בעקבות התפשטות מחלת הפה והטלפיים נסגרו מספר שמורות טבע. היכנסו לרשימה המלאה - 0404
בעקבות התפשטות מחלת הפה והטלפיים נסגרו מספר שמורות טבע. היכנסו לרשימה המלאה ויקיפדיה

בעקבות התפשטות מחלת הפה והטלפיים נסגרו מספר שמורות טבע. היכנסו לרשימה המלאה

בעקבות מספר מקרים בהם התגלתה מחלת הפה והטלפיים בעדרי בקר ובפגרי צבאים שמתו מהמחלה בשמורות נחל תבור ובנחל יששכר, רשות הטבע והגנים תסגור בפני הולכי רגל וכלי רכב את אזור השמורות התחום בין קיבוץ גזית במערב, כפר קיש בצפון, קיבוץ גשר במזרח ודרך נוף יששכר בדרום (מצפון לבית השיטה). זאת במטרה לבודד את המחלה באזור  ולצמצם את סיכויי התפשטותה לאזורים אחרים.

במסגרת זאת תוגבל כניסת מטיילים, חקלאים ועדרי בקר וכן יוגבלו אימוני הצבא באזור. זאת החל מהיום ולמשך חודש , בסיומו תיעשה הערכה מחודשת של תפוצת המחלה. 

עד כה, מתחילת חודש אפריל, תועדו כ-20 צבאים שנפגעו ומתו מתוך אוכלוסייה של כ-800 צבאים באזור. בהתפרצויות קודמות של המחלה, פחתה אוכלוסיית הצבאים בהיקף הגדול מ-30%.

מחלת הפה והטלפיים הינה מחלה נגיפית הפוגעת בבקר, צאן, צבאים וחזירים. יודגש כי אינה מסוכנת לבני אדם. המחלה מתאפיינת בתסמינים חיצוניים של שלפוחיות בחלל הפה ועל הלשון המלוות בריור מוגבר, ושלפוחיות בקצות הרגלים (בגבול החלק הקרני של הטלפיים) . חיות נגועות יראו סימני חולשה, צליעה ותנועה איטית. לצבאים רגישות גבוהה במיוחד לנגיף, שלרוב גורם למותם. נגיף המחלה מדבק מאוד  ודרכי ההדבקה העיקריות הן: מגע ישיר עם הפרשות בע"ח נגוע, העברת הנגיף בדרך האוויר, מגע עם בע"ח או אנשים שעברו באזור נגוע ומגע  עם חפצים שהזדהמו באזור נגוע (רכב, הולכי רגל וכד').

ברשות הטבע והגנים מציינים כי "בהיעדר חיסון יעיל לחיות הבר, צמצום המעבר של הולכי רגל וכלי רכב באזור הנגוע במחלה הוא הפרקטיקה היעילה ביותר וההכרחית על מנת לבודד את המחלה ולצמצם את סיכויי התפשטותה באזור ולאזורים אחרים. זאת למען הגנה על בעלי החיים ובראשם אוכלוסיית הצבאים, הרגישים מאוד לנגיף.  אנו מקווים כי הציבור יקבל את הדבר בהבנה, ישתף פעולה ויימנע מכניסה לאזורים אלו והסמוכים להם בתקופת הסגירה ובכך יסייע לנו לשמור על הטבע ואוכלוסיית חיות הבר".

מצ"ב פירוט השבילים שעדיין סגורים לציבור:

נחל ברק
נחל תלול
נחל זקוף
נחל מדור
נחל עפרן
שביל הנחש במצדה

בנחל אשלים עדיין קיימת סכנה והציבור מתבקש להמנע מהגעה לאזור. כמו כן קיימת אזהרת שטפונות באזור דרום הארץ בימים הקרובים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]