עיניהם בהרס ביתם.

"לא ראינו את זה בא", אומר מרדכי לדרמן, "משום מקום מופיעים דחפורים והורסים לך את הבית. כל חיינו היו בפנים, החפצים שלנו, מוצרי חשמל, רהיטים – בשניות הכל נהרס". "התחושה היא של אובדן קשה. של חוסר אונים. היציבות והקרקע נשמטו לנו מתחת לרגליים. תחושה שאינך יודע היכן המקום שלך בעולם" אומר מרדכי.

משפחת לדרמן הגיעה ליישוב נווה ארז בבנימין לפני כעשור. היישוב נווה ארז הוקם לזכרו של תת אלוף ארז גרשטיין ז"ל בשנת 1999. ביישוב חיה קהילה משותפת חילונית – דתית שחרטה על דגלה את החיבור לטבע, למדבר, לאקולוגיה, אמנות ומוזיקה. למשפחות ביישוב יש חוות עצמאיות ממנה היא מתפרנסת בתחומי החקלאות והאמנות. משפחת לדרמן מספר כי השקיע בביתו מאות אלפי שקלים, שתוך שניות הפכו לערימות פסולת בניין אחת גדולה.

היישוב נמצא בימים אלה בתהליכי הסדרה מול המדינה ובג"צ וכך גם ביתם של משפחת  לדרמן היה בהליכי בקשות הסדרה והוא נבנה בצורה יבילה שיכולה היתה לאפשר להזיז את ביתם למקום זמני אחר עד שיבורר העניין סביבו. "הגענו לנווה ארז מאהבה לארץ ישראל, לעם ישראל ולהיסטוריה שלו. בנינו את ביתנו בצורה יבילה, כך שחס וחלילה, נוכל להזיז אותו בלי צורך להרוס. לא באנו להלחם. באנו מאהבה – והם באו להרוס. בלי שבכלל היה צריך, פשוט הרס לשם ההרס" אומר מרדכי.

בהיעדר משאבים לבניית בית נוסף, נותרו משפחת  לדרמן ללא קורת גג, ונאלצים מאז ההרס להתגורר בטחנת הקמח "אלפא לסולת" אותה הקימו לפני מספר שנים. המבנה לא מיועד למגורי אדם, וכך למעשה אין שירותים, חדרי שינה או מטבח. "בחום ובקור זה בלתי נסבל, בידוד כמובן לא קיים והסבל הוא רב", אומרים משפחת  לדרמן.

משפחת  לדרמן החליט לפנות לגיוס המונים על מנת לממן באמצעות הציבור את עלויות בניית הבית החדש שלהם תוך שהם מדגישים כי הוא ייבנה לאחר קבלת אישורי בניה מלאים, בנווה ארז או במקום אחר בו יהיה אישור בניה. כשאת הפרויקט ילווה עו"ד נאמן. "זוהי ההזדמנות האחרונה שלנו להבטיח לעצמנו קורת גג לחיות תחתיה, ארבע קירות ללכת לישון בהן ולדעת שאתה קם בבוקר לבית ולא לטחנת קמח תעשייתית".

פרויקט הגיוס נמצא בלינק – https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=2834

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]