צפו בתרגיל ההגנה האווירי של צה"ל וצבא ארה"ב: "אנחנו במשימה משותפת להגנת מדינת ישראל" - 0404
+
צילום: דובר צה"ל

צפו בתרגיל ההגנה האווירי של צה"ל וצבא ארה"ב: "אנחנו במשימה משותפת להגנת מדינת ישראל"

כ-2,000 חיילי צה"ל ממערך ההגנה האווירית של חיל האוויר וכ-2,500 חיילי צבא ארצות הברית מתרגלים יחד אסטרטגיות שונות בהגנה על המדינה במסגרת תרגיל "ג'וניפר קוברה".

התרגיל שצפוי להימשך גם בשבוע הבא נחשב לנקודת שיא בשיתוף הפעולה בין ישראל וארצות הברית בכל הנוגע להתמודדות מפני איום הטילים על ארצנו שהולך ומתפתח בשנים האחרונות.

״התרחיש שאנחנו הולכים לתרגל הוא משמעותי ומאתגר ויביא על העורף מטחי טילים כי אנחנו מבינים שזו האסטרטגיה של הצד השני״, מסביר תא״ל צביקה חימוביץ, מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר. ״ראינו את זה גם בעימותים האחרונים. נתרגל את זה בצורה משמעותית. גם הגנה מפני איום מדויק שנידרש אליו באופן משמעותי. אנחנו הולכים לתרגל את כל זירות הפעילות. ההסתכלות המשולבת תאפשר לנו לטפל בכל הזירות ביחד. על פי התרחישים אני מבין שכל מה שנתרגל הוא תרחיש אמת. אין כאן תרגול של דברים לא הגיוניים״.

המשתתפים יתמודדו עם אתגר של שיגור טילים לעבר העורף תוך הפעלת מערכות שונות כדוגמת חץ, פטריות, כיפות ברזל ושרביט קסמים שייפרסו בכמה זירות ברחבי ארצנו. בשיא התרגיל יתבצע תרגול באש חיה של מערכות היירוט הישראליות והאמריקאיות.

דובר צה"ל

״אתה צריך שיהיה לך כל מה שנדרש לכל תרחיש. לצה״ל ולחייל האוויר יש יכולת לא מבוטלת להגן על המדינה״, אומר תא״ל חימוביץ. ״אבל עצם ההבנה שיש בארגז הכלים גם את האופציה וגם את היכולת של השותף האמריקאי להגיע לפה, יש לזה ערך מוסף. ככל שנביא יותר מערכות, נייצר יותר הזדמנויות ליירט וכך נצמצם את הפגיעה בעורף ישראל. זה לא יהיה הרמטי. גם לא צריך ליירט את הכל אבל התוספת הזו היא משמעותית״, מחדד תא״ל חימוביץ.

לסיום אמר תא"ל חימוביץ כי "בפגישה הראשונה שלנו עם האמריקאים הבנו שאין כאן שאלה של מי יותר חזק. אנחנו פה במשימה משותפת להגן על מדינת ישראל. זה נעשה בשיתוף פעולה ובהדדיות ובמחויבות וזה יימשך כך".

מוקדם יותר דיווחנו כאן בחדשות 0404 על ספינה של הצי האמריקאי שעגנה בנמל חיפה במסגרת התרגיל.

צילום וידאו: TSgt Roidan Carlson-USAFE ודובר צהל