אלאך יורה: "אם נמשיך בטעויות של 7 השנים האחרונות, לא נפתור את המשבר של מכבי חיפה" - 0404
+
אלאך יורה: "אם נמשיך בטעויות של 7 השנים האחרונות, לא נפתור את המשבר של מכבי חיפה" מעיין בן שטרית

אלאך יורה: "אם נמשיך בטעויות של 7 השנים האחרונות, לא נפתור את המשבר של מכבי חיפה"

מה לא עשו במהלך השבע שנים האחרונות במכבי חיפה? מעל 100 שחקנים עברו במועדון כמעט כל קיץ, רק בשביל שיפרדו מחלקם כבר בחלון ההעברות של ינואר, אפילו החליפו 9 מאמנים על הקווים שגם לא הצליחו להחזיר את המועדון לימיו הגדולים, למרות שכולם טענו שהם זיהו את הבעיות. אז אחרי כל כך הרבה מהפכות ושינויים, מכבי חיפה החליטה לתת את המושכות למנהל מקצועי שמאמין שהדבר היחידי שיכול להביא להצלחה במכבי הוא לא השינוי, אלא דווקא היציבות.
 
"לא נפתור את המשבר שאנחנו נמצאים בו, אם נמשיך לעשות את אותם הדברים שעשינו במהלך השבע שנים האחרונות", כך סיכם מנהלה המקצועי של מכבי חיפה מו אלאך, את הראיון. מי שהובא לפני מס' חודשים על תקן המושיע התורן של מכבי חיפה, לא מרבה לצאת ולדבר עם התקשורת מאז שהגיע, אך לאור מצבה הנוכחי של הקבוצה, מצא לנכון לאחר מספר חודשים בתפקיד לפרט את משנתו ואת החזון שיש לו לגבי העתיד: "אני מאמין בעתיד שמכבי תמיד תהיה בטופ 3 של הכדורגל הישראלי".
 

מעיין בן שטרית

 
אלאך נראה כמי שמבין את הסיטואציה המורכבת של המועדון ומבחינתו שנייה לפני שמנסים לפתור בעיה צריך קודם כל לזהות אותה.
 
מהי המדיניות של המועדון? האם אתה מאמין בצעירים תוצרת בית לטפח ולתת להם את המושכות, או שאולי בשחקנים מנוסים או מבוגרים יותר שלא גדלו במועדון אבל יוכלו אולי לספק תוצאות?
 
"דבר ראשון נקודת הפתיחה תמיד צריכה להיות הד.נ.א של המועדון. ומה זה הד.נ.א והזהות הללו? זה קודם כל הקהל. מה הם רוצים לראות בעצם? קבוצה מנצחת, קבוצה שאפשר להתגאות בה, קבוצה שיוכלו להגיד על השחקנים שהם שלנו וקבוצה שנלחמת על תארים. יש לי פילוסופיה ברורה בנושא ותוכניות מאוד מסודרות לגבי מה אני צריך מהשחקנים הללו, איפה לחפש וגם איך למצוא את השחקנים המתאימים, זה שילוב, מין הסתם שלא אשתף וארד לפרטים אבל המטרה היא למצוא תשובות איך יוצרים את הד.נ.א מחדש, להתחיל מבפנים".
 
איזה סוג שחקנים אתה מחפש? אתה צריך שתהיה להם אישיות מסוימת, או כשאתה מחפש שחקנים אתה מתמקד בדברים אחרים לגמרי, איך אתה בוחר אותם?
 
"אגיד זאת שוב, זה מתחיל ונגמר בד.נ.א של מועדון. אנחנו צריכים שחקנים שיוסיפו דברים למכבי ולא ישנו את הד.נ.א שלה. אני חייב לציין משהו, במהלך 6-7 שנים האחרונות בחרו פה מעל 100 שחקנים, ואני מאמין שחלקם דרך אגב היו טובים ויכול להיות שהתאימו, בחרו 9 מאמנים שונים, 11 אנשי צוות ועוזרים שונים וכל זה במהלך 6-7 שנים האחרונות. הפתרון הוא לא להביא ולשחרר כל הזמן, אלא להסתכל על המערכת בפנים ולתקן את השגיאות. חייב קודם כל יציבות. ואני חוזר ואומר, נק' הפתיחה חייבת להיות מבוססת על הד.נ.א של הקבוצה. מי שרוצה להיות במכבי חיפה צריך להבין שהוא מגיע כדי להוסיף ולא לשנות את הזהות שלה, התפקיד שלנו הוא למצוא את השחקנים הללו".
 
האם ישנה בעיה אחת מאז שהגעת למכבי חיפה, שאתה יכול לשים את האצבע ולהגיד שכל עוד אתה במועדון דברים כאלה לא יהיו יותר במשמרת שלך?
 
"לא לעשות שינויים גדולים, רק כי מישהו חושב שחייבים לשנות, לפעמים הדבר היחידי שצריך לעשות זה שינוי קטן כדי לגרום לשינוי הגדול. לא להתעלם מזה שהמועדון במשבר, לקבל את זה כעובדה. מכבי חיפה במשבר, קשה לשמוע את זה ועוד יותר קשה לקבל, אבל זו המציאות ואנחנו בסיטואציה רעה. אני לא מתעלם ממנה, אני מחבק את המשבר הזה ומקבל אותו. רק פעם אחת במהלך השבע שנים האחרונות היינו בטופ 3, פעם אחת וזה הכל.
 
