להיות אזרח בישראל - דרכים לקבלת אזרחות בישראל - 0404
להיות אזרח בישראל – דרכים לקבלת אזרחות בישראל Pixabay

להיות אזרח בישראל – דרכים לקבלת אזרחות בישראל

ישראל היא מדינה מתקדמת ומתפתחת אשר אליה נוהרים יהודים מכל רחבי העולם. אך בעוד שהיהודים יכולים לקבל אזרחות באופן אוטומטי מתוקף חוק השבות, הרי שאלה שאינם יהודים צריכים לעבור כמה שלבים לפני קבלת האזרחות הנכספת. אז אם גם אתם מעוניינים להיות חלק מאזרחי ישראל, או אם אתם מכירים אנשים שרוצים לעבור את התהליך, חשוב להבין שקיימות כמה דרכים להשגת אזרחות בישראל.

התנאים לקבלת אזרחות בישראל

בכל מדינה חוקים משלה לקבלת אזרחות. קבלת אזרחות ישראלית מותנית באחד מתוך 6 התנאים הבאים כדי להיות אזרח כדת וכדין:

חוק השבות – כל יהודי באשר הוא זכאי לעלות לישראל, וכך זכאים גם ילדיו. לדוגמה, על פי ההלכה היהודית, האדם ייחשב ליהודי רק אם אמו יהודייה. עם זאת, גם אדם שרק אביו יהודי זכאי לקבל אזרחות בישראל.

אזרחות לפי קום המדינה – כל אדם, יהודי או לא יהודי, אשר חי בישראל לפני קום המדינה, רשאי לקבל אזרחות ישראלית.

אזרחות מלידה – מתוקף החוק הזה, האדם מקבל אזרחות בתנאי שהוריו הם אזרחי ישראל, בין אם הם גרים בישראל ובין אם לא.

אזרחות מכוח הישיבה בישראל – את האזרחות הזו מקבל מי שאינו יהודי אשר נולד אחרי קום המדינה ולא הייתה לו אף אזרחות לפני כן. לקבלת אזרחות זו יש שני תנאים עיקריים: עליו להגיש את הבקשה בין הגילאים 21-18, וכן עליו לגור בישראל במשך 5 שנים לפחות טרם הגשת הבקשה להתאזרחות.

הליך התאזרחות – אדם שאינו יהודי, יכול לעבור כמה שלבים עד לקבל האזרחות המיוחלת: עליו לגור בין 3 ל-5 שנים לפני בקשת האזרחות, לדעת עברית באופן בסיסי ולהסכים לוותר על האזרחות הקודמת. נוסף על כך, על המבקש להתאזרח להוכיח שהוא אינו מסוכן למדינה או לתושביה.

אזרחות מתוך הוקרה – במקרים מסוימים מעניק שר הפנים אזרחות ישראל עבור אנשים שתרמו תרומה גדולה לעם היהודי.

כדי לקבל אזרחות, אינכם מוכרחים להיות לבד

כפי שניתן לראות, ישנו הבדל משמעותי בין האנשים שיכולים לקבל אזרחות באופן אוטומטי, לבין אלה שצריכים לעבור תהליך שלם עד הגעתם ליעד. הקבוצה השנייה זקוקה לא פעם לעזרתו של  עורך דין משרד הפנים אשר יוכל ללוות אותם בכל התהליך. עורך דין זה מסייע בכל הקשור להסדרת הטפסים הרלוונטיים והגשת הבקשה למשרד הפנים.

בוחרים את עורך הדין הנכון

אם אתם מעוניינים לעבור את תהליך ההתאזרחות בשלום, חשוב לפנות לעורך דין מקצועי אשר יוכל לטפל במקרה שלכם. ראשית, יש לבדוק אם מדובר בעורך דין בעל ניסיון רב בתחומו. עורך דין כזה יוכל לייצג אתכם בכבוד בבית המשפט. שנית, כדאי לאסוף המלצות על עורך דין טוב. ניתן לשאול אנשים אשר עברו תהליך התאזרחות ויכולים להמליץ על עורך דין טוב. כמו כן, כדאי לברר לגבי המלצות בפורומים או ברשתות החברתיות ברחבי האינטרנט.

אילו שירותים נוספים מעניק עורך דין משרד הפנים?

עורך דין משרד הפנים מציע מגוון רחב של שירותים נוספים, מלבד הסדרת עניין ההתאזרחות. כך למשל, אפשר לקבל מידע ושירותים בנושאים כמו קבלת היתר להעסקת עובדים זרים, הסדרת מעמד לידועים בציבור, קבלת היתר להעסקה של עובדים זרים במשק הישראלי או הסדרת אשרות תייר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]