יום האישה הבינלאומי: הכירו את הנשים החזקות שסללו דרכן להצלחה בעבודה קשה ובעמל רב - 0404
+
יום האישה הבינלאומי: הכירו את הנשים החזקות שסללו דרכן להצלחה בעבודה קשה ובעמל רב depositphotos

יום האישה הבינלאומי: הכירו את הנשים החזקות שסללו דרכן להצלחה בעבודה קשה ובעמל רב

שיח ההעצמה הנשית מדובר לא מעט בכלי התקשורת. יום האישה שיחול ביום חמישי הקרוב, הוא הזדמנות נהדרת להכיר לכם כמה נשים חזקות ועוצמתיות שסללו את דרכן להצלחה בעבודה קשה ונחישות, ומצטיינות בתחומים שונים. בין אם מדובר בתחום המשפטים, השיווק או הניהול, ההישגים של הנשים הללו מעוררי השראה והביאו אותן לתפקידים בכירים ולמעמד גבוה, כל אחת בתחומה.
מוכנים להכיר אותן?

שם: שלומית רוגל.
חברה: רוגל יהלומים.
תפקיד: מנכ"לית.

עם תום השירות הצבאי, שלומית בחרה ללמוד הנדסת תעשייה וניהול בטכניון. עוד בהיותה סטודנטית גויסה לעבוד בחברת היי טק גדולה ושימשה תחילה כמהנדסת ייצור. באותם ימים, אביה ניהל חברת תכשיטים שעסקה במכירות לחברות ורשתות גדולות בארץ. מצבו של אביה החל להתדרדר ושלומית החליטה לקחת החלטה שלימים התגלתה כחשובה במיוחד עבורה, לעזוב את חברת ההיי טק ולעזור לאביה בחברת התכשיטים. בגיל 29, כשהיא בהריון מתקדם ועם תינוק נוסף בבית, אביה נפטר והיא הפכה בן לילה לבעלים של עסק שהתבסס על יכולותיו וקשריו של אביה.

כנגד כל הסיכויים

שלומית: "מדי פעם היו מתדפקים לי על הדלת קולגות למיניהם: למה את צריכה את זה? תמכרי את העסק, זה לא מקום לצעירונת בהריון. רבים ניסו לשכנע אותי לוותר על מפעל חייו של אבי ולמכור את העסק. במיוחד זכור לי מקרה בו שני חברי בורסה במעלית שוחחו עלי (כשאני שם עומדת לידם והם לא ידעו מי אני) ואחד מהם אמר: אני נותן לה שנה והיא סוגרת".

הולכת אחרי האמת שלה

שלומית לא נתנה לתגובות מסביב לשבור אותה ואת השנים הראשונות בעסק הקדישה לארגונו מחדש. בהמשך היא השקיעה בהדרכת עובדים, בעיצוב סטודיו, פיתוח קולקציות חדשות ולמעשה הובילה את החברה להגדלת מאגר לקוחותיה ואף מיצבה אותה כמותג תכשיטי היהלומים המוביל בבורסה ברמת גן. נוסף לדרך המקצועית המרשימה, היא הקימה משפחה והיא אם לשלושה ילדים.

שלומית: "אבא שהיה מודל להערצה עבורי ולימד אותי כל כך הרבה על החיים, לא הספיק ללמד אותי כמעט דבר על העסק, אבל אין ספק שאת האמביציה ירשתי ממנו. את העסק היום אני מנהלת בתחושת שליחות גדולה תוך הקפדה על איכות המוצר והשירות ללקוח, אני מבלה כל יום בעבודה תוך מאמץ מתמיד לעשות טוב יותר את כל מה שאני עושה .רוגל יהלומים היום הוא שם נרדף לתכשיטי יהלומים איכותיים ואין גאה ממני".

שם: טל אביבי.
חברה:  תבליני אביבי.
תפקיד: מנהלת פרויקטים.

דרכה המקצועית של טל אביבי לא הייתה פשוטה, אך היא סללה אותה באמצעות כוח רצון, למידה והתמדה. היא עזבה את תל אביב ועברה לקריית עקרון כדי לסייע במפעל המשפחתי, "תבליני אביבי", על מנת לנהל פרויקט מיוחד של יבוא סכיני מטבח.

מעט ידע, אך הרבה רצון

"בצבא למדתי לבדוק דרכונים, בת"א למדתי למכור נעליים ובטיול הגדול למדתי לגלגל. אתם באמת סומכים עליי? איזה ידע יש לי? איזה ניסיון? מדובר בתחום מוצרים שמעולם לא התעסקנו בהם כך שגם לא הייתה לי הדרכה, אז מה אני עושה?" היא מתארת לנו את תחושותיה לאותה תקופה. למרות החששות, טל לא סירבה לאתגר והחלה ללמוד את התחום לגמרי לבדה, היא חקרה, בדקה, קראה והחלה להבין איך עובד השוק, אילו דרכים קיימות לפרסום ושיווק ואיך היא יכולה לייצר הזדמנויות עבור הפרויקט.

מפרויקט אחד לפרויקטים נוספים

"במפעל משפחתי כמו במפעל משפחתי העבודה לא נגמרת בתחום אחד. בין לבין מצאתי את עצמי מתעסקת בעוד תחומי טיפול נוספים שאינם קשורים למותג ועם מחשבות בלתי פוסקות על איך אנו מתפתחים, מתייעלים ומשפרים את העסק שלנו", היא מספרת. כך למעשה היא החלה ליזום תהליכי שיווק משמעותיים, ביניהם הקמת חנות אינטרנטית, שגרמו לעסק להיפתח לפלחי שוק נוספים, להגדיל את המכירות ולקבל פידבקים חיוביים מלקוחות, וכל זה תוך כדי שהיא לומדת את תחום השיווק בכוחות עצמה.

