סע לאט – איך לבחור את הרכב הראשון לנהג החדש? - 0404
+
סע לאט – איך לבחור את הרכב הראשון לנהג החדש? shutterstock

סע לאט – איך לבחור את הרכב הראשון לנהג החדש?

הילד אומנם עוד לא פרש כנפיים, אבל הוא כבר אוחז בהגה וצריך רכב משלו. אז איך בוחרים רכב ראשון לנהג החדש במשפחה?

מנקודת מבט הורית, הילדים תמיד ישארו ילדים. גם כשיהיו בני 30, נשואים, מזוקנים, אבות ואימהות, הם עדיין ילדים. לכן, נערים שזה עתה סיימו את לימודי הנהיגה ועברו טסט, נדמים להוריהם שעשו זאת רק כחודשיים-שלושה אחרי שעברו את שנת בר המצווה שלהם.

אולם, לאחר שמתפכחים מאשלייה זו, נאלצים להבין שהחל מהיום יש להורים הרבה פחות שליטה על מעשי ילדיהם והם יהיו חופשיים לקבל הרבה יותר החלטות בעצמם. בהתאם לכך, יהיה נכון לבצע את תהליך רכישת הרכב הראשון שלהם ביחד, תוך שיתוף מלא בלבטים, בתקציב, בסוג הרכב והדרישות ממנו. דרך קבלת החלטות שכזו יכולה לעזור לנהג החדש להבין שסומכים עליו ולתרום לחיזוק תחושת האחריות – מה שיעזור בעתיד הקרוב, כשאת ההחלטות הוא יקבל בלעדיכם.

איך מתחילים?

ראשית כל יש להחליט על תקציב. החלטה זו תעזור לכם לבסס החלטות נוספות בהמשך הדרך, לכן כדאי להגיע למספר הקסם שלכם כבר בשלב הראשון ולא לחרוג ממנו בשום שלב. כאן יהיה נכון לדון עם הצעירים גם על הסדר הרכישה, שכן המצב כיום הוא שניתן לרכוש רכב ביותר מדרך אחת – רכישה מאדם פרטי, ליסינג, טרייד אין, סוחר רכב או מגרש רכבים. בנוסף, שימו לב שישנן אפשרויות רבות למימון הרכב אותו תבחרו. הדיון על התקציב יכול להיות הזדמנות טובה להסביר לצעיריכם על התחייבות לטווח ארוך וכיצד נכון לתכנן רכישה בסדר גודל שכזה. לגבי גודל התקציב, ההמלצה היא להיצמד לתקציב הגיוני עבור רכב ראשון ולקחת בחשבון  שחייו יהיו לא פשוטים. כלומר, במספרים, 10-35 אלף ש"ח יהיו תקציב הגון, זאת כמובן במידה ואינכם מתכננים על רכב חדש, מה שאינו רלוונטי בסכום כזה. קחו בחשבון כי עלות הרכב והדגם ישפיעו על מחיר הביטוח הגבוה מלכתחילה עקב הנהג החדש. בידקו גם את זה טרם להחלטה על דגם ספציפי.

איך בוחרים דגם?

בחירת הדגם יכולה להיות החלק המהנה שבתהליך, אך זאת במידה ותגיעו מוכנים לשלב זה. מן הסתם, הקריטריונים ההוריים שונים במקצת מהקריטריונים של הנהג הצעיר. בעוד המבוגרים יעדיפו רכב בטוח, חסכוני ואמין, הצעירים לרוב יעדיפו ללכת בכיוון של עיצוב הרכב, צבעו, נפח מנוע וכוחות סוס. כאן יהיה המקום להסביר כי שיקולי התקציב לא תמיד מאפשרים את רכב החלומות. במילים אחרות, קריטריונים כגון אלה מתבטאים בדרך כלל בעלויות גבוהות בהמשך הדרך – מנוע חזק פירושו חלקים יקרים ודמי ביטוח גבוהים יותר, כמו גם הפיתוי לנהוג מהר יותר והדרת שינה מעיניכם בעקבות כך. צבע אטרקטיבי ועיצוב מושך גם עלולים לגרום למחיר קנייה גבוה יותר, פלוס מפח הנפש שילווה כל שריטה בצבע הבוהק. בחירת הדגם צריכה לבוא מתוך הבנה כי רכב ראשון הוא כרכב הכנה לדבר האמיתי שיבוא בהמשך, עליו הנהג החדש יוכל להתאמן, להשתפשף ולהשתפר, וכמו כן – הוא נקנה בהתאם למגבלת התקציב, שיגדל לקראת הרכב הבא.

