לרגל 70 למדינה: תלמידים הכשירו מסלול טיול חכם כמתנה וגילו נר שמן עתיק עם סמל המנורה - 0404
+

לרגל 70 למדינה: תלמידים הכשירו מסלול טיול חכם כמתנה וגילו נר שמן עתיק עם סמל המנורה

אלפי תלמידים חופרים ומסדירים השנה בגליל "שביל חכם" ראשון מסוגו, שבו עשרות אבנים במסלול יקפיצו מידע והפעלות לטלפונים הניידים של המטיילים. השביל יוגש כשי למדינה במסגרת שנת העצמאות ה-70. הצעירים לא שיערו לעצמם שמתוך האדמה יבצבץ דווקא סמל ישראל: נר שמן בן 1400 שנה הנושא את סמל מנורת בית המקדש. 

התלמידים שעבדו על בניית שביל הטיול המיוחד לא האמינו למה שגילו, באדמה שחפרו התגלה נר שמן בן 1400 שנה הנושא את סמל המנורה.

לרגל יום העצמאות, רשות העתיקות חושפת לציבור את שביל הסנהדרין – שביל אינטראקטיבי יחיד מסוגו שמכשירים וחופרים אלפי בני נוער, ומוגש למדינה לכבוד שנת עצמאות ה-70. השביל ילווה באתר אינטרנט אינטראקטיבי (אפליקצית (WEB יחיד מסוגו בארץ, שישמש כ"מדריך שביל עצמאי" זמין בנופים המרהיבים של הגליל, ויציע חווית טיול אחרת למשפחות, ליחידים ולקבוצות.

השביל, המשתרע על כ-70 ק"מ (מחולק למקטעים), מתחקה אחר נדודי ענקי העם – חכמי הסנהדרין, בגליל, וכמוהם – חוצה את הגליל מבית שערים עד טבריה. שבוע חשיפת השביל, שיתקיים מיד לאחר יום העצמאות, יצויין בפעילויות חינמיות לציבור.

עשרות אבני דרך גדולות "חכמות" – מעין תחנות ממסר שהוצבו לאורך השביל, יקפיצו בכל פעם מידע שימושי רלוונטי ופעילויות היישר לטלפונים הניידים של המטיילים. אתר האינטרנט האינטראקטיבי, ש"מתכתב" עם האבנים, מציע מידע על ההיסטוריה הקרובה והרחוקה של הגליל, הצמחיה והחי, הנופים, התצפיות והאטרקציות. האתר, שנמצא בשלבי בנייה מתקדמים, פעיל כבר היום, וכבר עכשיו ניתן לטייל איתו בחלקים מהשביל.

פרויקט הדגל החינוכי-תיירותי של רשות העתיקות מתבצע בשיתוף עם משרד ירושלים ומורשת-פרויקט ציוני דרך, משרד האוצר, מנהל חמ"ד ואגף של"ח במשרד החינוך, עיריות, מועצות מקומיות ואזוריות, רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל, ועוד.

כחלק מהכשרת השביל, ובאופן סימבולי – לפני חגיגות ה-70 לעצמאות ישראל, חושפים בני הנוער את הסיפור שלנו – סיפור תקומת העם, בחפירות ארכיאולוגיות בחורבת אושה, המוקד הראשון בו התיישבה הסנהדרין לאחר מרד בר כוכבא ומחוז ילדותו של רבי יהודה הנשיא, עורך המשנה. בחפירה גילו התלמידים דרישות שלום מימי הסנהדרין – עדויות לתעשיית הזכוכית כפי שסופרה גם בכתובים, וחפצי נוי מלפני 1800 שנה.

הפתעה גדולה במיוחד בחפירות השביל היתה מציאת נר שמן שלם מעוטר בסמל המנורה, המתוארך לתקופה הביזנטית או האומאית. לדברי ד"ר עינת עמבר-ערמון, ארכיאולוגית רשות העתיקות ומומחית לנרות חרס עתיקים, "להבדיל מסמל המדינה העכשווי שבו מנורת בית המקדש מופיעה כבעלת שבעה קנים ובסיס אחד רחב, המנורה שנחרתה על הנר הקדום הינה בעלת שמונה קנים ובסיס בעל שלוש רגליים.

מציאתו של נר מעוטר במנורה – סמל לעם היהודי, ללא ספק מרגשת, במיוחד באתר בעל מורשת כה מיוחדת במסגרת שביל הסנהדרין". תגלית מרתקת אחרת בחפירות השביל היתה של תלמיד תיכון המושבה עילאי יונה מזכרון יעקב, שחשף בשביל מטבע זהב – השלישי הקיים באוצרות המדינה – שעליו כתובת של בונה חומות ירושלים, סולימן המפואר.

עם מעבר הסנהדרין לגליל, היא התיישבה באושה, ולאחר מכן בשפרעם, בבית שערים ובציפורי, עד שהתמסדה בטבריה. מסלול שביל הסנהדרין, המחולק למקטעים לנוחיות המטיילים, חוצה את הגליל על אתרי הטבע והנוף המרהיבים שבו, דוגמת נחל ציפורי, יודפת, הארבל, הר עצמון, ועוד.

ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות: "השביל החדש והממצאים לאורכו הם חגיגה לאזרחי ישראל לרגל שנת ה-70 ומתנה מאלפי בני הנוער שמשקיעים בו את מרצם. זהו פרויקט דגל שמחבר את דור העתיד, מכשיר השביל, למורשתו ולמנהיגי העם הגדולים ומעוררי ההשראה. השביל הוא פרויקט פורץ דרך העושה שימוש בטכנולוגיות עדכניות לטובת חיבור לשורשים שלנו. הפרויקט ייתפתח בשנים הבאות וכך תווצר המשכיות מהעבר הרחוק אל העתיד, אשר תשמש את המטיילים בישראל היום ובתקווה, גם את הדורות הבאים. אני מזמין את הציבור להגיע לאירועי החשיפה המתפרסמים בדף הפייסבוק של רשות העתיקות".

יאיר עמיצור, ארכיאולוג רשות העתיקות והוגה רעיון השביל: "שביל הסנהדרין הוא פרויקט ענק המאגד בתוכו ערכי טבע, סביבה, היסטוריה ומפגש תרבויות של כל אוכלוסיות הגליל בימינו. אין בארץ עוד שביל אינטראקטיבי מהסוג הזה, ומבחינה זו אנחנו, הארכיאולוגים, עושים הסטוריה". (צילום הסרטון: יניב ברמן, רשות העתיקות).

יולי שוורץ, רשות העתיקות

קלרה עמית, רשות העתיקות

קלרה עמית, רשות העתיקות

יניב ברמן, רשות העתיקות

יניב ברמן, רשות העתיקות