משדרגים את המגרש הביתי? 5 דברים שכדאי לדעת על משכנתא - 0404
משדרגים את המגרש הביתי? 5 דברים שכדאי לדעת על משכנתא פוטוליה

משדרגים את המגרש הביתי? 5 דברים שכדאי לדעת על משכנתא

חסכתם, חיכיתם, תכננתם והרגע הזה סופסוף מתקרב. אתם מוכנים לרכישת הדירה החדשה שלכם, זו שתתאים בדיוק לצרכים האישיים והמשפחתיים שלכם. עכשיו גם ברור לכם שתצטרכו להתמודד עם המילה הגדולה הזו, משכנתא, גם אם אתם לא ממש בטוחים שאתם יודעים איך עושים את זה. כדי לעזור לכם לצאת לדרך ולהימנע מטעויות מיותרות (ויקרות) הנה חמישה דברים שחשוב לכם לדעת.

לפני הכל: מה היא משכנתא?

נתחיל מהגדרה הבסיסית למילה הגדולה הזו, שמפחידה לא מעט ישראלים. בפשטות, משכנתא היא אותה הלוואה גדולה במיוחד, זו שהבנק מעניק כדי שתוכלו לרכוש את דירת החלומות שלכם. בפועל אתם משעבדים את הדירה לבנק ומדי חודש תחזירו סכום כסף לא קטן בתלות בהון העצמי שלכם ובפריסה שבחרתם. כמובן שההלוואה הזו מלווה גם בריבית, ועם מחשבון משכנתא תוכלו להעריך מה עלות ההלוואה הגדולה שתקבלו.

גובה המשכנתא שתוכלו לקבל

השאלה הראשונה והבסיסית ביותר, זו שכדאי לענות עליה עוד לפני שתתחילו לסייר בין דירות פוטנציאליות ולהכיר מתווכים מקרוב, היא מה גובה המשכנתא שתוכלו לקבל. השאלה הזו חשובה משום שרק על בסיס התשובה הזו תוכלו למצוא דירה שהיא לא רק אידאלית לצרכים שלכם, אלא גם לתקציב.

אם זה הנכס הראשון שלכם אתם צריכים להגיע לבנק עם 30 אחוז הון עצמי, ואם זה הנכס השני אתם צריכים מחצית מהסכום. ככל שההון העצמי גבוה יותר המשכנתא נמוכה יותר, כמובן, אבל לנוכח מחירי הדיור ובהתאם לתקציב הנוכחי שלכם, כדאי להיות מודעים לתקרת המשכנתא המקסימלית שתוכלו לקבל.

מחירה האמיתי של הדירה שלכם

חיפוש דירות מתמקד בכמה שאלות מרכזיות, מגודל הנכס ומספר החדרים, דרך המיקום והקרבה לבתי הספר או למרכזי הבילוי. השאלה החשובה היא ללא ספק שאלת המחיר, אבל המחיר שכדאי לקחת בחשבון הוא לא המחיר שמופיע במודעה שראיתם בפייסבוק או באתר הנדל"ן. כדי להבין מה הוא מחירה הסופי של הדירה תוכלו להיעזר במחשבון משכנתא, כלי שעוזר לכם להבין כמה תשלמו באמת על הנכס שלכם.

החישוב הזה מבוסס על שאלות כמו ריבית (קבועה או משתנה), ההון העצמי שלכם ופריסת ההחזר. הוא גם לוקח בחשבון נושאים כמו אגרות ומיסים, הובלות, שיפוצים קלים שאתם עשויים להזדקק להם ועוד פרמטרים שישפיעו על סכום הכסף הדרוש לכם.

מסלולי המשכנתא האפשריים

עוד בחירה שתצטרכו לקבל היא הבחירה במסלול המשכנתא האידיאלי והנכון עבורכם. באופן כללי יש כמה מסלולים מרכזיים, מריבית קבועה ועד לריבית משתנה, ולכל מסלול יתרונות וחסרונות. מצד אחד ריבית קבועה מאפשרת לכם לדעת בדיוק מה יהיה גובה ההחזר החודשי שלכם, בעוד ריבית משתנה עשויה להתברר כחסכונית יותר. מצד שני, ריבית משתנה עשויה גם לעלות לכם יותר. ייעוץ עם גורם מקצועי הוא צעד מומלץ כדי לקבל החלטה נכונה.

החשיבות של ביטוח משכנתא

חוץ מהמשכנתא עצמה תידרשו גם לביטוח משכנתא, הכלי שאמור לספק הגנה לבנק שלכם. מאחר ומדובר בהלוואה גדולה במיוחד, כזו שתחזירו במשך שניים או שלושה עשורים (בתלות בהון העצמי ובמחיר הדירה), הבנק שלכם רוצה להיות קצת יותר רגוע. המשמעות היא שגם אם מסיבה כלשהי תפסיקו לשלם את המשכנתא, למשל אם אחד מבני הזוג ילך לעולמו או אם ייגרם נזק למבנה, הבנק עדיין ימשיך לקבל תשלום. דרך חברת הביטוח.

היכנסו למידע נוסף אודות תהליך קבלת משכנתא כולל המסמכים הנדרשים, מחשבונים לשימוש אונליין ורכישת דירה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]