30 שנה לאחר הלינץ' - שוחזר המסלול בו נרצחה תרצה פורת הי''ד - 0404
30 שנה לאחר הלינץ' – שוחזר המסלול בו נרצחה תרצה פורת הי רועי חדי ומטיילים

30 שנה לאחר הלינץ' – שוחזר המסלול בו נרצחה תרצה פורת הי"ד

מעל 500 מטיילים הגיעו לשחזר את המסלול בו צעדה תרצה פורת הי"ד, אז רק בת 14 יחד עם חבריה עד אשר נתקלו במחבלים שניסו לבצע בהם לינץ' מה שהביא למותה בירי של תרצה, בת לרב יוסף ולנחמה ואחות בכורה לשתי אחיות ואח.

את המסלול אותו קיימו אז תרצה וחבריה, בני נוער אלון מורה הם קיימו ביום הרביעי של חול המועד פסח, מעוצרין לתל ארומה. כאשר הגיעו בסמוך לכפר ביתא תקפו אותם באופן ברוטאלי במטרי אבנים ומכות מחבלים ערבים. נסיונות המאבטחים להגיב בירי לא הועילו, והחבורה הובלה לתוככי הכפר. במהלך התקרית שארכה כמה שעות נהרגה תרצה ונפצעו עוד מהנערים. מאבטח אחד נפצע אנוש והשני קשה. 30 שנה והטיול לא שוחזר במלואו עד היום.

לטיול שהתקיים בסיוע אגף הישובים של המועצה האזורית שומרון, הצטרפו ראש מועצת שומרון יוסי דגן, משפחתה והוריה של תרצה ומטיילים מכל רחבי הארץ שנענו לבקשת המשפחה והצטרפו לטיול, ובני הנוער של אלון מורה דאז שחזרו היום לראשונה לאותו מסלול ושחזרו את רגעי האימה.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר במקום: "חזרנו היום כדי לעבור את אותו טיול יחד עם משפחתה של תרצה אבל הפעם לסיים אותו. בראש מורם. אנחנו זוכרים את תרצה ואנחנו זוכרים את המחוייבות שלנו לארץ הזו. לכל שעל שבה. באנו לומר לא תפחידו אותנו. אנחנו כאן. נצעד בכל שביל. על כל גבעה. נטייל ללא חשש וכך גם היום".

אביה של תרצה, הרב יוסף פורת אמר: "אנחנו מביטים קדימה. הספקנו כבר לחתן תרצה אחת, וישנן עוד כמה 'תרצות' במשפחה ובשומרון כולו ואנחנו משתדלים ממקום של אמונה בצדקת הדרך להיות חזקים. והטיול הזה מחזק אותנו ואת עם ישראל".

בני הנוער של אז הגיעו היום. כולם בשנות הארבעים לחייהם ודיברו על התחושות הקשות מצד אחד והשמחה על החזרה מהצד השני. (בתמונה: נוער אלון מורה של אותו טיול. בתל ארומה. המקום אליו ניסו להגיע ומעולם לא הגיעו)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com