נחנך המרכז הראשון למיצוי זכויות מטופלים באיכילוב. ליצמן: "הסבל שנגרם למטופלים ייפסק" - 0404
+
נחנך המרכז הראשון למיצוי זכויות מטופלים באיכילוב. ליצמן: "הסבל שנגרם למטופלים ייפסק" באדיבות איכילוב ומשרד הבריאות

נחנך המרכז הראשון למיצוי זכויות מטופלים באיכילוב. ליצמן: "הסבל שנגרם למטופלים ייפסק"

משרד הבריאות חנך היום (חמישי) בהשקה חגיגית את המרכז הראשון למיצוי זכויות מטופלים בבית החולים איכילוב. המרכז הוא ראשון מתוך מערך ארצי שיוקם בפריסה רחבה בכל הארץ.

מטופלים רבים חווים קושי בירוקרטי במיצוי זכויות המגיעות להם ממשרדי הממשלה, רשויות מקומיות וממערכת הבריאות על פי חוק. דו"ח מבקר המדינה משנת 2015 קבע כי משאבים רבים הנמצאים בידי הממשלה לא מועברים לציבור מאחר ואלו אינם מכירים או תובעים את זכויותיהם.

משרד הבריאות החליט לצאת ביוזמה להקמת מערך מרכזים למיצוי זכויות מטופלים בהובלתו של מינהל איכות ושירות. המערך יפעל בבתי חולים כלליים ופסיכיאטריים ויסייע למטופלים באופן יזום במתן מידע, בירור זכויות, הגשת בקשות, פניות וערעורים ומעקב עד למימוש הזכויות במלואן. ההסתכלות במרכזים תהיה על מכלול הזכויות של המטופלים מהממשלה, ממערכת הבריאות ומהרשויות. העזרה תינתן על ידי אנשי מקצוע ובסיוע מתנדבים.

מרכזי הזכויות הם תוצאת פעילות רחבה של שיתוף פעולה בין נציגים מכל מערכת הבריאות – אנשי מקצוע ומטופלים. תוך שיתוף פעולה עם בתי החולים, במיוחד עם השירות לעבודה סוציאלית, ועם המיזמים הממשלתיים הפועלים למיצוי זכויות: "יחידות סגולה" מבית המשרד לשוויון חברתי ו"מחלקה ראשונה" מטעם המוסד לביטוח לאומי.

המרכזים הבאים צפויים לקום ברמב"ם, בזיו ובכפר שאול בירושלים. בשנתיים הקרובות יקומו 30 מרכזים בפריסה ארצית, במטרה לקדם משמעותית את מיצוי הזכויות עבור מטופלים ולהקל עליהם ועל משפחותיהם.

סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן: ״אנו שמחים לקראת המרכז הראשון שקם. אחריו יקומו עוד רבים. מהיום, הסבל הרב שנגרם למטופלים שמנע מהם לממש את זכויותיהם, ייפסק. מרכזי הזכויות של משרד הבריאות ייקחו אחריות מלאה למימוש מלא של זכויות המטופלים תוך פניה יזומה למטופלים וקידום הנושא מולם ומול כל משרדי הממשלה והרשויות הרלוונטיות והכל במקום אחד ללא טרטור וטרחה על המשפחות בשעה שהן זקוקות לסיוע.

אנו מברכים את המרכז הרפואי סוראסקי על פתיחת מרכז הזכויות הראשון בשעריו ומצפים לפתיחת המרכזים הבאים בכל הארץ לרווחת מטופלינו".

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל: "אנחנו מסייעים לאזרחים הותיקים למצות את זכויותיהם בתחנה אחת בבית החולים. המרכז הזה הוא דרך משמעותית בתהליך מיצוי זכויות. שוב ללא טרטור הכל במקום אחד מסודר".

פרופסור רוני גמזו, מנהל בית החולים איכילוב: ״זוהי יוזמה מבורכת ומיוחדת. יוזמה לעשרות בתי חולים שעוברת בין שני המשרדים ומראה איך לוקחים את המטופל ועוזרים לו להתגבר על כל הבירוקרטיה ולמצות את הזכויות שלו. תודה למשפחת דורון על התרומה לנושא".

התורם גדליה דורון: ״אני גאה שיכולתי לסייע בהקמת המרכז ונרתמתי למשימה. אני מאחל בריאות שלמה לכולם ושלא נצטרך את המשרד ונבקר פה סתם".