בב"ז על 226.9 ק"מ: כל הדרך מק"ש עד הבירה/טור אורח - הזאר גדבאן - 0404
+
בב"ז על 226.9 ק"מ: כל הדרך מק"ש עד הבירה/טור אורח – הזאר גדבאן יוסי שקל

בב"ז על 226.9 ק"מ: כל הדרך מק"ש עד הבירה/טור אורח – הזאר גדבאן

עטר, סיני, נמני, בנאדו, וכן שני הסמלים הגדולים של בית"ר – אוחנה ומלמיליאן, הם רק דוגמאות לשחקני עבר גדולים אשר כשלו בתור מאמנים, והרשימה ארוכה, הם אולי ההוכחה שמי שהצליח בתור שחקן, לא בהכרח יצליח במילוי תפקיד אחר בענף הכדורגל.
 
לעומתם, העונה נעמד בבית"ר ירושלים על הקווים בחור אנונימי, טיפוס לא שגרתי (בלשון המעטה) בנוף של הכדורגל הישראלי, לא פלא אמרו עליו "עציץ" ו-"דייג" עד שדבק בו כינוי "הבובה", אוהדים טענו שאין לו פרופיל של מאמן ובטח לא כזה שמתאים ל-"אופי הבית"רי", אפילו לא התאמצו לקרוא לו בשמו אז קיצרו ל-בב"ז.
 
המוכר מדוכן הפלאפל – שחקן כדורגל בינוני מליגה א', סליחה, שחקן סביר בקבוצת תחתית בליגת העל והמאמן שפוטר מקריית שמונה ולפתע "צלל" לבית"ר ירושלים (יסלח לי שכטר) כך הוצג לנו בתחילת העונה מאמנה החדש של בית"ר. מי זה המאמן המתחיל שבשיא חוצפתו קיבל תפקיד בקבוצה מובילה שהיו לה לאחרונה מאמנים גדולים – כושלים רבים, מרבית האוהדים שצמאים לאליפות וגביע אחרי עונות פחות טובות ופתאום מרגישים את הווייב החיובי – הרימו גבה ובן זקן אחד שמר על איפוק מהונדס, עד שהובן שהבעת פניו הקבועה היא טבעית.
 
אנחנו רגילים לכתר, לגדף ולבקר, ומחכים שישיבו אש או ישתמשו במילים מכובסות ואז הופיע אילם ושמו בן זקן ששומע, סופג ושומר שתיקה כמואשם הבטוח בחפותו, אומר בלב מתחילת העונה חכו בסוף תקבלו. לאט לאט הוא מגביר את הקצב של הדיבורים במקביל לעלייה בהישגים, מקרין רוגע וביטחון למרות תדמיתו הפגועה גם בסיוע אוהדים שמרבים להשמיע קול ביקורתי ומתלונן כלפיי התקשורת שלטענתם פוגעת בתדמית המועדון.
 
הנאמנות לקריית שמונה
 
צפיתי בבן זקן השחקן, שאלתי עליו קצת, צפיתי בבן זקן המאמן, ניסיתי להבין מיהו ואז חשבתי לעצמי כמה אנחנו האוהדים מושפעים מהתקשורת שאנחנו בעצמנו טוענים שהיא לרעתנו, והנה הצליחה לפגוע בתדמיתו של מאמן אהוב שנכנס למועדון שנוא ולגרום לנו להפנים שזה מאמן קטן מאד על מועדון "מפואר".
 
זו אותה התקשורת שלא מחבבת את טביב, יצרה קרע בין המאמן לקהל עת המציאה סכסוך בינו לבין הבעלים ובין הבעלים למנהל – בזה עסקינן מרבית העונה הרי הפעם הקהל האופטימי משתדל שלא להיות בעיית המועדון אז כל כתב שמנסה את מזלו – תופר ידיעות ואולי אחרי כמה שעות יצדק ויטפחו לו על השכם שהיה לו סקופ. אנחנו מבקרים שחקנים שמוותרים על הסמל ומתנדנדים בין קבוצות בגלל פצע הכסף והנה בן זקן אחד שמחזיק ברזומה ארוך בקריית שמונה, והמעיד על התכווננות ויציבות תעסוקתית, ונראה שהיה חלק מההתרוממות של המועדון שסימל עבורו את הבית.
 
מזל של אלופים
 
כפי שניתן להבין, גם בן זקן טרם הפיכתו למאמן היה שחקן כדורגל בחוליית הקישור, לא שחקן בולט מקבוצת צמרת אבל שחקן שהיכן שהיה נוכח – היו תפניות מפוארות, ובעיקר רוח ספורטיבית טובה.
 
