דואגים לעתיד - דברים שכדאי לדעת על הפרשות לפנסיה - 0404
דואגים לעתיד – דברים שכדאי לדעת על הפרשות לפנסיה pixabay

דואגים לעתיד – דברים שכדאי לדעת על הפרשות לפנסיה

האדם עובד למחייתו במשך מרבית חייו כדי להתפרנס בכבוד, לממן את הלימודים של ילדיו, לרכוש רכב או דירה, וגם ליהנות קצת ולצאת לטיול בחו"ל. לצד המטרות האלה, קיימת מטרה עיקרית שלשמה עובד כל אחד מאתנו, והיא הפרשת סכום מסוים של כסף לקרן פנסיה, כדי שגם בבוא הזקנה ניתן יהיה להתפרנס בכבוד.

היום, חייב כל אדם, עצמאי או שכיר, להפריש סכום מוגדר בכל חודש לקרן כדי שיוכל להתקיים לעתיד לבוא, כשכוחותיו לא יעמדו לו לצאת לעבודה.

דברים שכדאי לדעת על הפרשות לפנסיה

בין אם אתם צעירים העומדים להתקבל לעבודה הראשונה שלכם, ובין אם אתם נמצאים לקראת פרישה, ישנם כמה דברים שכדאי לדעת על הפרשות לפנסיה:

  • חוק ביטוח פנסיוני חובה נוסד בשנת 2008. החוק קובע כי יש צורך להפריש סכום לגוף פנסיוני כלשהו שייבחר על ידי העובד או המעביד. מעבר לכך, חוק זה חל גם על עובדים זרים המצויים זמנית בארץ.

  • כעיקרון, אין חוק שקובע ממתי צריך המעביד להפריש כספי פנסיה לעובדים. על פי רוב, עובד אשר מגיע למקום עבודה חדש (וראשון) צריך לקבל קצבת פנסיה לאחר 6 חודשי עבודה. כמו כן, עובד המגיע עם קרן פנסיה ממקום עבודה קודם, זכאי לקבל קצבת פנסיה החל מיום העבודה הראשון שלו בחברה.

  • במקרים מסוימים יחול על העובד הסדר מיטיב, הסדר הקובע תנאים טובים יותר מתנאיו של ההסדר הכללי. הסדר קיבוצי זה נהוג בתאגידים שונים בישראל.

  • תקופת הזכאות לכספי פנסיה חלה על עובדים שמלאו להם 21 שנה (עובדת זכאית להפרשת הכספים מגיל 20 שנה).

  • שיעור ההפרשות עשוי להשתנות בהתאם לחוק. החל משנת 2017, נקבע כי חלקו של העובד בהפרשות הפנסיה יהיה 6% מהמשכורת, בעוד חלקו של המעביד הוא 6.5% (אם המעסיק מפריש גם רכיב פיצויים, גובה ההפרשות הוא 12.5%).

  • מעסיק שאינו מעביר את הכספים הפנסיוניים בזמן (על פי רוב, תוך שבעה ימי עסקים), צפוי לעונשים. כך, הכספים עלולים להפוך ל"שכר מולן" והריבית עליהם תהיה גבוהה.


פונים לאיש מקצוע

אם אתם מעוניינים להתכונן היטב ליום הפרישה שלכם, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע כמו יועץ פנסיוני. יועץ זה יציג בפניכם את כל האפשרויות וימליץ לכם על קרן פנסיה טובה בהתאם לגילכם, המצב המשפחתי שלכם והמשכורת החודשית. כדאי לנצל את העובדה שאתם כעובדים רשאים לבחור את קרן הפנסיה שלכם, ולהפנות את הזרמת הכספים לקופה המשתלמת ביותר.

כמו כן, אם אתם נמצאים לקראת הפרישה עצמה, עליכם להתכונן לתהליך ולמלא את הטפסים הרלוונטיים במטרה לוודא כי תקבלו את הכסף שלכם מדי חודש בחודשו, בהתאם לחוק.

אם דאגתם לכספי הפנסיה שלכם מבעוד מועד, תוכלו ליהנות מהם לעת זקנה. לאחר שנים רבות של עבודה אינטנסיבית, תוכלו לא רק לסגור את החודש, אלא גם לנצל את הכסף למטרות טיולים ובילויים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]