שלושה תושבי נתניה וירושלים נעצרו בחשד שזרקו אבנים לעבר כוחותינו שפינו מאחז. חוננו: החיילים ירו מעל ראשי הצעירים - 0404
+
שלושה תושבי נתניה וירושלים נעצרו בחשד שזרקו אבנים לעבר כוחותינו שפינו מאחז. חוננו: החיילים ירו מעל ראשי הצעירים שלמה מלט

שלושה תושבי נתניה וירושלים נעצרו בחשד שזרקו אבנים לעבר כוחותינו שפינו מאחז. חוננו: החיילים ירו מעל ראשי הצעירים

כוח צה"ל שהגיע במהלך השבת לפנות מאחז סמוך ליישוב איתמר, ירה גז ואף ירי חי כלפי נערים, חלקם קטינים ששהו במקום. על פי עדויות הנערים הירי החי אף היה בסמוך לראשיהם של חלק מהקטינים.

הנערים עלו למאחז "ראש יוסף" לפני כשלושה שבועות, הקימו במקום מבנה ומתגוררים במקום. בכניסת השבת הגיע כח צה"ל בליווי שופל צבאי לפנות את המאחז ולהרוס את המבנה, ניסיון שלא צלח.

במהלך יום השבת הגיע שוב הכח למקום בליווי כח נוסף. המח"ט ניסה לעצור את אחד הנערים, דבר שכלל עימות בין הכח לחלק מהשוהים במקום. במהלך העימות החיילים השליכו רימון גז וריססו גז נוסף על קטינים במקום.

על פי עדויות הנערים בשלב מסויים החל אחד מהחיילים לירות באוויר ולאחר מכן ממש מעל ראשיהם של הנערים. בעקבות הירי הנערים נסו מהמקום, שלושה נערים שנשארו במקום, נעצרו.

אחד מהנערים שמתגורר במקום: "ירו לנו ממש מעל הראש, אחד מהחבר'ה היה צריך להתכופף כדי שהירי לא יפגע בו. תוך כדי הירי החיילים צעקו וקיללו אותנו בצורה מחפירה. גם לפני כשבוע בכניסת חג שביעי של פסח הגיעו הצבא וניסו לפנות אותנו, ויום למחרת בשבת הגיעו מג"ב ושברו לנו דברים וציוד, לקחו לנו את המים והאוכל. באנו ליישב את ארץ ישראל, בעזרת ה' יוקם כאן עוד יישוב, התנהלות הצבא לא תשבור אותנו".

שלמה מלט

הנערים שנעצרו נחקרו אמש (מוצ"ש) בשעת לילה במרחב שומרון ויובאו במהלך היום ככל הנראה לדיון בבית משפט השלום בפ"ת.

עו"ד יוסי נדב המייצג את הנערים מטעם ארגון חוננו: "מרשיי שהו במקום שככל הנראה בשלב מסויים הוכרז הוא או שטח סמוך כשטח צבאי סגור, מרשיי לא התנגדו למעצר, שיתפו פעולה ולא ברחו מהמקום. עניין הירי חמור מאד ואנו ציפייה שצה"ל יבדוק העניין במלוא הרצינות".

מצה"ל נמסר: "במהלך משימה צבאית בסמוך ליישוב איתמר שבשומרון הותקף כוח צה״ל ששהה במקום על ידי מתפרעים ישראלים במקום באלימות וזריקת אבנים עד כדי סיכון הכוח. הכוח הגיב בשימוש בגז מדמיע, אמצעים לפיזור הפגנות וירי לאוויר להרחקת הפורעים. מאוחר יותר נעצרו שלושה חשודים והועברו לחקירה במשטרה. צה״ל רואה בחומרה רבה הפעלת אלימות כלפי כוחותיו והם ימשיכו באכיפת החוק והסדר בשיתוף שאר כוחות הביטחון".