מצד שני, אין פירוש הדבר שיש להתפשר על איבזור בטיחותי או אביזרי נוחות. נהפוך הוא, דווקא כאן, עם קצת עבודת מחקר, ניתן למצוא רכב משומש עם אבזור בטיחותי עדכני.בהתאם לכך, נכון יהיה לחפש רכב בינוני בגודלו, דהיינו משפחתית קטנה או קומפקטית, אלה נוטות להיות בטיחותיות ומאובזרות יותר. אם מתאפשר מבחינת רשיון הנהיגה וזמינות הדגמים, ניתן לחפש רכב בעל תיבת הילוכים ידנית, אלמנט המוריד את עלות רכישת הרכב ולעיתים (תלוי ברמת הגימור) ללא התפשרות על האיבזור הבטיחותי.

הדגש, כאמור, יהיה על בחירה של דגם המתאים לצרכים הבסיסיים של הנהג החדש ושלכם. אין סיבה להתפתות לדגם שאינו מתאים לקריטריונים שלכם והתרחקו מרכבים שעלויות האחזקה שלהם עלולות להיות גבוהות, דהיינו מכוניות ספורט משומשות, מיניוואנים או טנדרים. ברגע שבחרתם דגם או כמה דגמים המוצאים חן בעינכם ומתאים לקריטריונים אותם קבעתם (ולתקציב כמובן), חפשו את הרכב במחירוני הרכב – השוו מחירים, בדקו המלצות וחוות דעת על הרכב והמודל אותו בחרתם.

ממי לקנות?

לאחר שבחרתם את הדגם הבטיחותי, האמין והמוצלח ביותר עליו הסכמתם, הגיע הזמן לחפש אותו בעולם האמיתי. כאן תוכלו לבחור בין אפשרויות הרכישה השונות ויהיה משקל רב להכנה שלכם לגבי הדגם אותו בחרתם, הכנה זו פירושה – כסף. כסף שתוכלו לחסוך בקניה. רכישה מאדם פרטי לרוב תלווה בבדיקת הרכב במכון, בדיקה שעלותה כמה מאות שקלים. ניתן להגיע להסדר עם המוכר על השתתפות בעלות, אך בגדול עלות הבדיקה היא על הקונה, כך שאם תדעו מה לחפש אולי אפילו תצליחו להימנע מבדיקה או שתיים.

ברכישה ממגרש רכבים, סוחר, או טרייד אין, שם המשחק הוא סקר שוק ועין חדה. קחו בחשבון שבשיטת קנייה כזו קשה למצוא רכב שהוא "מציאה", תצטרכו פשוט לחפש ולמצוא את ההצעה הטובה ביותר שניתן למצוא ברגע נתון. עירוב ילדיכם בתהליך הזה יטמיע בהם את ההבנה כי רכישת רכב אינה משחק, זוהי הוצאה גדולה ויש לבדוק אותה היטב ומכל הכיוונים, כך שאין להקל ראש בשום פרט.

כמו בתחומים רבים בחיים, השאלה איזה רכב לרכוש היא לא שאלה עם תשובה אחת נכונה, לכל אחד מתאים משהו מעט אחר. מצד שני, זהו תהליך לימודי ומבגר שחשוב להעביר את הדור הצעיר. זוהי ככל הנראה הרכישה הגדולה ביותר שהיו שותפים לביצועה עד כה, כך שזאת יכולה להיות חוויה חיובית ומלמדת עבורם.