אוניברסיטת חיפה תעניק ליו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין את אות המנהיגות  - 0404
+
אוניברסיטת חיפה תעניק ליו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין את אות המנהיגות  דוברות הכנסת

אוניברסיטת חיפה תעניק ליו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין את אות המנהיגות 

אוניברסיטת חיפה תעניק, במסגרת אירועי חבר הנאמנים ה-46 של האוניברסיטה, בחודש יוני הקרוב, ליו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין את אות המנהיגות. האות, מוענק לאדלשטיין בהוקרה על פעולותיו הציבוריות לאורך השנים, על תרומתו ופעילותו למען העולים ועל פעילותו למען שמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופסור רון רובין: "סיפורו האישי של אדלשטיין מעורר ההשראה וניצב למול עיניהם של רבים בישראל ומחוצה לה. אוניברסיטת חיפה מעניקה את אות המנהיגות למנהיגים מובילים שהשפיעו באופן ייחודי על התפתחותה ועל חוסנה של מדינת ישראל.

האות יוענק השנה לאדלשטיין בהוקרה על פעולותיו הציבוריות לאורך השנים בהן ניצב כמגדלור המאיר על ערכי הדמוקרטיה, זכויות האזרח ושלטון החוק בישראל על תרומתו ופעילותו למען העולים מחבר העמים, אשר הפכו לחלק בלתי נפרד מן החברה הישראלית. על מלחמתו למען הבטחת שוויון זכויות לכלל אזרחי המדינה ולמען שמירת צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית ושומרת חוק".

אדלשטיין נולד בשנת 1958 בעיר צ'רנוביץ באוקראינה, ברית המועצות לשעבר. בשנת 1979 ביקש אדלשטיין לעלות לישראל אך בקשתו נדחתה והוא החל ללמד עברית במחתרת. בשל פעילותו הציונית הוא נעצר בשנת 1984 ע"י הק.ג.ב, תוך האשמת שווא על החזקת סמים. הוא נשלח למחנה כפייה סובייטי, ובשנת 1987, בעקבות לחץ בינלאומי, שוחרר ועלה לארץ עם משפחתו.

בשנת 1996 הקים יחד עם נתן שרנסקי את מפלגת "ישראל בעליה". בבחירות שנערכו בשנה זו נבחר לכהן כחבר כנסת ואף התמנה לשר לקליטת עלייה. במהלך כהותנו זו עלו ארצה עולים רבים ממדינות חבר העמים, והוא פעל ללא לאות למען שילובם בשוק העבודה ובחברה הישראלית. הוא ביצע תפקידים רבים נוספים במערכת הפוליטית לאורך השנים, בינהם תפקידי שר, סגן שר וסגן יו"ר הכנסת. במרץ 2013 נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת ה-19, תפקיד אותו הוא ממלא גם בכנסת ה-20.