עוד בשורה לישראל: טראמפ מינה את ג'ון בולטון ליועץ לביטחון לאומי - 0404
+
עוד בשורה לישראל: טראמפ מינה את ג'ון בולטון ליועץ לביטחון לאומי המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

עוד בשורה לישראל: טראמפ מינה את ג'ון בולטון ליועץ לביטחון לאומי

חילוף נוסף בבית הלבן: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע כי ג'ון בולטון ימונה ליועץ החדש לביטחון לאומי, זאת לאחר שגנרל הרברט מקמאסטר יסיים את תפקידו. בולטון, ששימש כשגריר ארה"ב באו"ם וכיהן כתת מזכיר המדינה בתקופת ממשל ג'ורג' בוש הבן, נחשב לתומך ישראל מובהק. מועד המינוי חשוב במיוחד, לאור העובדה שבעוד כחודש וחצי, ה-12 במאי, יצטרך להודיע טראמפ אם בכוונתו לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן או לא.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא: "אני שמח להכריז כי, החל מה-9 באפריל, ג'ון בולטון יהיה היועץ לביטחון לאומי החדש שלי. אני אסיר תודה על שירותו של מקמאסטר, שעשה עבודה יוצאת מן הכלל ותמיד יישאר חברי". טראמפ הוסיף כי ההעברה הרשמית בתפקיד תתקיים ב-9 באפריל.

בהצהרה הרשמית הדגיש כי מקאמסטר "סייע בפיתוח מדיניות הביטחון של 'אמריקה תחילה'", ומנה את הישגי הממשל בתקופתו: שיקום בריתות ארה"ב במזרח התיכון, מיגור דאעש והבאת צפון קוריאה לשולחן המגעים. עוד הוסיף טראמפ כי הגנרל מקמאסטר שירת את המדינה יותר מ-30 שנים ו"הוא זכה בקרבות רבים, והאומץ והקשיחות שלו הם יוצאים מגדר הרגיל. הוא הנהיג את המועצה לביטחון לאומי באופן שעזר לממשל להשיג דברים נהדרים עבור הביטחון הלאומי של ארצות הברית".

בהצהרה מטעם הגנרל מקמאסטר נכתב: "אחרי 34 שנים של שירות למדינה, אני מבקש לפרוש מצבא ארצות הברית החל מהקיץ, שלאחריו אעזוב את השירות הציבורי. לאורך הקריירה שלי היה לי הכבוד לשרת לצד אנשים יוצאים מן הכלל. אני מודה לנשיא טראמפ על ההזדמנות לשרת את אותו ואת המדינה כיועץ לביטחון לאומי. אני אסיר תודה לעמיתיי במועצה לביטחון לאומי שעבדו יחד כדי לספק לנשיא את ההזדמנויות הטובות ביותר להגן על האינטרסים של ארצות הברית בתחום הביטחון הלאומי".

מתנגד לפתרון שתי המדינות ומתנגד להסכם הגרעין

עבור ירושלים, בולטון הוא איתות נוסף על התקרבות הממשל לעמדות ישראל. בדיוני הסנאט על מועד העברת השגרירות הישראלית לירושלים, השגריר לשעבר היה בין התומכים הנלהבים בהעברת השגרירות לעיר הבירה.

שגרירת ארה״ב באו״ם ניקי היילי הודתה למקמאסטר בחשבון הטוויטר שלה, "על שירותך ועל נאמנותך לארצנו", והוסיפה: "אומץ הלב, חוסר האנוכיות והמנהיגות שלך עוררו השראה בכולנו. מעל לכל, תודה על חברותך".