מיצג המחבלים בבצלאל - תזכורת מעם ישראל - 0404
מיצג המחבלים בבצלאל – תזכורת מעם ישראל

מיצג המחבלים בבצלאל – תזכורת מעם ישראל

באקדמיה לאמנות ועיצוב 'בצלאל' החליטו לקיים היום – ולא בפעם הראשונה – מיצג אנטי יהודי. לוחות שחורים ועליהם שמות המחבלים שנהרגו השבוע מאש כוחותינו בגבול הרצועה כיסו את קירות המוסד "כחלק משיח חופשי, ביקורתי ויצירתי", שהאקדמיה הירושלמית מאפשרת לתלמידיה.

יופי.

אז בשם אותו שיח ביקורתי, תזכורת קטנה למקבלי ההחלטות – ולסטודנטית הערבייה שהובילה את המיצג – לעניין השם 'בצלאל', המעטר את הכניסה למוסד שלכם:

בשנת 1903 נפגש בנימין זאב הרצל עם בוריס שץ, אמן יליד ליטא, פסל החצר בארמונו של פרדיננד מלך בולגריה, ומייסד האקדמיה הלאומית לאמנות של בולגריה. בפגישה הציג שץ את חזונו להקמת בית ספר לאומנויות בירושלים. בשנת 1905 התקבלה בקונגרס הציוני השביעי בבזל החלטה על הקמת בית הספר ובשנת 1906 עלה שץ לישראל והחל במלאכת הקמתו.

בית הספר נועד להעניק הכשרה מקצועית במלאכות שימושיות לאנשי היישוב הישן כדי לצמצם את התלות הכלכלית שלהם באחרים, וכן להיות המרכז שבו תתגבש אמנות עברית חדשה כחלק מגיבוש זהותו החדשה של העם היהודי.

כששץ שאף ליצור יהודי חדש, בן-הארץ, הוא ראה בעיני רוחו את העברים הקדמונים. ועל כן, בית הספר נקרא "בצלאל" על שם בצלאל בן-אורי, האמן העברי הראשון.

בְּצַלְאֵל בֶּן אוּרִי היה האמן "חכם הלב" והאדריכל הראשי שנבחר ישירות על ידי האל לתכנן ולבנות את המשכן לבני ישראל במדבר. אותו משכן שלימים היווה את הדגם הראשון של בית המקדש.

וכך מסופר בספר שמות ל"א:

"וָאֲמַלֵּא אֹתוֹ רוּחַ אֱלֹהִים בְּחָכְמָה וּבִתְבוּנָה וּבְדַעַת וּבְכָל-מְלָאכָה. לַחְשֹׁב מַחֲשָׁבֹת לַעֲשׂוֹת בַּזָּהָב וּבַכֶּסֶף וּבַנְּחֹשֶׁת. וּבַחֲרֹשֶׁת אֶבֶן לְמַלֹּאת וּבַחֲרֹשֶׁת עֵץ לַעֲשׂוֹת בְּכָל-מְלָאכָה… וּבְלֵב כָּל-חֲכַם-לֵב נָתַתִּי חָכְמָה וְעָשׂוּ אֵת כָּל-אֲשֶׁר צִוִּיתִךָ" (לא, ג-ו).

בצלאל (בצילו של האל) היה משבט יהודה המיוחס, נצר לשושלת מרים הנביאה אחות משה, ונכדו של חור. חור, כידוע, נהרג על ידי בני ישראל כשסירב לקחת חלק בבניית 'עגל הזהב'.

הבחירה הישירה בבצלאל, כך על פי המדרש, היוותה את השכר שנתן הקב"ה לחור.

ובנימה קצת יותר חופשית: בפעם הבאה שאתם נכנסים בשערי המוסד – שלו נעליכם מעל רגליכם!

בתמונה: כריכת הספר "ירושלים הבנויה חלום בהקיץ" שכתב מייסד בצלאל בוריס שץ, צייר זאב רבן, 1924.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]