שוחים ומצילים חיים: המשחה החברתי לטובת מחקר למניעת מוות לבבי פתאומי ברמב"ם יוצא לדרך - 0404
שוחים ומצילים חיים: המשחה החברתי לטובת מחקר למניעת מוות לבבי פתאומי ברמב עופר גולן, שיווק רמב"ם

שוחים ומצילים חיים: המשחה החברתי לטובת מחקר למניעת מוות לבבי פתאומי ברמב"ם יוצא לדרך

גל אירועי הספורט ששוטף את חיפה נמשך. בפעם השלישית יצא בסוף החודש "שוחים מהלב – כף הכרמל", משחה בינלאומי חברתי המתקיים בים הפתוח, סביב חופי העיר. במשחה צפויים לקחת חלק מאות שחיינים בטווחי גילאים שונים, מהארץ ומחו"ל, וכן משלחת פאראלימפית. "שוחים מהלב" הינו מיזם משותף לרמב"ם, עיריית חיפה, חברת שוונג וגורמים נוספים, והוא מוקדש להעלאת המודעות ולגיוס מימון למחקר פורץ דרך, לניבוי ולמניעת מוות פתאומי לבבי  (Sudden Cardiac Death) בילדים וצעירים.

בשנים הקודמות השתתפו בכל משחה למעלה מ- 650 שחיינים, מקצועיים וחובבים, אשר לקחו חלק במקצים שונים, מכף הכרמל לאורך חופיה היפים של חיפה. ההתגייסות ההמונית הובילה לתרומתם של עשרות אלפי דולרים בכל שנה למטרה החשובה, אך היעד עדיין רחוק והמסורת נמשכת.

אחד המשתתפים שמשכו את תשומת הלב העיקרית במשחה הראשון, היה גיא כהן, שלפני 15 שכל  את בתו נטע בת השש. ביומה הראשון בכיתה א' נטע התמוטטה ללא כל התראה ונפטרה מדום לב. כהן סגר מעגל כשהשתתף במשחה "שוחים מהלב" 2016 וקבע שיא: הישראלי הראשון ששחה אי פעם 24 שעות ברצף במים פתוחים לאורך יותר מ-70 ק"מ, הכל במטרה להעלות את המודעות למוות פתאומי אצל ילדים. כהן שותף למשחה מאז וייקח בו חלק גם השנה. שנה לאחר מכן, ב-2017 השתתפו ביוזמה החשובה רבקה סוני, מדליסטית אולימפית מארה"ב, משלחת של שחיינים מארה"ב והולנד, השחיינית הפראלימפית אילנית יורמן, אנשי צוות רמב"ם ומטופלי בית החולים.

 כך נראה "שוחים מהלב" 2017. הצטרפו אלינו השנה ובואו להיות חלק ממטרה חשובה: https://youtu.be/KqveGuMoCOY

"רפואת הלב היא תחום שמתפתח ללא הרף", אומר פרופ' רפי ביאר, מנהל רמב"ם, "יש דברים רבים שאנו יודעים לעשות היום כדי לטפל במחלות הללו, אך בשנים  האחרונות אנו מתמקדים בתחום המניעה בקרב אלו הנמצאים בקבוצות סיכון. מחקר ופיתוח פרוטוקולים ותרופות חדשות יוכלו לסייע לנו להבין את המנגנונים הללו טוב יותר ולהציל את חייהם. אני קורא לכם להצטרף אלינו ולתמוך במטרה. בואו לשחות אתנו מכל הלב".

מחלות הלב השונות, ביניהן מוות לבבי פתאומי, עדיין מהוות את הגורם מספר אחת למוות בארה"ב ובעולם המערבי בכלל. כאשר מדובר בהפרעות לבביות על רקע גנטי לא מאובחן, החולה, מבוגר או צעיר, לא מקבל שום סימני אזהרה לפני הרגע הקטלני, מה שהופך את המניעה לקשה יותר. בימים אלו רמב"ם מקדם מחקר רב תחומי, המשתף פעולה בין חוקרים מצטיינים, מומחים מרמב"ם, חוקרים מהטכניון וגופים מובילים מהתעשייה הביו-רפואית בסביבת בית החולים. מחקר זה יכול לתרום להתפתחות וליישום של שיטה חדשנית, מניעתית וטיפולית, לבעלי סיכון גבוה למוות פתאומי, בעולם כולו.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]