האוהדים לא גאים בנו ולא מזהים את הקבוצה שלהם. אבל צריך להבין שרק ברגע שמערכת מבינה ומקבלת שהיא במשבר, היא יכולה להתחיל לחשוב על התוכניות שלה לעתיד ואיך עושים את זה נכון, איך בוחרים את האנשים הנכונים, איזה סוג של אנשים המערכת צריכה".
 
איך אתה רואה את מכבי חיפה בעתיד הקרוב שזה עד סיום העונה הנוכחית? ובכלל איך אתה רואה את מכבי חיפה בעונה הבאה?
 
"העונה אנחנו נטו מסתכלים ממשחק למשחק, כשהעונה תיגמר ננתח את הדברים ונעשה חושבים להמשך. אני יכול להבטיח שלא הולכת להיות רעידת אדמה נוספת בקבוצה, היתה כזו כל שנה במהלך ה-7 שנים האחרונות וזה לא יקרה שוב. קשה לשחקנים עם חוסר היציבות הזה.
 
אני הייתי שחקן בעברי ולפעמים כשנשאבים עם מערכת לא יציבה למטה, מאוד קשה לצאת מהסיטואציה בבת אחת, הרבה פעמים אני שומע שאומרים "אבל יש שם שחקנים טובים" או "יש שמות מבטיחים, איך זה לא מצליח להם". צריך להבין כשהמערכת במשבר, כולם בלי יוצא מין הכלל נכנסים לסחרור ולא קל לצאת מזה, לוקח זמן. אחרי שהעונה תיגמר, נסתכל הלאה".
 
בפעם הראשונה מזה 7 שנים שמכבי חיפה לא ביצעה שינויים גדולים בינואר, האם זה נובע מכך שאתה באמת מאמין בשחקנים הקיימים ותינתן להם הזדמנות נוספת להוכיח את עצמם גם עונה הבאה, או שמא לא מצאת את השחקנים שרצית אז העדפת לא לחזק כמעט בכלל?
 
"במהלך 6-7 שנים האחרונות תמיד היו שינויים בינואר במכבי חיפה. אני לא מאמין בשינויים בינואר, כדי ששחקן יגיע בינואר, חייב שיהיה משהו איתו. אם זו פציעה או שלא הסתדר עם המאמן שלו או לחלופין לא קיבל דקות משחק וכו'. בנוסף לזה מבחינתי אם שוב הייתי מביא שחקנים בינואר כמו שהיה בעבר אז הייתי חוזר על אותה טעות, כי זה עוד הפעם להתעלם מהבעיה ולהדחיק את המשבר של הקבוצה. לא נפתור משבר אם נמשיך לעשות את אותם הדברים שעשינו במהלך השבע שנים האחרונות".
 
זה אולי נשמע מופרך טיפה, אבל בגלל שעדיין לא הבטחתם סופית את הישארותכם בליגה, האם היתה לך או שיש לך תוכנית מגירה למקרה ותסריט של ירידת ליגה יתרחש? האם זה עבר לך בראש?
 
"לא. הרבה דברים יכולים לקרות בחיים, אבל בסיטואציה הנוכחית, אנחנו לא יכולים לחשוב על תרחישים רעים כאלה, כי זה אף פעם לא יתן לך את האנרגיה הנכונה לעבוד איתה. אנחנו לא חושבים מה אם, לא עובדים ככה".
 
מתי אתה חושב שמכבי חיפה תזכה בתואר האליפות? האם אתה יכול להגיד שבשנתיים הקרובות מבחינתך זה חייב לקרות ובמידה ולא האם תראה את זה ככישלון אישי שלך?
 
"תשפטו אותי על היום, מחר ועוד שנה. אם יהיה רע או טוב אהיה תמיד אותו הדבר ואגיד את הדברים כמו שהם. אני ריאלי, אם מישהו חושב שאפשר לשנות מערכת שכושלת 6-7 שנים בכמה חודשים או לחלופין שנה אחת אז זה לא הולך לקרות. הדבר הראשון שמכבי חיפה צריכה זה לגרום לאוהדים שלה להזדהות איתה ולהתגאות בה.
 
אנחנו צריכים לעבוד בשבילם, אני יודע שזה נשמע קלישאתי אבל זה נכון. ורק אז נעבור לשלב הבא וזה לגרום למכבי חיפה לחזור ולהיות קבוצה תחרותית ומועדון תחרותי. אני מאמין ובטוח שבעתיד מכבי חיפה תמיד תהיה חלק מהטופ 3 בכדורגל הישראלי. אבל לפני שחושבים על דברים אחרים, קודם כל צריך להתחיל לספק את הכדורגל".
 
איך מחזירים את האמון של האוהדים אחרי 7 שנים כושלות? הקהל איבד אמון בשחקנים, במועדון ובאנשיו. איך בונים זאת שוב?
 
"דבר ראשון האוהדים צודקים, ומותר להם להרגיש מאוכזבים. אנחנו צריכים לתקן את זה והדרך היחידה שבונים אמון מחודש עם הקהל היא דרך ניצחונות. אנחנו צריכים להתחיל לנצח. אנחנו מחפשים ועובדים על הנוסחה המנצחת הזו".
 
יש לך את הנוסחה הזאת כבר?
 
"לא לי, לנו. תמיד יש נוסחה מנצחת וכולנו עובדים קשה כדי להגיע אליה".