צפו: כך השמידו מטוסינו את הכור הסורי ב-2007. מפקד חיל האוויר: ״בודדים היו שותפי סוד״ - 0404
+
צילום: דו״צ

צפו: כך השמידו מטוסינו את הכור הסורי ב-2007. מפקד חיל האוויר: ״בודדים היו שותפי סוד״

כעשר שנים לאחר תקיפת הכור הסורי והשמדתו, מאשרים בישראל לפרסם את הפרטים המלאים על אחת מפעולות האיכות הגדולות ביותר של צה״ל בשטח האוייב. היום, הוסר האיפול מסיפור שיכול למלא כל סרט הוליוודי ולהופכו ללהיט.

ב-6.9.07. מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, חתם על הפקודה – הפצצת הכור הגרעיני בלב מדינת האויב סוריה. שקדי כתב בהתרגשות לטייסינו, שעדיין לא ידעו מהי המשימה החשובה: "אתם נשלחים היום להשתתף בביצוע משימה בעלת חשיבות עליונה למדינת ישראל ולעם היהודי. המשימה הינה השמדת המטרה וניתוק מגע ללא הפלת מטוסים, וביצוע ב'חתימה נמוכה' ככל האפשר".

כשהוא בדרכו ללחוץ את ידי טייסינו רגע לפני העלייה בסולם אל תא הטייס, אמר להם מפקד חיל האוויר: "הפעולה הינה שו"ס (שומר סוד) לפני ביצוע ואחרי ביצוע עד החלטה מפורשת אחרת".

כיום, כולם מבינים שהשמדת הכור הסורי היתה פועלה מחויבת מציאות. אסד, רוצח בעמו ולכולם ברור שהמזרח התיכון היה נראה שונה לחלוטין אם אסד היה מחזיק בכור גרעיני.

הכל החל בשנת 2003

בשנת 2003 אגף המודיעין בחטיבת המחקר העלה לראשונה את החשדות על פעולות שמבצע אסד להקמת כור גרעיני. המידע היה מדויק. באמ״ן גייסו חוקרים שומרי סוד שהחלו לבדוק את הנושא. שלוש שנים חלפו והמוסד סיפק את הקלף המנצח – את אותה ההוכחה שאסד נמצא בעיצומה של הבנייה – בונה כור גרעיני.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שחזר את האירועים: ״כחודש אחרי מלחמת לבנון השנייה, אני מתמנה לתפקיד אלוף פיקוד צפון. אני מתרכז בעיקר בחזית הלבנונית וחודשיים שלושה לאחר מכן כשאני מגיע לקריה, מגיע אלי איש מודיעין בכיר ומעדכן אותי על האתר שהתגלה בסוריה והמשמעויות שלו. אני מבין שמדובר בעניין חריג כי הוא לא רצה לדבר על זה בטלפון וכשנפגשנו, הוא הניח את תמונת המודיעין. זה היה נראה לי אירוע רב משמעות״.

דובר צה״ל

איזנקוט המשיך וסיפר: ״תיאמנו את תכנית האימונים וההכשרות, כשסוכם ששותפי הסוד יהיו קצין המודיעין הפיקודי ואני בלבד וכל שאר המפקדים הבכירים ילמדו סיפור אחר ושהסיפור הוא שיפור מוכנות הפיקוד למלחמה".

האלוף עמירם נורקין מפקד חיל האוויר: "זה תפס אותי כראש מחלקת מבצעים. נוהל הקרב מתקיים בתוך קבוצה מאוד מצומצמת של אנשים. החשש מחשיפה הוא חשש שהיה אמיתי ואני חושב שכולנו הבנו שחשיפה עלולה להביא למצב שהכור יופעל טרם הזמן המתוכנן ואחרי הפעלתו לא נוכל לתקוף אותו. לכן, אנשים בודדים במטה היו שותפי סוד מלאים ועוד רבים אחרים היו שותפי סוד חלקיים, הם לא הכירו את המטרה, הם לא הבינו מדוע ובכל טייסת היה טייס אחד בלבד שהוא איש הקשר. שאר הצוותים נחשפו למטרה רק שעות בודדות לפני המבצע״.

