לא יאמן: למרות הפגיעה בחיילים - משרד הביטחון מפרסם באופן כספי חריג בעיתון "הארץ" - 0404
לא יאמן: למרות הפגיעה בחיילים – משרד הביטחון מפרסם באופן כספי חריג בעיתון אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לא יאמן: למרות הפגיעה בחיילים – משרד הביטחון מפרסם באופן כספי חריג בעיתון "הארץ"

ארגון לביא מפרסם נתונים שהגיעו לידו שעל פיהם עולה, כי משרד הביטחון ומשרדים נוספים מפרסים בהיקפים חריגים בעיתון הארץ, וזאת בהשוואה לכלל העיתונות – ישראל היום, מעריב ואחרים.

על פי הנתונים שהתקבלו ממשרד התרבות הממונה על לשכת הפרסום הממשלתית עולה כי היקף הפרסום של משרד הביטחון בעיתון הארץ בשנת 2014 עמד על כ 690,000 ש"ח לעומת פרסום בעלות של כ-330,000 ש"ח של המשרד באותה השנה בעיתון ישראל היום, אשר ע"פ סקר ה TGI עמדה תפוצתו על 39.3% לעומת רק 5.3% של עיתון הארץ, עובדה שמעמידה את היקף הפרסום בהארץ על פי – 14 מעיתון ישראל היום.

מנתון נוסף עולה כי כלל המשרדים הממשלתיים פרסמו בשנת 2016 בעיתון הארץ ומוספיו בהיקף של 3.6 מיליון ש"ח, בעוד לדוגמא בעיתון מעריב פרסמו כלל המשרדים באותה שנה בהיקף של 1.5 מיליון ש"ח, בעוד שבאותה שנה נהנו העיתונים מתפוצה דומה, אך היקף הפרסום הממשלתי בהארץ היה למעלה מפי 2.

בעקבות הנתונים פנו בארגון לביא לשר הביטחון אביגדור ליברמן בדרישה כי יורה על הפסקת פרסומי משרד הביטחון בעיתון הארץ, או לחלופין על צמצום מיידי של הפרסומים בעיתון עד לרמה סבירה שבה לא יחרגו פרסומי משרדכם מהיקף "התפוצה המצומצם של עיתון הארץ" כלשונם.

במכתב הזכירו בלביא לשר את הנחייתה של המשנה ליועמ"ש לממשלה הגב' דינה זילבר כי: "ככלל, כאשר הפרסום בעיתונות הוא כללי ורלוונטי לכלל הציבור ההחלטה הסבירה תהיה לפרסמו בכלי התקשורת הנגיש ביותר לציבור הרחב".

עוד הזכירו כי לאחרונה הושמצו חיילי צה"ל מספר פעמים בעיתון הארץ, נתון נוסף אשר על המשרד לקחת בחשבון.

"הממצאים שבידנו מוכיחים כי משרד הביטחון ומשרדים נוספים מפרסמים בעיתון הארץ בהיקף גבוה וחריג במיוחד" אומרים בלביא, "הדבר מעלה חשש להטיה פסולה ודורש בדיקה מקיפה בעניין, אנו ציפייה כי השאר והגורמים הרלוונטיים במשרד יורו על בדיקה שכזו".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "פרסום המכרזים הפומביים נעשה עפ"י חוק, ובאמצעות לשכת הפרסום הממשלתית (לפ'מ) , אשר הינה הגורם הממשלתי האמון על נושא זה. לפ"מ מפרסמים את המכרזים, לפי דרישת המשרד, בעיתון יומי בתעריף הזול ביותר. לאור האמור אין המשרד קובע את העיתון בו יפורסמו המכרזים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]