ליברמן: "ישראל צריכה להכין את עצמה לכל תרחיש" - 0404
ליברמן: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

ליברמן: "ישראל צריכה להכין את עצמה לכל תרחיש"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (חמישי), בכנס הרצליה לתקיפות צה"ל במהלך הלילה בסוריה ואמר כי "אם אצלנו יש גשם – שם יהיה מבול" עוד הוסיף: "אין לנו שום עניין לכבוש את סוריה. אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים שם". "אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים וממוקדים ולהכין את עצמנו לכל תרחיש".

ליברמן: "צריך להבין שאמנם הנשיא הנבחר הוא רוחאני אבל מי שקובע זה אייתוללה חמינאי, זה האיש החזק, על פיו יישק דבר ואנחנו ראינו אתמול נאום בוטה מאוד שלו, בוטה במיוחד כנגד ארה"ב, כנגד הנשיא טראמפ, ראינו איך בתוך הפרלמנט האיראני שורפים דגל של ארה"ב ולכן הכיוון לצערי של איראן היום הוא כיוון ברור וזה כיוון של הסלמה, של עימות, של חיכוך, של התרסה. לגבי בכלל ההשלכות של ההודעה האמריקאית ולאן אנחנו הולכים, תראה, קודם כל עצם ההחלטה ובניגוד לרבים אחראים אני חושב שזאת החלטה מאוד נכונה. אני מסביר כל פעם, כשמסתכלים אחורה למה ברית המועצות קרסה היו לכך הרבה סיבות, אבל סיבה אחת עיקרית הייתה סיבה כלכלית, ברית המועצות פשוט קרסה תחת נטל של הוצאות וההרפתקה באפגניסטן, מרוץ החימוש, מלחמת הכוכבים וכך הלאה.

גם האיראנים, מה שאנחנו רואים שם זה יותר ויותר אי שקט, במיוחד בקרב הדור הצעיר, מעמד הביניים, הסטודנטים, ראינו מה קרה אתמול למטבע האיראני, מה קורה שם בכלל בכל הפרמטרים הכלכליים בחודשים האחרונים, יש שם כלכלה שהיא בקריסה. המשטר שהוא משטר פנאטי שמוכן להקריב את עתידם של הדור הצעיר למען האידיאולוגיה הזו, הרצון להתפשט, השלטון הזה בא בקונפליקטים במיוחד עם הדור הצעיר. מה היה לפני שבוע? מה היה הנושא שהסעיר את איראן? לא תאמינו, זה השימוש בטלגרם. על זה קמה מהומה ענקית באיראן וזה אומר שהדור הצעיר שם הוא מאוד מאוד מתקדם, כי חלק מהאנשים זקנים כמוני, אני לא יודע להשתמש בפייסבוק. יש כאלה שמשתמשים בכל מיני אפליקציות אחרות, אבל טלגרם זה במיוחד לדור הצעיר, אלו שכבר מתקדמים.

אני חושב שזה שהטלגרם היה הסיבה, הטריגר למהומות, זה אומר הרבה. לכן אני חושב שההחלטה הזאת מביאה את המשטר לדילמה: או הישרדות, או המשך הרפתקאות בכל מיני מקומות במזרח התיכון או במקומות אחרים. ובכל מקרה זה מסר חזק מאוד, יחד עם כל מה שקורה בצפון קוריאה, או בחצי האי קוריאה, אני חושב שזה מסר חזק מאוד של הנשיא טראמפ לעולם, מה הכיוון, מה הגישה החדשה ומה המדיניות החדשה.

אני מקווה שבסופו של דבר אנחנו אכן נראה שינויים במזרח התיכון וגם ביחסים בין איראן למדינות העולם, גם עם ישראל, אין לנו סכסוך עם העם האיראני, אנחנו לא מנסים להביא מערכות נ"מ שלנו לגבול האיראני, אנחנו לא מנסים לפרק אותם או לפגוע בהם והגיע הזמן שאנחנו באמת כולנו נשתף פעולה בתחומי המדע והאנרגיה, להתעסק בסטארט-אפ ניישן בפיתוח של טכנולוגיית העתיד ולא להוציא כל כך הרבה מאמצים ואנרגיות על מאבקים שבמאה ה-21 נראה לי שזה כבר מיותר לגמרי.

הבוקר הספקתי לראות כמה תכניות ופרשנויות, אני מזהיר קודם כל משאננות וזחיחות דעת, זה לא ניצחון סוחף, זה לא קרב סטלינגרד, הכל באמת מוגבל כרגע לעימות בינינו לכוח קודס האיראני הממוקם בסוריה ונראה לי שכולם רוצים לתחום את העימות הזה בדיוק למשבצת הזאת. בתוך סוריה יש את כוח קודס ואנחנו כמובן כנגד כוח קודס בסוריה. אני לא בטוח שגם באיראן כולם מסכימים לאותה פעלתנות ואותה מדיניות מטורפת של אותם קנאים מכוח קודס בתוך סוריה. להערכתי רוב הממסד האיראני גם מתנגד למדיניות הזאת, אבל בסך הכל אנחנו באמת משתדלים להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל.

כמו שאמרתי אין לנו שום עניין לכבוש את סוריה, אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים שם, אנחנו לא מתערבים אצל שכנינו בכלל ואנחנו מאוד מקווים שיום אחד יניחו ויפסיקו לדבר על השמדת מדינת ישראל. הרי כשאתה שומע את אותן קריאות בטהרן, הם אפילו לא מסוגלים לבטא את השם 'מדינת ישראל', הם תמיד משתמשים בשם קוד 'ישות ציונית' ולכן אנחנו פה באמת צריכים להיות מאוד מאוד זהירים, מאוד מאוד ממוקדים. אין לנו עניין להסלים אבל צריכים להכין את עצמנו לכל תרחיש, זה באמת אויב עיקש שכבר עשרות שנים מנסה לפגוע בנו, מנסה לפגוע בנו בדרום אמריקה, באפריקה, במזרח אירופה וגם פה במזרח התיכון, והגענו למציאות חדשה שפעם ראשונה איראן כאיראן, לא פרוקסי, תוקפת את מדינת ישראל, מנסה לפגוע בטריטוריה שלנו, בריבונות שלנו, זה לא יקרה. מי שלא שם לב זה שלב חדש, ואני אומר עוד פעם, צריך לשמור על זהירות, צניעות ולא להיסחף, ואני מקווה שאנחנו הצלחנו לתחום ולסיים לפחות בשלב זה את הפרק החדש בעמידה שלנו כנגד הקיצוניות האיראנית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]