לפני התקיפה

שנה לפני התקיפה אנשי המודיעין חיברו תמונה ראשונית. המוסד השלים את הפאזל ובישראל נערכו לתקיפה.תא"ל דרור שלום: "לקראת המבצע החשדות הפכו למוצקות יותר עד כדי הבאת אקדח מעשן. בשנת 2006 כבר היתה הבנה ברורה שיש בסוריה תכנית גרעין. נרתמנו לכמה מישורי פעולה – תכנון מול חיל האוויר, פגיעה באתר עם מינימום נזק אזורי ולמידת הכור. באותה תקופה ייסדנו בצורה מאוד יפה את ניתוח היכולות שלנו וזה משמש אותנו עד היום".

החוקרים הבינו שלא ניתן להסתפק בתמונת מצב וכתיבת משימה וכי יש להכנס עמוק לתוך ראשו של אסד רוצח ההמונים. בשלב הזה התנהל שיח פרטני על אסד ועל הדרג הצבאי שלו כדי להבין איך הוא מקבל החלטות. בצה"ל יצקו את המונח ׳מרחב ההכחשה׳. לימים יספרו בצה"ל כי כאן נולד המב"ם. המלחמה שבין המלחמות – זו שמאפשרת לצה"ל לפעול במרחב המזרח התיכון, לתקוף ולסכל העברות נשק בחתימה נמוכה כזו שיודעת להרחיק מלחמה. "הבנו שאסד יעדיף לשמור בסוד את הפעולה שלנו"ף סיפר תא"ל דרור שלום. "זה היה אחד הסודות הגדולים שלו. כמובן אסד לא יגיב כדי לא להביך את עצמו. היתה הערכת מודיעין מאוד אמיצה. כבר אז היה ברור שצריך להפיק כמה שיותר תוצר בפעולה עם מינימום רעש. כלומר, חתימת פעולה מאוד נמוכה. היה באותה תקופה שיח תגובות. יצרנו שיח שבו ניסינו להעריך את תגובת אסד ואת תגובתנו לתגובתו. המודיעין הכין פה את השטח לפעולה מאוד ברורה".

האלוף שקדי ביום התקיפה: "סומך עליכם, מאמין בכם ומשוכנע ביכולתכם"

מארס 2007. המודיעין כינס צוות מאוד מצומצם ונערך להכין תכנית פעולה. לא בכדי בחרו לקרוא למבצע "מחוץ לקופסה". במקביל, בצה"ל נערכו למלחמה בגבול הסורי. גבול שקט מאז שנת 1973. לישראל לא היו הערכות מול סוריה. הדבר קרה רק שנים לאחר התקיפה – אז פרץ האביב הערבי והמונים חצו את הגדר ליד גבעת הצעקות ברמת הגולן. צה"ל נערך לתקוף את הכור הסורי, מדינת ישראל נערכה למלחמה אלימה בצפון.

"במארס 2007, כמה חודשים לפני התקיפה, הניתוח שלנו העלה את התמונה שנכון לתקוף אותו מתוך הבנה שהוא יהיה כור פעיל ומסוכן לנו בתוך כמה שנים", שחזר תא"ל דרור שלום ראש חטיבת סוריה באמ"ן באותם ימים. "השותפות המודיעינית היתה מאוד חשובה. חיפוש תכנית גרעין שלוש שנים זה משחק מוחות מול אסד. כשאתה מחפש תשובה לשאלה כזו, אתה מחפש את מה שמסביב. כלומר, מה צריך כדי שיהיה כור. מחפש את מה שבסביבה, כמו למשל מים שהכור זקוק להם. הכור לא היה פעיל והבנו שבתוך זמן קצר יחסית הכור יהפוך לפעיל. הבנו שצריך שאסור שיקרו שני דברים. האחד, שהכור יפורסם ואז אסד יעשה פעולות מקדימות לשמור עליו ולהגן עליו. הדבר השני, שאסור שהכור יגיע לנקודת הפעלה – כלומר הכור יהפוך לפעיל ואז מסובך יותר לתקוף אותו. עד אז מעט מאוד אנשים עבדו על האירוע הזה. קצת יותר מעשרה אנשים חוקרים את הכור. רק בלילה עצמו של התקיפה ירדנו לבור בהרכב גדול והרחבנו את מעגל האנשים שידעו על האירוע וזה כמובן במטרה להתכונן להסלמה. בסוריה ידעו מזה פחות אנשים מאשר אצלנו״.

