נחל נולד: הביוב זורם מהכפרים הערבים בבנימין - וגורם למפגע סביבתי חמור - 0404
+
צילום: תנועת רגבים

נחל נולד: הביוב זורם מהכפרים הערבים בבנימין – וגורם למפגע סביבתי חמור

כל מי שנוסע על כביש 465 – כביש חוצה בנימין, סמוך לעיר רוואבי וליישוב עטרת, לא יכול להתעלם מריח הביוב החריף שאופף את הסביבה. הביוב מהכפרים הערבים באזור בית זית זורם חודשים ארוכים באין מפריע לוואדי הסמוך וגורם לזיהום קשה וסכנות תברואה. בתנועת רגבים דורשים ממשרדי הביטחון והגנת הסביבה להתערב בדחיפות.

במשך תקופה ממושכת ובאין מפריע, זורם במרחק מטרים ספורים מהכביש נחל של ביוב גולמי, הנשפך היישר לוואדי חמאם הסמוך. מקור הביוב הינו באחד או יותר מהיישובים הערבים הסמוכים לכביש: הכפרים יברוד וג'יפנא או העיירה ביר זית בה פועלת גם אוניברסיטה גדולה בה לומדים כ-15,000 סטודנטים.

הביוב זורם לאורך נתיב של מספר קילומטרים בהם נוצרים מפגעים רבים ומגוונים של ריח, יתושים, זיהום סביבתי קשה ובעיות תברואתיות נוספות. תנועת רגבים הוציאה פניה דחופה לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין ולגורמי המנהל האזרחי, בדרישה לטפל בבעיה החמורה.

ישי חמו, רכז הפעילות של תנועת רגבים ביו"ש: "עצוב שאנו מוצאים את עצמנו שוב ושוב כמעט לבד במקרים מעין אלה, שעה שארגונים העוסקים בזכויות אדם ובאיכות סביבה מתעלמים ממפגע זה ודומים אליו, כי זה לא נח להם מבחינה פוליטית.

אנו דורשים מהרשויות לדאוג להשבת המצב לקדמותו ולשיקום המרחב, וגם לנקוט באמצעים פליליים כנגד האחראים על הזיהום ולחייב אותם בכיסוי עלות שיקום המקום".

תנועת רגבים