בן זקן החל את דרכו בהפועל קריית שמונה בשנת 2000, השנה בה התאחדה קבוצתו עם מכבי קריית שמונה לכדי עירוני קריית שמונה שבנוכחותו של בן זקן עשתה היסטוריה עת עלתה לליגת העל בשנת 2007. על פי העדויות בן זקן היה שחקן משמעותי ותרם רבות להשגת המטרה. זה לא הרגע ההיסטורי היחידי שבן זקן היה שותף לו במועדון ק"ש, בשנת 2011 "הוכתר" בן זקן לקפטן ובסיום העונה זכה להניף את גביע הטוטו והאליפות הראשונה בתולדות המועדון. החלום המופרז של שרצקי שבן זקן ואחרים גויסו למענו – התגשם, מנגד עתידו של בן זקן כשחקן הפך למוטל בספק.
 
עד כאן לא חידשתי לכם הרבה. בן זקן לקח את קריית שמונה על הכתפיים ביחד עם שרצקי וכל השאר שעמלו לכבוד בניית קבוצה ביתית חזקה, אולם רצף הפציעות הוביל לזה שלא ימשיך לשחק במועדון. בן זקן היה שותף משמעותי לעליית המועדון מליגה א' ללאומית ועד ליגת העל היכן שהסתיימה הקריירה שלו בעקבות פציעות חוזרות. כבר בתקופה הראשונה של ק"ש בליגת העל התחיל בן זקן להיעלם. כבר לא יכל להיות שחקן מפתח, קיבל מעט דקות על המגרש ויותר דקות בספסל אולם לא התלונן, עד שנאלץ לעזוב בעקבות הפציעה במשחק מול מכבי חיפה שהשביתה אותו לחודשים.
 
לאחר מכן, משיקולים בריאותיים ועל מנת לא להפסיק לשחק כדורגל, החליט זקן להמשיך את דרכו בליגות הנמוכות. בן זקן ניסה את "מזלו" בהפועל נהריה ולאחר מכן שיחק כחודשיים בקבוצת אסי גלבוע מליגה א' שבה פרש.
 
בשל העובדה שהרוב לא עוקבים אחרי הליגות הנמוכות – זו התקופה שהרוב זוכרים לו – הפצוע מק"ש ושחקן ליגה א', זאת על אף שבן זקן היה שחקן משמעותי ובעל פוטנציאל גבוה עד תחילת דרכה של ק"ש בליגת העל. לא שחקן מושא לעג מליגה נמוכה כפי שנטען עם מינויו למאמן בית"ר.
 
הדרך לליגת העל רצופה פצעים אבל גם מעשים טובים
 
בסוף עונת 2013\2012 בן זקן פרש כשחקן פעיל בגיל 31 לאחר פציעה במרפק הירך שהצריכה ניתוח ומנוחה של כשנה. בן זקן יכל להמשיך לשחק אולם מדובר בפציעה שחוזרת על עצמה שעלולה להסב נזק והיה ראוי שהוא יסלול את דרכו בענף הכדורגל ויממש את אהבתו בדרך אחרת, במקום לחזור להיות שחקן בעת הצורך, שיקול לגיטימי וסיוטו של כל שחקן כדורגל.
 
ככל שחקן גם הוא לקח את זה קשה אך התאושש מהר וכמה חודשים לאחר מכן החל את לימודיו האקדמאים בחוג לפסיכולוגיה במכללת תל-חי, במסגרת הלימודים התנדב בן זקן בפרויקט שבו לימד כדורגל לילדים, מדובר במיזם שמטרתו "לגשר" באמצעות הכדורגל, על ידי הקניית מסגרת חינוכית, חברתית וספורטיבית לילדים ולנוער מרקעים שונים.
 
בן זקן שלא זכה כילד וכנער ללמוד כדורגל במסגרות טובות ראה בעבודה זו שליחות לדור הבא. באותה התקופה הנהלת מועדון ק"ש יצרה איתו קשר והציעה לו תפקיד "בבית" בתור עוזר המאמן ברק בכר בזכות הרשומים הטובים וההערכה אליו, יותר מהכל בגלל תרומתו הייחודית במישור המנטלי והנפשי של זקן אשר נהג לרומם את האווירה, והיה ידוע באנושיות שלו וטוהר מידותיו, וכל זה נזקף לזכותו. ב-2015 מונה בן זקן למאמן המועדון ובסיום העונה פוטר הקואצ׳ר.
 