דובר צה״ל

"בקיץ 2007 אני מכנס את המפקדים של הפיקוד, את כל מפקדי האוגדות יום לפני", שחזר הרמטכ"ל גדי איזנקוט. אנחנו בהשתלמות בצריפין, או בסיכום תרגיל אוגדה ואני מציג בפניהם את תמונת המודיעין באופן כללי. אני לא נותן להם בדיוק את הפרטים של היעד ושל מהותו, אבל אני אומר שהולכת להיות תקיפה משמעותית מאוד במהלך 24–48 השעות הקרובות, אירוע יכול להוביל גם למלחמה. אמרתי להם שהעיקרון פה הוא הפתעה על חשבון מוכנות ולכן לא עושים כלום, חוץ מפתיחת מפקדת פיקוד שפתחנו אותה בסמוך לתקיפה והם צריכים לחיות עם ההבנה שזה יכול בזמן קצר מאוד להתפתח גם להסלמה, לירי עד כדי מלחמה״.

"פעלנו בשני צירים מרכזיים", סיפר מפקד חיל האוויר האלוף עמירם נורקין. "הציר הראשון הוא הכנת התקיפה על כלל האפשרויות והציר השני זה הכנת חיל האוויר למלחמה שעלולה להתפתח בעקבות התקיפה. במידה מסוימת המורכבות היותר גדולה היא להכין את חיל האוויר למלחמה שנה אחרי שהיתה מלחמת לבנון השנייה, כשלמעשה חיל האוויר לא מבין מדוע הוא צריך להתכונן למלחמה וכל ההתרחשות הזאת מתקיימת בתוך סיפור כיסוי. אני מבין שאנחנו הולכים לתקיפה 24 שעות לפני כשלמעשה יש התייעצות אצל הרמטכ"ל והתייעצות בדרג המדיני ולמעשה מפקד חיל האוויר קורא לי בלילה ואנחנו יושבים בארבע עיניים ומתייעצים מה לעשות״.

"תכננו פקודה ייעודית ל-24 שעות האחרונות, כל אחד ידע מה הוא עושה, המברקים- פקודות המבצע יצאו בזמן, התרגולות, החשיפה, החימוש של המטוסים – הכל היה מתוכנן מראש, ולכן ההמלצה שלי באותו הרגע למפקד חיל האוויר דאז אליעזר שקדי היא פשוט להפעיל את פקודת ה-24 שעות והפקודה הזאת יצאה לפועל. בכל שעה ידענו מה אנחנו עושים וככה התקדמנו עד הערב שנכנסנו לתא השליטה והמטוסים המריאו לביצוע התקיפה".

סא"ל ד' "הרגע של לחיצה על הכפתור האדום – דקה שנמשכת כמו נצח"

דקות לפני ההמראה במבנה לכיוון צפון הטייס סא"ל ד' בודק את המטוס שלו. עוד כמה דקות יגיע האלוף, מפקד החייל, ישלח כף ידו לכיוון הטייס הנרגש ובלחיצה חזקה ישלח אותו למשימת חייו. עוד בדיקה אחרונה, עוד תיאום ציפיות מול הטכנאי, עלייה אל הקוקפיט, הצדעה אחרונה ונסיעה מתוכה לעבר מסלול ההמראה. בודדים מבינים שבעוד כמה שעות גורלה של מדינת ישראל יכול להתהפך ולאף אחד לא יהיה מושג למה. סא"ל ד' הוא טייס קרב מנוסה, ממריא צפונה ויודע כי הוא בדרך למשימת חייו, אל טיסה אחת אותה יזכור לנצח וספק אם יוכל אי פעם לספר על שעבר. רק עכשיו, עת הותר לפרסום סיפורו של הלילה ההוא משנת 2007, יוכל סא"ל ד' לספר לבני משפחתו שהוא אחד מאלה שלחץ על הכפתור האדום והשמיד כור גרעיני בסוריה. "הגיחה תוכננה באופנים של חתימה נמוכה" שחזר טייס הקרב סא"ל ד'. "המטרה היתה לבוא ולהפתיע את האויב בשביל שלא יוכל לסכל את התקיפה וגם שיוכל מבחינתו יום לאחר הביצוע להבליג. כל מהלך התקיפה, אני כטייס מתעסק באיך לעשות את הדברים בצורה הכי שקטה ואיך אני מפעיל את המערכות בצורה הכי מדויקת. החשיבה היא איך לטוס כל הזמן במקומות איפה שהצד השני לא יוכל למצוא אותי״.

