הפורום המשפטי: ניתן לכלוא מסתננים אך נמנעים מלעשות זאת משיקולים זרים - 0404
הפורום המשפטי: ניתן לכלוא מסתננים אך נמנעים מלעשות זאת משיקולים זרים

הפורום המשפטי: ניתן לכלוא מסתננים אך נמנעים מלעשות זאת משיקולים זרים

הפורום המשפטי למען ישראל פנה לשרת המשפטים, איילת שקד, ולשר הפנים, אריה דרעי, על מנת לבדוק מדוע לא יופעל סעיף 2 לחוק למניעת הסתננות הקובע עונש מאסר כלפי מסתננים, לרבות מאפריקה, עד 5 שנות מאסר.

העובדה שהסעיף אינו מופעל כלפי כל מי שמסתנן לישראל היא מדיניות פסולה, שנובעת משיקולים שאינם מקצועים או משיקולים זרים לכאורה. יש פתרון הרתעתי ומידתי בחוק ויש ליישם אותו בהיעדר כל מתווה אחר.

עו"ד עידן אבוהב מהפורום המשפטי: ״מדובר בכלי משפטי רב עוצמה ומידתי שיכול לסייע בהרתעת מסתננים חדשים להגיע לישראל וכן להבהיר למסתננים שנמצאים כאן כי ישראל תפעל למימוש זכותה לקבוע את הכניסה בגבולותיה.

כיום, בהיעדר מתווה גירוש למדינה שלישית וכן בהיעדר מתווה כליאה של מסתננים במתקן חולות ישראל אינה יכולה להיות בררנית בבחירת האמצעים לבלימת תופעת המסתננים ולעידודם לעזוב את ישראל מרצון.

בפועל הוגשו מאות כתבי אישום נגד מסתננים ערבים ואילו רק כתב אישום אחד כנגד מסתנן מאפריקה. בפועל, לפי עמדת בית המשפט העליון (בג"ץ 1764/99 עוודה אבו-מעמר, ראש שבט אל עזאזמה נ' שר הפנים) מסתנן הוא גם מי שנכנס לישראל שלא למטרות טרור ואף אם הוא חושש לחייו״. (בתמונה: חלק מהמכתב לשקד ודרעי).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]