בשורות טובות: שני קנים ראשונים של ביצי צבות ים לשנת 2018 אותרו בחופי ישראל - 0404
צילום: קובי סופר, רשות הטבע והגנים

בשורות טובות: שני קנים ראשונים של ביצי צבות ים לשנת 2018 אותרו בחופי ישראל

שני קני ביצי צבות ים – הראשונים לעונת הטלת הביצים בשנת 2018 התגלו אתמול בחופי ישראל. קן אחד אותר בחוף דרומי ליד אשקלון ושני בחוף צפוני ליד עתלית. הקן הדרומי שנמצא הוא של צבת ים חומה ובתוכו נמצאו למעלה מ-80 ביצים. הביצים הועתקו על ידי פקחי רשות הטבע והגנים, המוסמכים לכך, למדגרה מוגנת. זאת במטרה להבטיח את שמירתן עד לבקיעתן.

הקן שאותר בחוף הצפוני הינו של צבת ים ירוקה והוא הושאר במקומו מאחר והינו בשטח מוגן יחסית.

במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים מציינים כי, "תקופת ההטלה של צבות הים בחופי ישראל מתחילה עתה, ובלילות אלו, עולות לחופים צבות הים על מנת להטיל את ביציהן. הפרעות כגון רעש, אלומות אור, סנוור פנסים, מדורות (במיוחד בלג בעומר) ורחשים שונים עלולים לפגוע משמעותית במלאכת הטלת הביצים של צבות הים וחשוב ביותר להימנע מהן בתקופה זו ובכלל. בתקופה זו של ההטלות, פקחי רשות הטבע והגנים סורקים מדי יום, בשעות הבוקר המוקדמות, את רצועת החוף מצפון ועד דרום הארץ, כדי למצוא את ההטלות של צבות הים. זאת במקביל למידע ספציפי שמגיע לרשות הטבע והגנים מהקהל הרחב שמעדכן בדבר ההטלות".

ברשות הטבע מבקשים מהציבור כי במקרה בו נתקלתם בצב ים, עקבות או קן עם ביצים, יש להימנע מהפרעה למלאכת הטלת הביצים של צבת היום וכמובן מחפירה, טשטוש העקבות או פגיעה בקן. עם זיהוי מקרים אלו חשוב ליצור קשר בהקדם עם מוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639* על מנת שפקחי הרשות, שרק הם מיומנים ומוסמכים לטפל בקנים, יגיעו לאסוף את הביצים למדגרה מוגנת, שתבטיח את שלומן.

קובי סופר, רשות הטבע והגנים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]