התכנית המשתלמת ביותר עבור חיסכון לילדים - 0404
+
התכנית המשתלמת ביותר עבור חיסכון לילדים pixbay

התכנית המשתלמת ביותר עבור חיסכון לילדים

תכנית "חיסכון לכל ילד" נועדה להגביר את המודעות לחיסכון ולצמצם את הפערים החברתיים במדינה. מהי התכנית? מה היא כוללת? וכיצד היא מתבצעת בפועל? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא.

במה מדובר?

תכנית חיסכון לכל ילד קודמה על ידי משרד האוצר ונכנסה לתוקף בחודש ינואר שנת 2017. במסגרת התכנית, יופקדו לכל ילד בישראל 50 שקלים מדי חודש, על ידי המדינה, באמצעות המוסד לסיטוח לאומי.

מלבד הגברת המודעות לחסכון וניסיון לצמצם את הפערים החברתיים במדינה, נועדה התכנית לאפשר לכל צעיר בישראל להתחיל את חייו העצמאיים עם תחום התחלתי המיועד למטרות ראויות שונות – הקמת עסק, רכישת השכלת גבוהה, מימון הוצאות החתונה ועוד.

להיכן מגיע הכסף?

יעדו של הסכום שיופקד בחשבונכם מדי חודש יבחר על ידכם – אתם מוזמנים לבחור בין ניהול החסכון בקופת גמל או על ידי הבנק – מתוך רשימה של קופות גמל ובנקים שזכו במכרז לכך. במידה ולא תבחרו בנק או קופת גמל, יעבור הכסף אוטומטית לאחת מקופות הגמל ומעל גיל 15 – יעבור החיסכון לאחד הבנקים המשתתפים במכרז.

pixbay

תכנית חיסכון לילדים – קווים לדמותה

במסגרת תכנית חיסכון לילדים, הכספים יהיו סגורים עד גיל 18 בחשבון הנבחר (בנק / קופת גמל) ולאחר מכן, בהגיע הילד לגיל 18, יוכל למשוך את הכספים באישור של אחד ההורים, או להמתין עד גיל 21 ולמשוך את כל הסכום ללא אישור ההורים. במידה וימתין הילד עד למועד זה (גיל 21), יקבל הטבה נוספת במדינה.

על אף שהחיסכון נועד לפתיחה רק בגיל 18, במקרים חריגים (כמו למשל בנסיבות רפואיות בהן הילד נמצא בסכנת חיים) ניתן יהיה למשוך את כספי החיסכון גם לפני, בהתאם להצגת אישורים רפואיים רלוונטיים.

כיצד מתנהלים הכספים?

התנהלות הכספים תלויה במידה רבה במקום בו החלטתם לחסוך – בנק או קופת גמל.

אם בחרתם בחיסכון באמצעות קופת גמל, תוכלו לעבור בכל רגע נתון בין מסלולי ההשקעה השונים לבחירתכם. אם בחרתם בחיסכון באמצעות הבנק, תוכלו לבחור רק באחת מבין שתי האפשרויות הבאות: חסכון ללא אפשרויות יציאה עד להגיע הילד לגיל 18, או חסכון בו ניתן לעבור מסלול, באותו הבנק בו מתנהל חשבון החיסכון, אחת ל- 5 שנים.

את התשואה תראו בטווח הרחוק

מאחר ומדובר בתכנית חיסכון המיועדת לפתיחה בטווח הרחוק (מינימום 18 שנים של חיסכון), התשואות בבחירה בתכנית חיסכון בנקאית יהיו נמוכות מאשר חברותיהן בקופות הגמל – בפער של כ – 3% ביניהם, מה שיתבטא בסופו של דבר, באלפי שקלים נוספים לחיסכון.

אין ספק כי מדובר בצעד משמעותי ומבורך מצד מדינת ישראל, הנועד להעניק התחלה ראויה לכל נער בראשית שנות התבגרותו ועצמאותו. בחרו בערוץ החיסכון הנכון לכם – והעניקו לילדכם התחלה ברגל ימין.