עם הגעתו של בן זקן לבית"ר, עברו כמאמן שפוטר באמצע משחק היווה אות קלון ברזומה שלו בחסות התקשורת שהתחנפה לאוהדי בית"ר עת הריחה את חוסר שביעות רצונם מהמינוי המפתיע, ובשיתוף פעולה גורף מצד האוהדים שהתקשו להבין את ההיגיון – איך ילד ללא עבר מרשים זכה לתפקיד לצד טביב ואוחנה. כך נעלמה מנגד עיני רבים העובדה כי בן זקן פוטר בעקבות כך שהציב גבולות לבעלים שניסה להתערב לו בקבלת ההחלטות וסירב לפני המשחק שבו פוטר למלא את הוראותיו של שרצקי אשר פיטר את המאמן הקודם ומינה במקומו את בן זקן ובאותו החודש ברגע של עצבים החליט לפטר את בן זקן ולמנות את הקודם בחזרה כי הוא רוצה שתהיה מילה לגבי כל מה שמשפיע על "הבית" שבנה בקריית שמונה.
 
לשרצקי היו שיקולים כלכליים שבן זקן (עוד מימיו כעוזר) לא היה לוקח בחשבון במהלך תכנון המשחק, הרצון לנצל את המעמד ולהוביל לתוצאות לעומת הרצון של הבעלים למכור ולהרוויח יצרו התנגשות מהירה. גם בבית"ר בן זקן ידוע בניסויים שלו, לא פלא שטביב לא תמיד מרוצה (או מתערב כפי שהתקשורת אוהבת להציג את המחלוקת) אולם ממשחק למשחק אנחנו עדים לטביב שמתחיל להבין שכדאי לו לחסוך רחוק מהטקטיקות משחק של בן זקן כל עוד מובטחת לו תוצאה טובה. בן זקן הצליח ליצר מהמצב הקיים בתנאי שלא יפתיעו אותו באמצע העונה, וכך אף אחד לא מפריע לבן זקן, תתפלאו, עובדה לכך אנו עדים ליציבות גם בסגל ורצון לשמר שחקנים שישרתו את המועדון לטווח הארוך.
 
מאמן במסלול מואץ
 
בן זקן איש של תוצאות, מתמקד, שואף, מוביל לתוצאות – השחקנים מבקיעים לשער והוא קולע תוצאות. בעידן שלו, בליגת על עם כדורגל ברמת "ליגת דאון" הדרך של בית"ר אל הפסגה מרובה בשערים. בוריס ממשיך לקבל הזדמנות והמשחקים הטובים שלו הם יותר מהפחות מוצלחים, השחקנים מסתערים בהתקפה, כשצריך הגנה נלחמים על השער ובן זקן מעמיד פנים שהוא קמע על הקווים אחרי שתכנן איך ומי יכנס החל מהדקה ה-80 ויפתיע את היריבים.
 
כך כמות השערים עלתה (60), היו פחות הפסדים, ושחקנים וותיקים בבית"ר מצאו את עצמם ובלטו. למשל, קלאודימיר הוא הפתעת העונה וראינו אותו פעמיים רץ לעבר המאמן, שכטר שהגיע מחיפה קיבל ביטחון ומבקיע שערים, קריאף פתח את העונה בצורה מוצלחת, ואפילו קונטה ממשיך לקבל אמונה וביטחון וכך יחזור אלינו עם פיצוי לאכזבה לאחר שיפתור את בעיותיו האישיות.
 
בן זקן יודע מה תכנן, רובנו פשוט לא שמעו אותו מתחילת העונה כי התמקדנו בגוון קולו, ניתוח הביטחון העצמי במסיבות העיתונאים הראשונות שלו ליד הדובר שנראה דומיננטי לידו והתנהגות גופו כאילו אנחנו האקדמאים בתחום הפסיכולוגיה. בן זקן אמר מתחילת העונה – מילים כמו: "נגיע מפוקסים, נגיע ממוקדים למטרה, ננצח, תוצאה", אלו דברים שאנחנו עדים להם, שמתרחשים, כנראה שהמאמן הנוכחי אומר ומיישם, או ששותק עד שיבינו שהוא צודק.
 
בי"ס למאמנים (ולתקשורת)
 
בן זקן יודע לחלק את המשחק, יודע לאזן תוצאות. תצפו במשחקים ותבינו את הטקטיקה שלפי רמת המשחק הוא בוחר מתי צריך להקפיד על הגנה ולמנוע שערים וגם לאפשר לקבוצה היריבה פתח להתקפות וכך להחליש אותה, ומתי צריך לתקוף ולהשיג את השני שערים שיבטיחו נקודות.
 
המאמן הנחוש יודע להעמיד הרכב, לשים את השחקן הנכון במקום הנכון, ליצר תקשורת על המגרש מהשחקנים הקיימים (ולא כולם מבריקים ולמרות הבינוניות). בן זקן יודע על איזה משחק להקפיד (להתאבד) ובאיזה משחק להניח ולשמור תוצאה שהיא הרע במיעוטו. ראינו שבמשחקי גביע מסוימים הקבוצה שהייתה רגועה יותר, השיגה את הנקודות ונרגעה או שלא ללחצה מדי כדי לשמור את הרעב למשחקי הליגה, וגם ככה הלו"ז צפוף.
 
