קרינה סלולרית - מה הסכנות ואיך אפשר להימנע? - 0404
+
קרינה סלולרית – מה הסכנות ואיך אפשר להימנע? Shutterstock

קרינה סלולרית – מה הסכנות ואיך אפשר להימנע?

רבות דובר על קרינה מטלפונים סלולריים ועל הסכנות הבריאותיות הטמונות בה. אז איך ניתן להתמודד ועד כמה הסכנה מוחשית?

מאז המצאת החשמל, קרינה אלקטרומגנטית היוותה מקור לתחושות חרדה וסיכונים בריאותיים של ממש. הקידמה מביאה איתה עלייה בנוחות החיים אך לצידה גם עלייה בסיכונים שלא היו קיימים בעבר. אם מסתכלים על התפתחות הטלפון אפשר לראות דוגמה מצוינת לכך – שימוש בטלפון קווי, כזה המחובר בחוטים אל הקיר, כמעט ואינו חושף אתכם לקרינה.

טלפון אלחוטי כבר מפיק כמות גבוהה יותר של קרינה וטלפון סלולרי, זה שהיום מהווה חלק בלתי נפרד מאיתנו, מפיק כמויות יחסית גבוהות של קרינה. מה המשמעויות של קרינה זו? החוקרים עוד לא לגמרי סגורים על ההשלכות אבל מוצאים ומוכיחים סיכונים הכרוכים בקרינה זו.

מה היא קרינה, ואילו סוגי קרינה קיימים?

קרינה היא מעבר של אנרגיה – חישבו על אבן שנזרקת על פני אגם ויוצרת גלים. האפקט הנוצר מפגיעת האבן בפני המים ודפוס הגלים מדמים קרינה: הגלים יכולים להיות גבוהים או נמוכים (עוצמת הקרינה) צפופים או דלילים (תדר הקרינה). כאשר מדובר על קרינה בהקשר של מכשירים חשמליים או טלפונים סלולאריים מדברים על קרינה אלקטרומגנטית.

מעבר חשמלי במכשיר משול לזריקת ה"אבן" וייצור אזור קרוב שהוא לא מאוזן מבחינת המטענים חשמליים שבו קיים סוג של כוח מגנטי. בגלל שהאזור איננו מאוזן, האזורים הסמוכים מאבדים מהאיזון שלהם במטרה לעזור לאזור המקורי לחזור לאיזון אבל אז הם עצמם הופכים לבלתי מאוזנים וכך הלאה.

חישבו על שרשרת העשויה מחוליות ברזל שמקרבים אל קצה אחד שלה מגנט. אם המגנט חזק מספיק, הבדלי עוצמת המשיכה בין החוליה הראשונה לאחרונה עלולות להביא למצב בו השרשרת תתפרק. אם המגנט חלש יותר – השרשרת כולה תנוע לכיוון המגנט אך לא תתפרק.

אותו הדבר בדיוק קורה כאשר קיימת קרינה אלקטרומגנטית רק שבמקום שרשרת העשויה מחוליות ברזל אפשר לדבר על תאי גוף האדם. כאשר יש קרינה חלשה (קרינה בלתי מייננת), התאים ימשכו אל הקרינה אבל מבנה האטומים המרכיבים את התאים לא ישתנה. כאשר הקרינה חזקה מספיק (קרינה מייננת) אז האטומים יתפרקו כשהם ימשכו לקרינה ויאבדו אלקטרונים.

מהן הסכנות הטמונות בקרינה, ובכלל בטלפונים סלולריים?

הקרינה הבוקעת מטלפונים סלולריים היא קרינה בלתי מייננת, אבל גם בקרינה מסוג כזה ישנם סיכונים. פעולות רבות בגוף האדם פועלות על זרמים חשמליים: העברת מסרים בין תאי העצב, מוליכות התאים ועוד. כאשר מקרבים מגנט אל הגוף – גם אם מבנה התאים נשאר שלם פעילותם עלולה להשתנות.

כאשר הדבר נעשה למשך פרקי זמן ארוכים (במשך שעות ולאורך השנים) הדבר עלול להשפיע על תהליכים רבים בגוף – החל מפעילות קוגניטיבית ומעבר מידע וכלה בתהליכים בסיסיים יותר.

נוסף על הקרינה, טלפונים סלולריים נוטים להתחמם. כשמחזיקים משהו שפולט חום, החום עלול לפגוע באיברים הקרובים למקור החום: לרב איברי הרבייה (כאשר הטלפון מוחזק בכיס המכנסיים) או תאי המוח (כשמרבים לדבר בטלפון). בעיקר עבור גברים, נראה כי מקור חום זה עלול ליצור בעיות פוריות.

טלפונים סלולריים פולטים קרינה בלתי מייננת נמוכה, אך אנטנות סלולריות פולטות קרינה בעוצמה גבוהה הרבה יותר כך שהשפעת הקרינה כאשר נמצאים משך זמן ממושך בקרבת אנטנה סלולרית עלולה להיות משמעותית יותר.

הטלפונים הסלולריים הם שחקנים חדשים יחסית בשוק כך שההשפעה הבריאותית ארוכת הטווח שלהם עדיין לא ידועה לחלוטין. מחקרים אחרונים הוכיחו כי קיים קשר בין קרינה סלולרית לשכיחות של סוגי סרטן מסוימים, למשל גליומה (סרטן במח) ומליגננט שיואמה (סרטן בלב). ככל שהחשיפה גדולה יותר (שימוש רב יותר) או עוצמת הקרינה גבוהה יותר (קירבה לאנטנות, למשל) כך עולה השכיחות של הופעת סוגי סרטן אלו.

איך אפשר להתמודד עם הסכנות שבטלפון סלולרי?

למרות הקושי הקיים בהימנעות משימוש בטלפונים סלולריים בעידן המודרני, הרי שבהחלט ניתן להקטין את הסכנות הכרוכות בשימוש. הפעולה הפשוטה ביותר היא לדאוג שלא להחזיק את המכשיר בצמידות לגוף – לא לשים בכיס ולהשתמש באוזניות במקום להצמיד את המכשיר לאוזן, במיוחד באוזניות המחוברות בחוטים ולא בחיבור בלוטות' (שגם לו קרינה משל עצמו).

כאשר מדברים מהבית או בעבודה הדורשת שעות רבות בזמינות וצמידות לטלפון, עדיף להשתמש בטלפון קווי שאחוז הקרינה ממנו נמוך בהרבה. נקודה נוספת היא הימנעות בשימוש במעליות ומקומות סגורים אחרים בהם הקרינה מתגברת כשהיא יוצרת ריקושטים וחוזרת מוגברת מהקירות.

זהירות מיוחדת כדאי להקדיש לילדים ולהגביל את מספר שעות החשיפה לטלפונים סלולריים. מחקרים בסין הראו כי מלבד סכנות הקרינה קיימת גם סכנת התמכרות גופנית של ממש, שגם ממנה רצוי להמנע בגיל כה צעיר.

חדשנות טכנולוגית הופכת את חיינו לנוחים בהרבה, אולם כדאי להקדיש כמה דקות ולשקול את הסיכונים הכרוכים בה, וכשאפשר – להימנע מחשיפה מופרזת אליהם.