באנו לחדש – מה חשוב לבדוק בעת חידוש ביטוח רכב? - 0404
+
באנו לחדש – מה חשוב לבדוק בעת חידוש ביטוח רכב? shutterstock

באנו לחדש – מה חשוב לבדוק בעת חידוש ביטוח רכב?

כשמגיע הרגע הזה בשנה בו צריך לחדש את ביטוח הרכב, לרוב אנו משכנעים עצמנו שהשוואת מחירים זריזה היא כל מה שצריך לעשות. העניין הוא שזה בערך הסעיף הכי פחות חשוב מכולם, מיד נגלה למה.

את הסיטואציה הבאה לצערינו רובכם מכירים: תאונה, הגם שהיא מינורית או ללא נפגעים, טומנת בחובה עלויות של אלפי ואפילו עשרות אלפי שקלים. למרות זאת, חידוש הביטוח, שאמור להיות תהליך המלווה בחשיבה, השוואה ובדיקת התאמה עמוקה ואישית, לרוב נעשה בשיטת הפלסטר, במהירות הבזק וללא הבנה מלאה של המוצר הנרכש. מצד שני, רכישות אחרות, לעיתים קטנות יותר, טלפון נייד למשל, מלוות בסקר שוק מקיף ויסודי. על מנת לתקן מצב זה כדאי להבין אחת ולתמיד איזה מידע חשוב שיהיה ברשותך לפני רכישה של ביטוח רכב, למה חשוב לשים לב ועל מה לא כדאי לוותר.

להתחיל מהבסיס

במגרש בו כל פרמטר מתומחר בכסף חשוב שתדעו בדיוק מה יש לבטח. כלומר, חשוב לדעת מי הנוהגים ברכב, גילם ועברם הביטוחי. אם ישנם נהגים צעירים, לא בטוח שיהיה נכון לכלול אותם בפוליסה, במיוחד אם הם נוהגים רק לעיתים רחוקות. במקרה כזה, יתכן שעדיף להרחיב את הפוליסה עבור הנהג הצעיר בבית לפרק זמן מוגבל רק במקרי הצורך, כמו סופי שבוע או טיולים משפחתיים – עניין המסתכם בכמה עשרות שקלים. שנית, יש לברר את דגם הרכב ומחירו כדי לבדוק איזה סוג ביטוח מתאים לו בנוסף לביטוח החובה – האם יספיק רק צד ג' או שכדאי ללכת על מקיף? שלישית, יש לברר מהם דרישות הביטוח למיגון הרכב. בתחילת דרכו הביטוחית של הרכב יש צורך במערכות מיגון ואיתור שהתקנתן הינה על חשבון הלקוח, קיומן של מערכות מיגון שכאלו ברכב עלול להשפיע לטובה על מחיר הביטוח שלכם.

כמה תשלמו וכמה תקבלו

שורת המחיר היא החשובה ביותר, לא? מסתבר שלא תמיד. במקרה של תאונה בה יופעל הביטוח, פתאום יצוצו האותיות הקטנות. אותם כמה מאות שקלים שחסכתם במחיר השנתי של הפוליסה מתורגמים לאלפי שקלים שעלולים לא לחזור אליכם במקרה בו ידרשו פיצויים. לכן, יש לבדוק מה אחוז הכיסוי שיתקבל המקרה של תאונה שנגרמה על ידכם, או שנגרמה לכם. כמו כן, יש לזכור כי הכיסוי מתייחס גם לנזקי גוף, שלך או של הולך רגל שנפגע, ולא ניתן להפריז בחשיבות של פיצוי שכזה, במיוחד אם יש צורך בהליכים רפואיים יקרים.

להשתתף או לא להשתתף?

ההשתתפות העצמית היא פונקציה שיכולה לייקר או להוזיל את מחיר הפוליסה. כיצד? אם התחייבתם להשתתפות עצמית גבוהה, מחיר הפוליסה ירד בהתאם ולהפך. גם כאן מדובר בחיסכון שלרוב איננו משמעותי לטווח הארוך ומסתכם בכמה עשרות שקלים בחודש במקרה היקר, אך עלול לפגוע בכם בצורה משמעותית במקרה של תאונה. כמו כן, במקרה של תאונה קלה, לעיתים החישוב יטה לטובת אי הפעלת הביטוח. במקרה בו אתם הצד הפוגע בתאונה, יהיה עליכם לשאת בעלויות התיקון, שגם אם הן נמוכות יחסית, הוצאות אלו עדיין עלולות להאמיר לסכומים של כמה אלפי שקלים ואף יותר. מצד שני, הפעלת הביטוח, יחד עם ההשתתפות העצמית ועליית הפרמיה בשנת הביטוח הבאה, עלולה להיות לא משתלמת. לכן כדאי להבין כמה יהיה עליכם לשלם בכל אחת מהסיטואציות האפשריות, מידע זה יכול לחסוך אלפי שקלים.

השוואת מחירים

כיום ישנן דרכים רבות להשוות את מחירי הפוליסות, אך מקריאה של השורות למעלה כבר ניתן להבין שלא תמיד שורת המחיר היא שקובעת. לכן, ראשית יש לבדוק את מחירי הפוליסות. חוץ מהמחיר, העלו את תנאי הפוליסה העיקריים על כתב על מנת להבדיל ביניהם ולהבין ממה נובעים ההבדלים במחיר ובמקום לשים דגש על ההפרש במחיר הסופי, נסו להבין כמה יהיה עליכם לשלם ומה יהיה גובה הפיצוי במקרה של הפעלת הביטוח.

אז למרות שלכאורה תנאי הביטוח דומים בין החברות, כדאי ואף צריך להבין את ההבדלים בין הפוליסות השונות. רק בצורה כזו תצליחו לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.