פרויקט חדש לשנת ה-70: שירי התנ"ך מגיעים לבתי הספר - 0404
פרויקט חדש לשנת ה-70: שירי התנ חדשות 0404

פרויקט חדש לשנת ה-70: שירי התנ"ך מגיעים לבתי הספר

איך נולד השיר של מתי כספי על נח והתיבה? על מה חשב יהודה פוליקר כשכתב את "קין"? לרגל שנת ה-70 פרויקט חדש של מיזם 929 מגיע לבתי הספר ומספר את סיפורי השירים שנכתבו לאורך השנים בהשראת התנ"ך. במסגרת פרויקט "שיר על הפרק", יעלו מדי יום, במשך 70 ימים, באתר ובאפליקציית 929 סרטון ובו ביצוע של אחד השירים בצירוף סיפור מ"מאחורי הקלעים" של כתיבת השיר, תקציר הפרק הרלוונטי בתנ"ך, ומאמרים בנושא.

הפרויקט שיכלול 70 שירים מיועד למורים בכיתות ז'-י"ב – כשהתלמידים אף צפויים לקחת חלק בחידון ארצי הבנוי מחידות שיעלו על הפרק והשיר היומי.

"מבחוץ רואים תיבה מיטלטלת במים סוערים, תיבת נח. מסתבר שבפנים היה סוער לא פחות, כך לפחות לפי שירו של יורם טהרלב. ערב אחד בשנת 1974 התקשר הזמר מתי כספי אל התמלילן יורם טהרלב וסיפר שיש לו מנגינה חדשה ונפלאה אך אין לו מילים עבורה. כספי נזקק בדחיפות למילים שכן הוא רצה להגיש את השיר כמועמד לפסטיבל הזמר של אותה שנה, וההרשמה לפסטיבל עתידה להיסגר למחרת אותו יום. טהרלב הקשיב למנגינה דרך הטלפון, שינן אותה בזכרונו, והתיישב לכתוב את מילות השיר לאורך כל אותו הלילה." (המשורר והיוצר דוד פרץ- מתוך המיזם)

לאורך השנים נכתבו עשרות שירים בהשראת התנ"ך, זכו לביצועים של טובי הזמרים והפכו לנכסי צאן ברזל במוסיקה הישראלית. כעת, לקראת יום העצמאות ה-70 פרויקט חדש, "שיר על הפרק", של מיזם 929 ללימוד פרק תנ"ך יומי החליט להנגיש ולחבר אותם גם לתלמידים בבתי הספר.

במסגרת הפרויקט יעלו במשך 70 ימים, מדי יום, באתר ובאפליקציית 929 ביצוע של אחד השירים שנכתב בהשראת התנ"ך יחד עם סיפור "מאחורי הקלעים" של יצירת השיר שכתב המשורר והיוצר דוד פרץ. בנוסף, יועלה תקציר הפרק הרלוונטי ומאמרים שנכתבו בנושא. אלו מיועדים למורים בכיתות ז'-"י"ב, כאשר מדי יום אף תעלה חידה יומית בנושא כשבסוף הפרויקט צפויות תחרויות בית ספריות ותחרויות ארציות בין התלמידים המשתתפים.

במסגרת הפעילות יתקיים שיתוף פעולה עם גלגלצ, בפינה שבועית בתכניתה של לבנת בן חמו ובפודקאסטים שיביאו את הסיפורים מאחורי השירים. במקביל תתקיים תחרות ארצית לקהל הרחב שתלווה את הפרויקט במהלך השבועות הקרובים

מנהל מיזם 929 צביקה (ביקו) ארן: "במיזם 929 לוקחות חלק בשלוש השנים האחרונות אוכלוסיות מגוונות מכל הגילאים אשר משתתפות בפעילויות ופרויקטים שונים שהוביל המיזם. כעת, לרגל יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל החלטנו להקדיש פרויקט ייחודי חדש דווקא לדור הצעיר על מנת להמשיך את שרשרת החיבור הבין-דורי לתנ"ך דווקא באמצעות השירה העברית שמלווה אותנו מימי קום המדינה."

מיזם 929 (כמספר פרקי התנך) הינו מיזם ישראלי חברתי שהחל לפני כשלוש שנים לקריאה ולימוד יומי בפרקי התנך. המיזם מהווה בית לכ-200,000 קוראים ולומדים ומאות כותבים מכל גווני החברה הישראלית הלוקחים חלק בפעילות באמצעות האתר, האפליקציה, קבוצות הלימוד ואירועי תרבות מגוונים. בראש המיזם עומדים הרב בני לאו והעיתונאית גל גבאי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com