לראשונה בהיסטוריה - שגריר גרמניה השתתף בטקס המסורתי של תנועת בית"ר מול שגרירות גרמניה בישראל - 0404
צילום: נופר גולן לוי

לראשונה בהיסטוריה – שגריר גרמניה השתתף בטקס המסורתי של תנועת בית"ר מול שגרירות גרמניה בישראל

מזה עשרות שנים מקיימת תנועת בית"ר טקס מחאתי לציון יום השואה בסמוך לשגרירות גרמניה בישראל. לראשונה, בחר שגריר גרמניה בישראל, השגריר קלמנס פון גטצה, לקחת חלק בטקס לצד חניכי תנועת בית"ר מהעולם ומישראל. השגריר לא נשא דברים בטקס. ראש ההנהגה העולמית של בית"ר ליווה את השגריר בהסברים על המהות והדברים שנאמרו. הטקס היה בהשתתפות: סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וראש המחלקה למאבק באנשטימיות,יעקב חגואל, ראש ההנהגה העולמית של בית"ר-נריה מאיר, ראש ההנהגה הארצית של בית"ר-אלירן גפסו ובוגרי בית"ר מהארץ ומעולם.

ראש ההנהגה העולמית של בית"ר, נריה מאיר, פנה בטקס לשגריר גרמניה בישראל: "מידי שנה מקיימת בית"ר את הטקס סמוך לשגרירות בגרמניה, כדי להעביר את המסר שבשואה לא היו רק קורבנות אלא גם מרצחים והכתובת לכך הייתה גרמניה. אם נשכח את מקור הרוע לא נדע מה הוא הטוב. ביום הזה נזכור את דגל ישראל שהונף לראשונה בשואה במרד גטו ורשה על ידי הבית"רים. יחד עם המאבק המזויין שניהלו בגרמנים היתה נקודת המעבר משואה לתקומה. זו מורשתנו ביום קשה זה".

יעקב חגואל: "גם היום אנו זוכרים את ששת מליוני היהודים שנרצחו, שנספו ונשרפו אך ורק בגלל היותם יהודים. ישנם גם היום אנטישמים שמנסים לטשטש ולהכחיש את הזוועות של השואה. האנטישמיות לצערנו לא נגמרה באירופה לפני 75 שנה אלא היא עדיין קיימת ובועטת.

אני שואל את עצמי, למרות שיש פה את שגריר גרמניה, האם יש גרמניה אחרת? אני שואל את עצמי בימים אלה האם יש אירופה אחרת? אנחנו נמצאים בעשור שיותר ויותר יהודים נפגעים באלימות אנטישמית באירופה. יותר ויותר יהודים חוששים להיות יהודים. אני לא חושש משואה שנייה, אני קובע כאן לא תהיה שואה שנייה. לא תהיה שואה שנייה לא כי יש גרמניה אחרת, לא כי יש אירופה אחרת. יש לנו ברוך ה' 70 שנה של מדינה יהודית עצמאית. יש לנו מדינה לא בגלל השואה אלא למרות השואה.

התנועה הציונית החלה דרכה 40 שנה לפני השואה. מה שעיכב את הקמת המדינה זו השואה. אנו מחזקים מכאן – ממדינת ישראל הריבונות והעצמאית את אחינו בגולה, אשר החליטו כנראה לא לעלות בשלב הזה של החיים, נחזק אותם להמשיך להיות גאים ביהדותם ולהמשיך להרים את הראש בגאווה היהודית כי רק כך נצליח עם אותו גל אנטישמיות שיש היום באירופה".

אלירן גפסו: "שואת היהודים היא שורש חיינו כאן ותמצית מאבק שכולנו חיים עד היום – המאבק למקום משלנו בעולם ועל הזכות להיות יהודים. גם כיום, כמו אז, אנו ניצבים מול אנטישמיות, ומול עמי אירופה הצבועים, המתחזים לאנושיים כשהם מטיפים לנו כיצד עלינו לנהוג בשדה הקרב. את הפשעים הבלתי נתפסים שהם ביצעו לפני כ-80 שנה – באכזריות, בגזענות, בחייתיות שאין לה תקדים בתולדות האנושות – לא נשכח ולא נטשטש: לא נשכח שלא היה מי שיגן על יהודי האג, ז'נבה ואוסלו, ולא נטשטש שאותם צוררים ומרצחים מפעם הם עוכרי ישראל גם היום".

נופר גולן לוי

נופר גולן לוי

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com