אושרה בממשלה יוזמת ארדן ושקד להחמרת ענישה כנגד ירי מסכן חיים. ארדן: "חקיקה היסטורית" - 0404
אושרה בממשלה יוזמת ארדן ושקד להחמרת ענישה כנגד ירי מסכן חיים. ארדן: חדשות 0404

אושרה בממשלה יוזמת ארדן ושקד להחמרת ענישה כנגד ירי מסכן חיים. ארדן: "חקיקה היסטורית"

הממשלה אישרה היום את הצעת החוק שיזמו השר לביטחון פנים, גלעד ארדן ושרת המשפטים, איילת שקד, המאפשרת הטלת עונש של 5 שנות מאסר על מי שיבצע ירי בלתי חוקי במקום או באופן שיש בו כדי לסכן חיי אדם.

לפי הצעת החוק, יוטל עונש חמור של עד 5 שנות מאסר על כל מי שיבצע ירי בסביבת מגורים, בכבישים או בכל סיטואציה מסכנת חיים אחרת. במקרה של ביצוע ירי בסיטואציה שאינה מסכנת חיים יעמוד העונש על שנתיים מאסר. עונשים אלו משקפים את החומרה שבה רואה המדינה את התופעה שהפכה ל"מכת מדינה". 

הצעת החוק הוגשה על ידי השר ארדן לאחר שהתברר כי העונשים שהטילו בתי המשפט בגין עבירת ירי מסכן חיים היו קלים ביותר, וכי האכיפה נגד עבריינים לא אפקטיבית. החוק החדש מתקן את המצב הקיים ומאפשר להטיל עונש מאסר על כל מי שיבצע ירי מסכן חיים, בכבישים, בסביבת מגורים ובכל מקום אחר. 

גם במקרים שבהם הורשע עבריין בביצוע ירי בלתי חוקי, עונשי המאסר שהטילו בתי המשפט היו נמוכים ולא מספקים. פסיקות בתי המשפט לא שיקפו את חומרת התופעה ואת הסכנה הנשקפת ממנה. בשל כך, הצעת החוק שאושרה היום בממשלה מהווה שינוי היסטורי דרמטי שיעניק כלים משמעותיים לטיפול בתופעת הירי מסכן החיים. 

בפסק דין זובידאת שניתן בשנת 2013 עמד בית המשפט העליון על כך, כי העונש הקבוע של שנת מאסר בלבד בגין ירי מנשק חם באזור מגורים, אינו הולם את חומרת העבירה, הן נוכח הסיכון לחיי אדם הגלום בה והן בשים לב לעונש בצד עבירות הנשק האחרות הקבועות בחוק העונשין.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "הממשלה אישרה היום את החוק שיזמתי, המאפשר לבתי המשפט להטיל עונש מאסר משמעותי על מי שיבצע ירי בלתי חוקי. הענקנו היום כלי חשוב למערכת אכיפת החוק, ואני מצפה מהמשטרה לעשות הכל כדי לטפל בתופעת הירי במגזר הבדואי ובמגזר הערבי. אנחנו מתקנים לקונה היסטורית ומעניקים כלים חדשים למאבק בתופעה המסוכנת".

שרת המשפטים, איילת שקד: "מדינת ישראל תנחית אגרוף ברזל נגד עבריינים מכל סוג ובכל מקום. לא יהיו יוצאי דופן, כולל לא בדואים שמתנהגים בכבישי הדרום כמו במערב הפרוע. הביריונות והירי הפכו למכת מדינה. היום אנחנו מעניקים למשטרה את הכלים להתמודד עם פורעי החוק. החקיקה חשובה להחזרת תחושת הביטחון לאזרחי ישראל. אני מודה לשר לביטחון פנים גלעד ארדן על שיתוף הפעולה בהכנת החוק".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com