דובר צה״ל

בתוך הקוקפיט, תא הטייס חוזר סא"ל ד' על סדר הפעולות. לרגע הזה הוא התאמן כל חייו המקצועיים. הוא נבחר מיני רבים וטובים להיות אחד הטייסים שלוחץ על הכפתור. הוא יודע שעוד מעט הוא ישחרר חימושים על מבנה בלב סוריה. משם הדרך חזרה לבסיס בדרום תיהיה טיסה דרמטית, שקטה, חמקנית וגורלית. "הגיחה מתחלקת לשלושה חלקים", שחזר טייס הקרב סא"ל ד'. "יש את שלב החדירה ליעד עצמו. בשלב השני יש את התקיפה שם דברים קורים מאוד מהר. ובשלב השלישי של הגיחה יש משמעות כפולה כי קודם כל צריך לשוב הביתה בשלום ולכן החזרה הייתה צריכה להיות שקטה מאוד. הלחיצה על הכפתור האדום זה רגע שהוא שניות בודדות ועוד כמה שניות עד שהחימוש פוגע במטרה. יש כאן תמיד תחושה של נצח. בשביל הרגע הזה התאמנו. משהו בחושים שלי עובד ברגע הזה אחרת. אתה רואה כל שניה כמו נצח. יש כמה רגעים בודדים של תיקון ביצועים כדי שהפצצה תפגע במטרה. בסוף זה דקה מרגע הטלת החימוש ועד הפגיעה עצמה״.

בצה"ל ובקהילת המודיעין מבהירים שהתקיפה ההיא שינתה את המשוואה באופן דרמטי. ישראל של אז חבולה עוד מביקורת ותחקירים של מלחמת לבנון השנייה, לוקחת את כל הכלים המודיעינים שלה, את יכולות התקיפה הצבאיות שלה, כאלו שרק שנה קודם לכן ספגו ביקורת עד כדי כך שהעומד בראש החיל מתפטר מתפקידו חצי שנה לפני התקיפה. למרות הכל ואולי בגלל שבצה"ל ראו את התמונה אחרת, יצא חיל האוויר למבצע שיחזיר את ההרתעה שלו במרחב.

דובר צה״ל

"המסר מתקיפת הכור ב 2007 היה שישראל לא תשלים על בניה של יכולת שתהווה איום קיומי על מדינת ישראל" – אומר כיום הרמטכ"ל די איזנקוט. "זה המסר שהיה ב-81׳ (תקיפת הכור הגרעיני בעיראק), זה מסר ב- 2007 וזה המסר העתידי לאויבים שלנו. למעשה, זו היתה התקיפה המשמעותית ביותר מאז מלחמת יום כיפור בסוריה״.

"תאר לעצמך שהיום היה כור גרעיני בסוריה", הוסיף מפקד חיל האוויר האלוף עמירם נורקין. "לאיזה מצב היינו מגיעים. בראייה היסטורית אני חושב שההחלטה של מדינת ישראל לפעול ולהשמיד את הכור היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שבוצעו כאן בשבעים השנים האחרונות. המבצע הזה התנהל להערכתי בצורה מאוד טובה במטה הכללי על ידי זה שהם ניהלו מערכה של מערכות והחזיקו מגוון של חלופות ואפשרויות והבשילו אותם לכדי רמה מאוד גבוהה ורמה מאוד מקצועית. ממקום שהתחלנו במבצע שהיה עלול לדרדר את ישראל למלחמה, הגענו לשיטת פעולה שהיא שיטת פעולה יחסית בחתימה נמוכה שמביאה לידי ביטוי את העוצמה של חיל האוויר, את הדיוק של חיל האוויר והתוצאה הסופית שהיא תוצאה סופית מדויקת.

"הלוחמים שטסו באותו מבצע, הם בסופו של דבר אלה שהיו בקצה, הם אגרוף הביצוע של חיל האוויר. המבצע הזה שבוצע בלילה הוא מבצע מורכב לטיסה. המבצע הזה דרש אומץ לב. הוא דרש יצירתיות של הצוותים בטיסה שלא הורגלנו אליה קודם לכן, עם מטוסים שחלקם נקלטו שנים מועטות לפני התקיפה".

דובר צה״ל

דובר צה״ל