בן זקן יודע לנהל משחקים ואין ספק שבליגה מאד חלשה לא בושה לעבוד על תוצאה. כדורגל משובח ומהנה אין, גם בבית"ר, ידענו לא מעט משחקים משעממים ובקצב איטי, אולם יש דרך שהתחילה ועם עבודה קשה ואי וויתור על הסמל תמורת הצעות של ברקת ואחרים – הדרך הזו תשתלם גם בעונות הבאות.
 
יחסי מועדון – אוהדים
 
לאט לאט ותוך כדי שהתקשורת יוצרת ובן זקן מנגן על העצבים, התגנב הבחור מקריית שמונה להישגים גבוהים בבית"ר. הרזומה שלו כמאמן מסתכם בתפקידים בתור – עוזר מאמן, מאמן נוער ומאמן בקריית שמונה, עם גיחה קטנה להפועל קטמון ירושלים והפועל עפולה, וכעת במועדון שנכנס לפלאייף העליון במקום השני, ומקום מובטח בחצי גמר גביע המדינה. על אף שאחוז ההצלחה שלו נושק ל-70%, בין הגבוהים בתולדות המועדון ובעונה אחת בלבד, נראה שדרכו בבית"ר תסתיים עם ההצלחה הצפויה.
 
בבית"ר ישנם עוד בעלי תפקידים מאחורי הקלעים שתורמים רבות לקבוצה שמתפקדת כמקשה אחת, בית"ר של היום היא לא קבוצה של כוכב אחד, אלא קבוצה של שחקנים שחלקם בינוניים שקיבלו צ'אנס ולא וויתרו עליהם, זו הסיבה שאנחנו רואים שיתוף פעולה מלא על המגרש, תקשורת בריאה שמתבטא במסירות, שימור כדור, בישולים וכן מי ששם לב, בעידן בן זקן יש הרמוניה וגיבוש גם בחדרי ההלבשה והאימונים. אז התקשורת מתמקדת בלחישות של טביב או בשתיקות והידיים השלובות או שבכיסים של בן זקן – עובדה, הבחור שם את כולם בכיס.
 
הנה התקשורת נרגעה, בן זקן זכה לעידוד מקולות בודדים ועד המשחק האחרון בנתניה בוא הרגיש שהקהל הבין את השינוי שהוביל אליו וחגג עם השחקנים והקהל.
 
בן זקן – להבה גדולה של מאמן על "אש קטנה"
 
עקשות, אופטימיות, צניעות, רעב להצלחה בכדורגל, הם מה שמאפיין את בן זקן. אולי מה שהיה חסר לנו בנוף של הכדורגל הישראלי זה איש ספורט עם רוח ספורטיבית, שלמד את האימון, התנסה וצבר ידע מהסובבים ובזכות הרצון והדביקות המטרה המאוחרת: להיות מאמן, בעיקר האנושיות והחינוך ומחלת הכדורגל גורמת לו לדעת להתנהל, לדרבן, לכוון ולהבקיע הישר לרשת המטרות.
 
אולי אנחנו לא צריכים מקושרים ושחקני ענק עם אגו מנופח או מאמנים אגרסיביים ונוטפי כריזמה, רק אדם שהחליט לא לוותר על האהבה לכדורגל והאישיות שלו פתחה לו דלתות. הוציא תעודת אימון ולמד את המקצוע שלא מהעיניים של שחקן השקיע והתעקש להצליח וזה מצליח לו. אולי צריכים לתת הזדמנות במקום לגדף ואולי שווה להפסיק עם טרנד פיטורי המאמנים ולתת הזדמנות להכיר ולעבור תהליך (טוב נו, פחות צלח בקבוצות אחרות).
 
בן זקן שותל מזל בכל מקום אליו הוא מגיע, כך אומרים, הטקטיקה שלו נקראת: תצפו ואחר כך תבינו, אך אין להתעלם שמאמן אנושי, משכיל, אינטליגנט ואופטימי שהפרופיל שלו לא מתאים למה שרגילים במועדון חיוביות למועדון מפולג ועם דימוי שלילי.
 
בני בן זקן היה פצוע כשחקן אבל המחלה לכדורגל שפצעה אותו גורמת לו להצליח. אין לשכוח שמאחורי כל יוצר שינוי עומד איש עם חזון. בן זקן זה לא רק מבחן תוצאה – תרומתו היא הרבה יותר גדולה.
 
ואיזה "מזל" שלא פוטר בתחילת העונה.