ספירת העומר מה מותר ומה אסור? - 0404
+
ספירת העומר מה מותר ומה אסור? Pixabay

ספירת העומר מה מותר ומה אסור?

רבים היהודים והישראלים המכירים את המושג ספירת העומר והם מקשרים את מאורע זה לגידול זקן, או לשאר מנהגים לא ברורים תוך שהם לא ממש מכירים את המושג השגור בפיהם של רבים ולא ממש יודעים מה באמת מותר ומה אסור בספירת העומר.

כדי שלא יהיו לכם יותר תהיות וכדי שתוכלו להבין יותר לעומק את המושג, נסביר בהמשך מהו המושג ספירת העומר ומה מותר ואסור בזמן זה על פי ההלכה.

אז מה זה ספירת העומר?

מושג זה מתייחס למצווה המתקיימת בדת היהודית אותה ציינו בספר התורה ומשמעותה היא ציווי על כל יהודי לספור 49 ימים שחלים מזמן הקרבת קרבן העומר. הספירה מתחילה מיום זה עד לחגיגות חג השבועות אשר מתחילות ביום ה-50 מהתחלת ספירת העומר.

בנוסף, בתאריכים אלה מציינים את התקופה האבלה של העומר, כאשר ל"ג בעומר הוא תאריך שבו יהודים רבים מקיימים את מצוות הדלקת המדורות לזכר הקרבן של העומר. עם זאת בחג העומר, לא מקריבים קורבנות, אלא מסבים יחד סביב המדורה, שמחים ושרים.

כמה ימים יש בספירת העומר?

בזמנים אלה של הספירה ישנם 49 ימים כאשר באמצעות לוח ספירת העומר ניתן להבין כל יום מה משמעותו לפי ההלכה. דרך הלוח (שבעברו היה לוח עתיק יומין שבו השתמשו בני ישראל), אך כיום זמין בכל אתר אינטרנט העוסק בתחום, אפשר לדעת מה מותר ומה אסור.

הסיפור של העומר

חשוב לדעת כי הסיפור העומד מאחורי ספירת העומר הינו טראגי למדי והוא מספר, על פי חז"ל כי, 24 אלף תלמידים של רבי עקיבא נספו וזאת משום שהתנהגותם לא הייתה מכבדת אחד כלפי השני. בשל כך, לפני חג ל"ג בעומר ובזמן ספירת העומר המנהגים האמורים הינם דווקא מנהגי אבלות, כאשר בזמני העומר אסור לשאת אישה, אסור להסתפר או להתגלח, אין לשמוע מוזיקה ואין לרקוד ולשמוח.

אז מהם המנהגים של ספירת העומר?

קיום מנהגי אבלות – בספירת העומר מקיימים מנהגי אבלים אותם ציינו קודם בהם אסור להתחתן, אסור להתגלח, ואין לשמוע מוזיקה או לרקוד, כאשר את המנהגים מקיימים מסיום חג הפסח עד ערב שבועות.

השמעת שירים בסעודת מצווה – אם אתם מקיימים סעודת מצווה בימי ספירת העומר כמו סעודה לכבוד חתן בר מצווה, פדיון הבן, סיום מסכת, ברית מילה ועוד, ניתן להשמיע שיר או לנגן.

ברכת שהחיינו – בימי העומר מותר לברך שהחיינו על פרי לפני אכילתו.

קניית בגדים – בתקופת העומר יש כאלה אשר אוסרים על רכישת בגדים חדשים ויש כאלה המתירים לרכוש בגדים, כאשר הכל תלוי במידת ההחמרה. כמו כן, ישנם שאוסרים על לבישת בגד חדש בזמני העומר.

מעבר דירה – בתוך ימי הספירה מותר לעבור דירה.

קריאת משניות של פרקי אבות – בספירת העומר נוהגים לקורא משניות של פרקי אבות תוך קריאתם בימי שבת של ספירת העומר.

לסיכום, מנהגי ספירת העומר מתאימים לכל היהודים בכל רחבי העולם, כאשר ישנם כאלה אשר מחמירים פחות וישנם כאלה שיותר. עם זאת, במידה ויש לכם ספק לגבי מה מותר ומה אסור בספירת העומר, מומלץ לפנות לרב בשאלת רב, ניתן לעשות זאת על ידי פנייה אל הרב שלכם או אפילו דרך אתר אינטרנט ייעודי לשאלות רב בו עונים לרבים על שאלות הנוגעות למצוות ולהלכה.