מעל אלף רבנים בכנס בירושלים - "מפגן ענק של אחדות" - 0404
+
מעל אלף רבנים בכנס בירושלים – "מפגן ענק של אחדות" איגוד רבני הקהילות - שלומי כהן

מעל אלף רבנים בכנס בירושלים – "מפגן ענק של אחדות"

הצלחה אדירה לכנס רבני הציונות הדתית בירושלים, הרבנים ערכו דיונים והשתתפו באירוע הודיה ותפילה. גלריית ענק.

כנס רבני הציונות הדתית – 'עין בעין' שהתקיים בירושלים הסתיים אמש (ה') בריקוד שמחה והודיה של מאות רבנים יחד. בכנס השתתפו מעל לאלף רבנים מכל קצוות הקשת של הציונות הדתית, המארגנים מספרים על הצלחה מעל למצופה.

הרב עמיחי אליהו, מאיגוד רבני הקהילות שלקחו על עצמם את הפקת האירוע: "מודים לה' על ההצלחה מעל למצופה של הכנס, כולם יחד במפגן ענק של אחדות, יחד כולם עם גדולי הציונות הדתית, כהודאה על 70 שנות מדינה, 50 שנה לנס של איחוד ירושלים וכהכנה משותפת לקבלת התורה בעוד מספר ימים באיש אחד בלב אחד.

הציונות הדתית היא הציבור המשפיע בישראל, והרבנים הם מנהיגי הציבור – זה היה ערב של קידוש ה', ערב של כבודה של תורה, ערב מעצים שבע"ה יחזק את הציבור ויחד נמשיך בעשייה הברוכה לכבודה של תורה".

הכנס נפתח בקבוצות דיון סביב שולחנות עגולים, בהם דנו הרבנים בשלל נושאים, בהמשך התכנסו הרבנים למעמד מיוחד של הודיה ואחדות. במעמד הוצגו סרטונים ומצגות המספרים את סיפור הגאולה והתקומה של מדינת ישראל ועולם התורה, שולבו קטעי נגינה ופיוטים. באירוע הוקרנה ברכתם של הרבנים הראשיים לאירוע, וכן קיימו הרבנים במקום תפילה להצלחת חיילי צה"ל בעקבות המצב הביטחוני. במעמד נאמו זקני רבני הציונות הדתית, הרבנים שטרן, דרוקמן, מלמד, סבתו, אריאל מידן ואליהו.

הרב אריה שטרן, רבה של ירושלים, קרא לרבני הציונות הדתית לגווניהם להתאחד סביב שתי מטרות משותפות – שמירת השבת במרחב הציבורי והמלחמה בשחיתות: "אני מציע לקבוע יעד משותף שכולם מסכימים עליו. הכי חשוב כעת זה חיזוק הזהות היהודית של מדינת ישראל, יש הרגשה של זלזול ואת זה צריך לתקן.

שמירת השבת במרחב הצבורי זה הדבר הכי מרכזי בזהות שלנו, שנותן ביטוי לכך שזו מדינה יהודית. כולנו צריכים לפעול ולדבר על כך, בישיבות ובקהילות. מטרה משותפת נוספת היא החיים ציבוריים, שצריכים להיות חיים של צניעות והסתפקות במועט. עלינו לפעול למניעת גילויים של שחיתות ופערים חברתיים. אלה הדברים היסודיים והמרכזיים שצריך להתאחד סביבם, והם ישמעו גם באזני החילונים".

הרב זלמן מלמד, נשיא מוסדות הישיבה בבית אל ויוזם הכנס, היה נרגש מאוד כשעלה לדוכן הנאומים, ובירך ברכת 'שהחיינו' בשם ומלכות: "ימים רבים אני מחכה לכנס הגדול הזה. כשאני רואה פה את כל הרבנים החשובים שיושבים ביחד, הלב מלא שמחה, והשמחה מתפרצת. אני רוצה לברך ברכת שהחיינו. רבותינו שיושבים למעלה, בוודאי שמחים לראות אותנו כאן".

גם הרב חיים דרוקמן, נשיא ישיבות בני עקיבא, הביע התרגשות מהכנס, והדגיש את הצורך באחדות: "הלב נפעם מהציבור היושב כאן. יש ערך אדיר כשאנחנו מרוממים את שמו יחדיו, כולנו יחד. אנחנו מודעים גם לחילוקי דעות שקיימים בתוכנו, איננו מתעלמים מהם, ואך על פי כן, למרות כל חילוקי הדעות, המאחד הוא מעל ומעבר לחילוקי הדעות. יש צורך במשך השנה, כשנשמעים אמצעי התקשורת, לדבר על חילוקי הדעות. וחושבים מי יודע מה, מתעלמים מהדברים היסודיים ביותר בהם אנחנו מאוחדים".

הרב יעקב אריאל, רבה הפורש של רמת גן, דיבר בשבח ההתפתחות התורנית הגדולה של הציונות הדתית וההתפשטות שלה לתחומים חדשים: "התורה לא תהיה מוחלפת, וענפיה מגיעים לכל תחומי החיים המתחדשים. במלאת 70 שנה למדינת ישראל, אנחנו מתבוננים בהתפתחות המדהימה של המדינה בכלל ועולם התורה.

מדינת ישראל היא מרכז התורה הגדול ביותר שהיה אי פעם. בתוכו עולם תורה אדיר של הציונות הדתית. יש לה תרומה משלה לעולם התורה. יש לנו מגוון אדיר של מוסדות וסוגים של לימוד תורה. שליחי הציונות הדתית יוצרת העשרה אדירה של עולם ההלכה, מפני שנדרש לתת מענה לכולם. ריבוי העשיה יוצר גם ריבוי דעות דיונים וויכוחים, ולעיתים ויכוחים נוקבים.

לעיתים נדמה כי הצבור מקוטב, אבל למרות זאת יש מכנה משותף אחד – יש ציבוריות ציונית דתית אחת, כולנו לומדים ומיישמים את אותה התורה שניתנה בסיני".

 

שליש מהישראלים מגדרים עצמם – ציונות דתית

לקראת האירוע פורסם סקר מחקרים, אשר חשף נתונים מדהימים על הציונות הדתית. נתונים מחקריים מצבעיים על כך כשבעוד שרק 11% מכלל הציבור מגדירים את עצמם כדתיים לאומיים שאינם חרדים, הרי ש-29% מהישראלים משייכים את עצמם למגזר הציוני דתי.

בנוסף נמצא כי חוקרים אשר זיהו את התופעה, השוו את היקף ההשפעה של הציונות הדתית עם תנועת הקיבוצים בשנותיה הראשונות של המדינה. גם באותם ימים, התנועה הקיבוצית היוותה מיעוט קטן מבחינה מספרית, אך השפעתה היתה רחבת היקף ורבים ראו את עצמם שייכים לה.

"אין ספק שהאידיאליסטיות והאמירה הערכית של הציבור הדתי לאומי מביאים לאמירה זו, התפיסה האידאליסטית של הציבור הדתי לאומי", אומרים אנשי הכנס. "מדהים לראות כיצד בתקופה קצרה, הפכנו מתלמידים בודדים בכפר הרוא"ה לציבור מוביל שסוחף אחריו מיליונים, ומכנס יותר מאלף רבנים הערב".