כתב אישום הוגש כנגד לוחם דובדבן שפלט כדור והרג את חברו. מפקדים הודחו עקב "ליקויים חמורים" - 0404
כתב אישום הוגש כנגד לוחם דובדבן שפלט כדור והרג את חברו. מפקדים הודחו עקב דובר צה"ל

כתב אישום הוגש כנגד לוחם דובדבן שפלט כדור והרג את חברו. מפקדים הודחו עקב "ליקויים חמורים"

כתב אישום כנגד סמל נ', לוחם דובדבן שפלט כדור והרג את חברו, סמ"ר שחר סטרוג ז"ל, הוגש היום (ג') לבית הדין הצבאי ביפו.

הלוחם, הואשם בהריגה לאחר שהפרקליטות סברה כי מדובר באירוע שקרה כתוצאה ממשחק בנשק. צה״ל סיים את החקירה של האירוע הטראגי. צוות הוועדה קבע כי לא התקיימה בקרת מפקדים מספקת למניעת שימוש בנשק בניגוד לפקודות ולנהלים למרות המודעות לאפשרות כזו, וזאת לאחר שאירעו שלושה אירועי פליטת כדור קודמים מנשק ביחידה.

דובר צה״ל, תא״ל רונן מנליס הסביר כי מאז האירוע פעלה וועדת חקירה שהמליצה לרמטכ״ל שורה של המלצות.

תא״ל רונן מנליס: ״הוועדה קבעה כי שני הלוחמים התכוננו לצאת לאימון ושלפו אחד על השני אקדחים שמאחד מהם, שהיה ללא תותב, נורה כדור שהרג את שחר סטרוג ז״ל. הוועדה קבעה כי מדובר בגורם ישיר למוות ממשחק באקדח. הוועדה קבעה כי ביחידת דובדבן ישנה נורמה לקוייה במשחק בנשק. רק בשנה האחרונה ארעו ארבעה מקרים כאלו.

לאור האירוע החמור, הוועדה קבעה כי המפקדים לא ביקרו ואכפו את הנושא ומדובר בתרבות יחידתית, פלוגתית וצוותית. הועדה המליצה על שורה של המלצות בנושא, כולל הגדרה של נהלי בטיחות כולל המלצות ייעודיות בנושא נשיאת אקדח. כמו כן, היא קבעה מי בצה״ל צריך לשאת אקדח – כלל ההמלצות יועברו ללמידה ביחידות בהן יש שימוש באקדחים".

לאור חומרת האירוע וממצאי וועדת החקירה החליט הרמטכ״ל על מספר צעדים פיקודיים, בהם ביטול מינויו של מפקד היחידה (קצין בדרגת סא״ל) לתפקיד מפקד חטיבה ועיכוב קידומו לדרגת אל״ם בשנתיים, מתן נזיפה חמורה למפקד הפלגה (קצין בדרגת רב סרן) ועיכוב של שנתיים בקידומו והדחת מפקד הצוות (קצין בדרגת סגן). כמו כן, החליט מפקד עוצבת הקומנדו להדיח את סמל הצוות (לוחם בדרגת סמ״ר).

מצה"ל נמסר כי: "יחידת דובדבן היא יחידת עילית, מקצועית ומובילה הלוקחת חלק מרכזי ומשמעותי באתגרי הבטחון השונים של צה"ל מדי יום ולילה. מותו של סמ״ר שחר סטרוג ז״ל הוא אירוע קשה שתוחקר בצורה יסודית למען לא ישנה. צה״ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".

רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד, המייצגים את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו: "קיבלנו באכזבה רבה את החלטת הפרקליטות הצבאית על בחירת סעיף האישום של הריגה. צוות ההגנה סבור כי חומר החקירה, כמו גם דבריו העקביים של הלוחם, מלמדים בבירור שסעיף האישום הראוי בנסיבות המקרה הטראגי הוא גרימת מוות ברשלנות.

בנסיבות אלה לא יהיה מנוס מהבאת התיק להכרעת בית הדין הצבאי ולפריסת התמונה המלאה וכל טענות ההגנה בפני השופטים. אנו משוכנעים כי לאחר שבית הדין יבחן את חומר הראיות וישמע את עדותו של הלוחם, הוא ימצא לאמץ את עמדת ההגנה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]