איך להתנהל מול בעלי מקצוע כמו מקצוען? - 0404
+
איך להתנהל מול בעלי מקצוע כמו מקצוען? shutterstock

איך להתנהל מול בעלי מקצוע כמו מקצוען?

ביקור שרברב או חשמלאי יכול להוציא כל אדם מכליו, אבל אפשר להימנע מכך בקלות. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לקרוא את כתבת הטיפים שהכנו עבורכם.

אף שלכאורה מדובר במשימה מאוד פשוטה, הזמנת בעלי מקצוע הביתה יכולה להיות חוויה מורטת עצבים. החדשות הטובות הן שיש דרכים להתנהל מול בעלי מקצוע כמו מקצוענים, והחדשות הטובות יותר הן שריכזנו את האפשרויות שעומדות בפניכם.

אם תדעו להסביר מה אתם רוצים, תשאלו את השאלות הנכונות ותבקשו לקבל הצעת מחיר ותעודת אחריות לדוגמא, יש מצב שמשך העבודה עצמה יהיה קצר יותר, ושביעות רצונכם תגדל.

אגב, אם בעל המקצוע שאתם זקוקים לו הוא שרברב, קחו לידכם עותק של ביטוח הדירה שלכם ובדקו אם אתם מכוסים לנזקי מים. על פי תיקון שנכנס לתוקפו בספטמבר אשתקד, על חברת הביטוח להציע לכם שני מסלולים אפשריים לפוליסות חדשות שמונפקות, מסלול אחד מאפשר לכם להזמין שרברב הסדר מתוך רשימה של החברה, והאחר מתיר לכם לעשות שימוש בבעל מקצוע לבחירתכם וקבלת החזר כספי בכפוף לסעיף ההשתתפות העצמית שלכם.

מחקר מקדים

עוד לפני שאתם מרימים את הטלפון הראשון, סמנו לעצמכם 2-4 בעלי מקצוע בתחום שעשו עליכם רושם טוב: אמצעי התקשרות נוחים, המלצות חיוביות מחברים או ברשתות החברתיות והבטחה לשירות מקצועי ואדיב.

בשיחה הראשונית בה אתם מציגים את הבעיה בפני בעל המקצוע, בקשו הצעת מחיר, גם אם לא סופית ומוחלטת, באמצעותה תוכלו להרכיב תמונת מצב על סדר גודל המחירים הממוצעים בשוק. אם החלטתם לסגור עם בעל מקצוע אחד, חשוב לסכם מבעוד מועד את מחיר העבודה בכתב, ולסכם שכל שינוי בהצעה, לפני או במהלך התיקון – יחייב את אישורכם.

קיבלתם הצעת מחיר זולה במיוחד מהאחרות? זה אולי מפתה ו״משתלם״ ברגע הראשון, אך המחיר עלול להיות גבוה הרבה יותר בהמשך. רוצים להוזיל בעצמכם את העלות? בררו לגבי החומרים והחלקים שיידרשו לעבודה, אולי ישתלם לכם יותר לרכוש אותם בעצמכם.

תעודת יושר

בשורה משמחת: לא חייבים להיות מכורים ל״יצאת צדיק״ כדי למצוא אנשי מקצוע ישרים. הרגישו בנוח לבקש מבעל המקצוע תעודה שמעידה על מקצועיותו ואישור ניהול ספרים. נורות אזהרה צריכות להבהב אם בעל המקצוע לא מוכן לקבל שום אמצעי תשלום מלבד מזומן; לא מוכן לספק קבלות; ו/או תעודת אחריות על ביצוע העבודה.

הרימו את קורת הגג

יש מקרים בהם בעל המקצוע יכול לבצע את העבודה לבדו, במקרים אחרים הוא יעדיף להביא אדם נוסף לסייע לו. עובד נוסף פירושו הוצאה נוספת, אותה יש לכם אפשרות להוזיל אם מתאפשר לכם לסייע בעבודה. לפעמים כל מה שצריך זה מישהו שיפתח ויסגור את השיבר הראשי, או יגיש את כלי העבודה למקצוען שעומד על סולם – בררו על כך מול בעל המקצוע.

פנו את השטח

מי שהתגורר בילדותו בבית בו עבד מנקה, זוכר את הציווי ההורי לסדר את החדר לפני ולא רק בגלל שזו לא הסיבה שבגינה הוא נשכר. הכינו את האזור לביקורו של בעל המקצוע, כך שלא יצטרך לפנות חפצים ורהיטים בדרכו לעבודה שלשמה נשכר.

אם יש בבית ילדים מתרוצצים, נסו למצוא פתרון לשעות העבודה; אם יש לכם בבית בעל חיים, עדכנו מראש את בעל המקצוע והקפידו להרחיקם מאזור העבודות.

קארמה

אתם לא צריכים להפוך לחברים הכי טובים של בעל המקצוע, אבל אתם צריכים לזכור שגם הוא בן אדם. התייחסו אליו באדיבות, הציעו לו משהו לשתות ובמידה והעבודה נמשכת שעות ארוכות, אולי גם משהו לאכול.

לסיום סיומת

אל תשכחו לקבל לידיכם חשבונית מפורטת, וכתב אחריות בסוף העבודה ושמרו אותם במקום מסודר. בדקו את מרכיבי האחריות ותקופת הכיסוי.

כפי שאתם בוודאי מבינים, הזמנת בעל מקצוע לא צריכה להיות סיפור מההפטרה כל עוד גם תנקטו בכמה צעדים פשוטים. אם בסיום העבודה (ובימים שאחריה) אתם עדיין מרוצים מהשירות, אתם יכולים להמליץ על בעל המקצוע למכרים וחברים.