סאגת מכוני השמאל בצה"ל לקראת סיום? ממש לא! - 0404
+
סאגת מכוני השמאל בצה"ל לקראת סיום? ממש לא! דובר צה"ל

סאגת מכוני השמאל בצה"ל לקראת סיום? ממש לא!

בצה"ל החליטו לצמצם את הפעילות הישירה במכונים החיצוניים בבסיסי צה"ל ולהעביר את השליטה לתכני החינוך למפקדים, אך לחדשות 0404 נודע כי כל מכוני השמאל אשר פעלו בתוך צה"ל, ימשיכו לפעול כרגיל. בין המכונים שימשיכו להזרים תכנים לחיילינו, מכון מנדל, מכון הרטמן, מכון בינה, מכון ישראלי לדמוקרטיה ומכון וקסנר.

גורמים אשר החוקרים בחודשים האחרונים את פעילות המכונים בצה"ל, ציינו את פעילותו השנויה במחלוקת של 'מכון מנדל'. ואת המונופול של מכון מנדל על חינוך קציני המכללה לפיקוד טקטי של צה"ל.

ב'ארגון לביא' הזכירו כי אחד מבכירי המכון פרופ' משה הלברטל, הציב לאחרונה את הדילמה הבאה: "האם טייס מחוייב להנמיך את גובה הטיסה ולסכן את עצמו כדי לצמצם את הפגיעה הנלווית שצפויה להיגרם מהפצצה מגובה רב יותר?" ולאחר דיון פילוסופי בו שלל עמדות הקובעות רף מוסרי של מניעת נפגעים לכוחותינו במערכה, כתב: "במקרים של פגיעה נלווית עקרון האחריות כולל גם נטילת סיכון המחוייבת מעצם העובדה שהחיילים הם הגורמים למותם של האזרחים החפים מפשע".

לדברי פעילי ארגון לביא עמדותיהם השנויות במחלוקת של בכירי מכון מנדל מונחלות לקציני צה"ל במסגרת תכנית מנדל בצה"ל, ומציגים את דבריו של נשיא המכון פרופ' יהודה ריינהרץ שתיאר לאחרונה את הפיכתם של הקצינים בוגרי התכנית ל'סוכני חינוך' מטעם מנדל לחברה הישראלית: "אנו גאים לחלוק עם צהל את המחוייבות לחינוך מפקדים לקיום ערכיהם דווקא משום שהם עומדים נוכח סכנה מתמדת. הבנתנו ההדדית היא שבעשותם זאת הם משמשים סוכני חינוך לכלל החברה הישראלית". בהזדמנות אחרת אמר מנכ"ל קרן מנדל משה ויגדור כי מכון מנדל מסייע לצה"ל "בבניית תפיסת עולם".

מארגון "אחים לנשק" נמסר – כפי שחשפנו בדוח שהוצג בכנס שדרות האחרון, גורמי שמאל רדיקלי, הפועלים להחלשת צה"ל, מייצרים שיתופי פעולה עם צה"ל בתחומים שונים, ע"מ להחלישו מבפנים. מכונים הקשורים לאותם גורמים אסור שיחנכו בצה"ל.

כאמור, בשעות הקרובות צפוי תא"ל פייראיזן לפרסם את החלטתו בפני כתבים צבאיים אותם זימן דובר צה"ל לשיחה עם הקצין. ההחלטה מגיעה על רקע עמדת הרמטכ"ל גדי אייזנקוט אותה פרסם לפני כשנה וחצי, כשהורה על הוצאת עמותות וארגונים אזרחיים מתוכניות החינוך בצה"ל.

חרף עמדת הרמטכ"ל חשף ארגון לביא לפני מספר חודשים כי טרם הוצאו כל הארגונים השנויים במחלוקת מחינוך קציני צה"ל, בניהם 'מכון מנדל' "על פי עדויות שהגיעו אלינו, תכניות מנדל בצה"ל, בהכשרת קציני המלט"ק ובהכשרת קציני חיל החינוך מוטות לצידה השמאלי של המפה הפוליטית" כתבו בלביא לרמטכ"ל וקראו לו שלא לאפשר למכון להמשיך בפעילותו בצה"ל, "נבקשך להורות שלא לחדש את התקשרות צה"ל עם מכון מנדל לחינוך משותף של קציני חיל חינוך ומלט"ק לערכים, שכן התקשרות זו אינה שוויונית ונוגדת את הנחייתך ואת התנהלות צה"ל במקרים דומים בהם פסלתם תכניות ומכרזים דומים לאור הנחייתך".

ימים יגידו אם הנחיית תא"ל פייראיזן תזכה לכותרות בלבד, או שגם תביא לביטול המונופול של מכון מנדל על חינוך קציני צה"ל.