ליברמן בראיון לעיתון רוסי: ״אם מערכות ההגנ״א הסוריות יופנו אלינו - בהחלט נגיב״ - 0404
ליברמן בראיון לעיתון רוסי: ״אם מערכות ההגנ״א הסוריות יופנו אלינו – בהחלט נגיב״ יח"צ

ליברמן בראיון לעיתון רוסי: ״אם מערכות ההגנ״א הסוריות יופנו אלינו – בהחלט נגיב״

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התראיין לעיתון הרוסי "קומרסנט" שהתפרסם הבוקר (חמישי) 

ליברמן: "אנחנו לא מחפשים שום עימותים עם רוסיה. להיפך – בשנים האחרונות נוצר דו-שיח גלוי, ברור ושקוף עם רוסיה, גם כשהדעות שלנו תואמות וגם כשהן אינן תואמות. אנחנו מנהלים דו-שיח שקוף כל הזמן, בלי להסתיר דבר.

מבחינתי אסד הוא פושע מלחמה, שאחראי על מותם של יותר מחצי מיליון אזרחי מדינתו. אבל אנחנו לא מתכוונים להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה. מה שלא נסבול זה ניסיונות של איראן להפוך את סוריה למוצב הקדמי נגד ישראל.

כל ניסיון של איראן להתבסס בסוריה – יסוכל. אם אסד לא יתערב – אז זה יהיה מאוד נבון מצידו, כי אנחנו לא מתכננים להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה. אם הכוחות שלו, מערכות ההגנ"א שלו יפתחו באש נגדנו – נפתח באש נגדן.

יש קו חם בין צה"ל לכוחות צבא רוסיה, שנמצאים בסוריה. אנחנו תמיד לוקחים בחשבון אינטרסים רוסים ומקווים שהם ייקחו בחשבון אינטרסים ביטחוניים של ישראל. אם מערכות 300-S לא תהיינה מופנות כנגדנו – זה משהו אחד. אם מערכות אלו תפתחנה באש כנגד המטוסים שלנו, אנחנו בהחלט נגיב".

בנוגע למסמכים שהציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תוכנית הגרעין האיראנית, אמר ליברמן: "חד-משמעית, ניתן להתייחס לזה כאל הפרה של הסכם הגרעין. המסמכים שפורסמו מוכיחים באופן חד-משמעי, שאיראן פעלה באופן אקטיבי לא רק להעשרת האורניום, אלא ליצירת נשק גרעיני.

הם פשוט הקפיאו זמנית את התוכנית על מנת לקבל מקסימום תועלת מההסכם, כדי שיוכלו אחר כך לעבור ליצירת נשק גרעיני. יתרה מכך, הם הקפיאו את ייצור הנשק הגרעיני, עד שיוכלו לקבל מקסימום תועלת מההסכם.

אנחנו מדברים על התוכנית האיראנית הגרעינית באופן כללי. לא מדובר פה לא בשנתיים, לא ב-12 שנה ולא ב-20. אנחנו מדברים כאן בכלל על למה איראן צריכה אורניום מועשר, למה הם צריכים תוכנית גרעינית, כשיש להם מאגרי ענק של נפט וגז?

איראן תמיד דיברה על כך שהיא מפתחת תוכנית גרעין אזרחית, אבל מהתחלה זו לא הייתה המטרה שלה. תוכנית הגרעין האיראנית כאמור לא נסגרה, היא רק הוקפאה, על מנת להשיג ממנה מקסימום תועלת ולחזור אליה לאחר מכן.

צריך להתייחס להסכם הזה בדיוק כמו להסכם מינכן. תוכנית הייתה ומולה מערב עייף שאיבד את כוח ההתנגדות שלו, שאיבד את הרצון הפוליטי שלו ושהחליט לפייס את המגפה של המאה 21 – האיסלאם הרדיקלי. בדיוק כמו שניסו לעשות עם היטלר, ובסוף שילמו מחיר כבד מאוד. בסוף נקבל איראן עם טילים גרעיניים. וכדי לעצור אותם אח"כ, נשלם מחיר כבד הרבה יותר.

מנהיגי איראן יוצאים בכל שבוע עם הצהרות שהם יחסלו את הישות הציונית. לצערנו אנחנו לא רואים תגובה חד-משמעית לא של מערב אירופה ולא של רוסיה, שמאוד מקפידה לזכור את כל מה שקרה במלחמת העולם השנייה. ואנחנו מצפים לתגובה ברורה וחד משמעית של רוסיה להצהרותיה ומהלכיה של איראן".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]