מתחת לרדאר: תוכנית לימודים חדשה באוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון מקדמת נרטיב אנטי-יהודי רדיקלי - 0404
מתחת לרדאר: תוכנית לימודים חדשה באוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון מקדמת נרטיב אנטי-יהודי רדיקלי ויקיפדיה

מתחת לרדאר: תוכנית לימודים חדשה באוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון מקדמת נרטיב אנטי-יהודי רדיקלי

התכנית ללימודי תרבות ערבית-יהודית היא תכנית לימודים חדשה לתואר ראשון, בשיתוף החוג לספרות באוניברסיטת תל-אביב והמחלקה ללימודים רב-תחומיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב. התוכנית מתמקדת במקצועות השפה, הספרות, ההיסטוריה וההגות של היהודים דוברי הערבית בארצות האסלאם באלף השנים האחרונות.

אלא שבבסיס התוכנית עומד ניסיון להטמיע את המונח הרדיקלי 'יהודים ערבים', שטוען להחליף בשיח את המונח 'מזרחיים'. יהודים ערבים הם אלו אשר זהותם התרבותית לאומית היא ערבית ורק דתם אינה האיסלם. השימוש הקיצוני במונח מדגיש את הקרבה התרבותית שהייתה בין יהודי ארצות ערב לערבים המוסלמים, ובכך בעצם מקבע את היהודים יוצאי מדינות ערב כערבים בני דת משה.

את הרעיון שעומד מאחורי הצירוף "יהודים-ערבים" ניתן למצוא בדיוני האו"ם בשאלת חלוקת שטח המנדט הבריטי של ארץ ישראל. נציגי מדינות ערב אשר התנגדו להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל הציגו עמדה לפיה היהודים אינם עם אלא עדה דתית ששייכותם הלאומית מפוצלת. גישה דומה מציגים היסטוריונים וסוציולוגים רבים מהשמאל הרדיקלי.

על השימוש במונח הקיצוני כתב המשורר אלמוג בהר, שמשפחתו עלתה מעיראק, את הדברים הבאים: "הרושם המתקבל לעתים הוא כי נעשה ניסיון מלאכותי מצד קבוצה מזרחית אקדמית אליטיסטית, כמו הקשת הדמוקרטית המזרחית או הקבוצה הקשורה למכון ון-ליר, להמציא זהות יהודית-ערבית שלא הייתה מעולם, מתוך מניעים פוליטיים רדיקליים, אשר אינם קשורים בעברם היהודי או הערבי של היהודים בעולם הערבי לפני הגירתם לישראל, אלא מתחברים עם הדיון הפוסט-ציוני הרווח כיום".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]