אותרה חללת צה״ל ממלחמת העצמאות שעד היום מקום קבורתה לא נודע - 0404
אותרה חללת צה״ל ממלחמת העצמאות שעד היום מקום קבורתה לא נודע

אותרה חללת צה״ל ממלחמת העצמאות שעד היום מקום קבורתה לא נודע

טוראי ליבקה שפר ז"ל שנהרגה בקרבות ביד מרדכי במלחמת העצמאות ומקום קבורתה לא נודע, אותרה לאחר חקירה מאומצת של ענף לאיתור הנעדרים במחלקת הנפגעים של צה"ל.
 
טוראי ליבקה שפר ז"ל נולדה בפולין בשנת 1914, ועלתה ארצה בשנת 1939. הצטרפה לגרעין קיבוץ יד מרדכי והייתה מבין מגניו במלחמת העצמאות. במהלך הפגזות והסתערות מצרית על המשק, שירתה כמקשרת בין העמדות השונות. נפלה במהלך חילוץ פצוע, יחד עם חבר הקיבוץ טוראי יצחק רובינשטיין ז"ל, תחת הפגזה מצרית .
 
טוראי ליבקה שפר ז"ל, חללת צה"ל היחידה שמקום קבורתה לא נודע, הייתה חברת קיבוץ יד מרדכי ונפלה במהלך קרבות ההגנה על קיבוצה, בלילה שבין ה- 23 ל-24 במאי 1948, ימים ספורים לאחר ההכרזה על הקמת המדינה. במהלך האירוע נפלו טוראי בנימין אייזנברג ז"ל וטוראי יצחק רובינשטיין ז"ל. מצבה לזכרה הוקמה בבית-הקברות הצבאי ביד מרדכי.


 
סגן-אלוף ניר ישראלי, ראש הענף לאיתור נעדרים: "איתור נעדרי מלחמות העבר אינו מלאכה של מה בכך, אנשי  הענף נדרשים לגילוי יוזמה, דבקות במשימה ומקצועיות רבה, והם באים מתחומי ידע רבים ומגוונים. אנחנו עושים הכל על מנת להביא כל חלל באשר הוא לקבורה ראויה, זו מחויבותו של צה"ל לחללים ולבני משפחותיהם . כל חקירה שמגיעה לידי סיום,  משמעותית 
 
מאוד עבור המשפחה, עבור אנשי הענף העוסקים במלאכה ועבור צה"ל בכלל. זה נותן לנו את הכוח להמשיך הלאה, לפעול ולחקור ללא לאות, בשביל לסגור את החקירות של כמה שיותר חללים שמקום קבורתם לא נודע". 
 
בשבועות הקרובים ייסגר המעגל ויתקיים טקס גילוי מצבה במהלכו, לאחר 70 שנים, יתווסף שמה של ליבקה שפר ז״ל לקבר האחים בקיבוץ ניצנים. 
הטקס יתקיים בראשות ראש אגף כוח אדם, אלוף מוטי אלמוז.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]