משלחת מד"א חזרה מפולין: "המסע עיצב חלק גדול באישיות ובאופן בו נמשיך לחיות" - 0404
משלחת מד דוברות מד"א

משלחת מד"א חזרה מפולין: "המסע עיצב חלק גדול באישיות ובאופן בו נמשיך לחיות"

משלחת מד"א המונה 18 מתנדבי נוער מכל רחבי ארצנו ושלושה בוגרים מלווים שבה ממסע בן שבוע לפולין.

מדובר במסורת הנהוגה מזה שנים במגן דוד אדום לקראת יום השואה, כשבמהלך המסע האחרון ביקרו חברי המשלחת של נוער מד"א במחנות הריכוז וההשמדה שבקרקוב, באושוויץ – בירקנאו, בקטוביץ, בפלאשוב, בקילצה,  במיידנק ובוורשה. כמו כן, מתנדבי נוער מד"א ערכו ביקורים גם במקומות היסטוריים נוספים בפולין, ביניהם אנדרטת רפפורט, אנדרטת הלב השבור, בית הכנסת בטיקוצ'ין, בית הכנסת הגדול בנוז'יק ועוד.

עה סיידל-קייסינג ממרחב ירושלים סיפרה על הצעידה במסלולם של יהודי העיר קרקוב בדרכם אל הגטו ואמרה כי "כל אותו היום היה ניתן להרגיש את החור העצום שנפער בעיר הזאת, חור שניתן למלא באמצעות הנצחה, סיפורים וחיים. החיים האלה התקיימו בזכות אותם חסידי אומות עולם, שזכינו לפגוש אחת מהם במוצאי השבת. תחושות ההערכה, הכבוד והכרת התודה אליה פרצו בבת אחת במחיאות כפיים שהרעידו את האולם ואת הלבבות. באותו אולם היו משלחות רבות שהוכיחו שכל אחד ואחד מהם מתכוון להנציח את הקורבנות שנרצחו".

הדר אדרעי מתחנת קצרין וטל בן שטרית מתחנת עפולה, סיפרו על יער הילדים ואמרו כי "היום דיברנו רק על הילדים. הילדים הקטנים עם החיוך המתוק והתמים, הילדים שהיו צריכים להילחם כדי להישאר בחיים. כשהגענו ליער ראינו גדרות, שבמקום לתחום ארוגות של פרחים תחמו אדמה מלאה בגופות של ילדים. אין ספק שכל הדברים והמקומות שראינו במסע חיברו אותנו לעמנו ולשורשינו".

לרין בדאנה מתחנת לוד סיפרה כי "לפני כחודש, יצאנו למסע לפולין, מסע שהפך לרובנו דפים במחברות היסטוריה, זיכרונות מסצנות בסרטי שואה ומביקורים ב"יד ושם". כל אחד מאיתנו צבר חוויות שונות ואישיות, רגעים ותמונות שלא יישכח ופשוט יחרטו בזיכרונו לעד. במסע לפולין עולות הרבה שאלות, שאלות על עצמך, על האמונה שלך שלא לכולן יש תשובות. המסע הזה עיצב לכל אחד מאיתנו חלק גדול באישיות ובאופן בו נמשיך לחיות. זו הייתה חוויה מעצימה, מטלטלת רגשית, ומחזקת אשר גורמת לך בעיקר להעריך את הזכות לחיים וחירות שניתנה לך."

מנכ"ל מד"א, אלי בין, סיכם ואמר כי "אין כיום דבר, לא בפולין ולא בשום מקום אחר, שיוכל להמחיש או לפתח את דמיון האדם על הזוועות הנוראיות שהתרחשו באמת בימי השואה. למרות זאת משלחות מד"א, הבוגרים והנוער יוצאים בכל שנה לספוג את המעט שבמעט ולפחות להגיע מצוידים בדגלי ארץ ישראל אל אדמת פולין ואל המקומות בהם נספו מיליוני יהודים בשואה. ואין ספק כי מדובר בחינוך ראוי והכרחי לדורות של נוער ישראלי, שעליהם לזכור ולא לשכוח. מד"א, כארגון שמציל חיים ומהווה את הארגון ההומניטרי המשמעותי ביותר בישראל, מציב לעצמו למטרה ללמד את בני הנוער שאסור לעמוד שותקים אל מול זוועות המתרחשות סביבנו."

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com