"בלי פלטפורמות פרסום מטורפות ובלי תקציבים ענקיים אנו רואים שהפרויקט הזה קורם עור וגידים ולאט לאט, אבל בטוח, מתחיל להגיע ליותר ויותר אנשים שמבינים את היתרון של רכישה מקוונת. תדירות ההזמנות המתבצעות גדלה והפידבקים שאנו מקבלים אוהדים וחיוביים.
מסקנה: תאמינו במטרות שלכם, אל תקשיבו לכל מה שאנשים אומרים ואל תפחדו לנסות!"

שם: בתיה שיינר.
חברה: שיינר בינוי וניהול פרויקטים.
תפקיד: מנהלת בתחום הכלכלי, כוח האדם, הרכש והלקוחות.

את חברת "שיינר בינוי וניהול פרויקטים" מנהלת בתיה יחד עם בעלה, חנוך שיינר. החברה עוסקת בשיפוץ בתים פרטיים, משרדים והקמת חנויות. בתיה למעשה לקחה על עצמה את כל הפן הניהולי של החברה הכולל את ניהול התחום הכלכלי, כוח האדם, הרכש והלקוחות.

עצמאות מגיל צעיר

כשהייתה בת 13, אביה חווה נפילה כלכלית קשה, מה שאילץ אותה לצאת לעבוד ולסייע בפרנסת הבית, תחילה היא נצמדה לאחיה הגדול בדוכני הרחוב השונים בהם עבד ולאחר מכן עברה לעבוד בקניונים, מה שהעניק לה את האפשרות לפתח את כישורי הניהול שלה. היא החלה לנהל דוכנים בקניון ולאחר לידת בנה הרביעי, החליטה לצאת לחופשה. בשלב מסוים בתיה בחרה לשוב לעסקי הניהול ופיתחה את החברה שלה ושל בעלה והביאה אותה להישגים חדשים.

לא מוותרת על ההתפתחות האישית

נוסף להיותה מנהלת בחברה, היא אם לחמישה ילדים: ליאת, זיו, אייל, שי ורון. חיי המשפחה, האימהות וניהול המחלקות בחברה הם חלק ניכר בחייה אך יחד עם זה, בתיה מוצאת את הזמן ליצור, לעצב, לאפות ולבשל, שכן אלה תחביביה האהובים, המעניקים לה תחושת אושר, בייחוד כי בשל כך ביתה מהווה בית חם ופתוח לכל אחד ואחד מחבריהם של בני המשפחה.

"אני תמיד מחפשת במה אפשר להתקדם, מה יש אי שם בעולם שאין לנו ולנסות להביא אותו לעולמנו. מה שהביא אותי להיות האישה הלוחמת והמנהלת שאני הוא כמובן המצב שבו ראיתי כיצד אבי ואמי האהובים איבדו כל מה שהיה להם כשהייתי כה צעירה ונאלצתי להתבגר במידי"

שם: סיון זנא.
חברה: אטלס.
תפקיד: מנהלת מחלקת מכירות.

סיון מנהלת את מחלקת המכירות בחברת Atlas, חברת סטארט-אפ טכנולוגי חברתי המחברת בין ארגוני המגזר השלישי למקורות מימון פילנתרופיים. היא מלווה את צוות המכירות להצלחה ומעניקה לו את הכלים הדרושים על מנת לעשות את עבודתו על הצד הטוב ביותר.

סלילת הדרך

סיון הגיעה לתפקיד זה, אחרי דרך ארוכה של השקעה, למידה וצבירת ניסיון. לאחר שחרורה מהצבא כאחמש"ית חמ"ל מבצעים, היא עברה לאילת והחלה לעבוד כמוכרת בחברת קוסמטיקה אורגנית. המכירות לא היו פשוטות, אך הן העניקו לה ידע רב על הרגלי רכישה של לקוחות פוטנציאלים ודרכי החשיבה במהלך רכישה. בתום תקופתה באילת, סיון הספיקה לעבוד גם במכירות בארה"ב ואף עבדה באחת מחברות התקשורת בארץ כסוכנת מכירות שטח למגזר העסקי לאחר שצלחה סינון קפדני. עוד בהיותה סטודנטית, התקבלה לעבודה בחברת Atlas, "מזל שאני יודעת להנהן בראש.. כי לא הצלחתי להבין מה זה לעזאזל התחום ההזוי הזה.. גיוס כספים פילנתרופי? קרנות? קולות קוראים?" היא מספרת.

חבלי הלידה

מאז אותו ראיון עבודה עברו כבר 4 שנים בהן סיון פילסה את דרכה בחברה והתקדמה לתפקיד בו היא נמצאת כיום. תחילת הדרך הייתה שלבי החדירה לשוק. סיון איתרה לקוחות פוטנציאליים, תיאמה פגישות עם מלכ"רים מארגונים שונים כמו בתי חולים, אוניברסיטאות, עמותות ועוד ולאחר שעבדה קשה בלשווק את החברה ללקוחותיה הראשונים, גרמה להם לתת אמון בחברה ולרכוש את שירותיה. "השנה האחרונה בהחלט הייתה התפנית ב-Atlas, כיום החברה מוכרת ומרבית הלקוחות פונים אלינו. מנכ"ל ומייסד החברה כנראה מאמין בדרך שלי ומינה אותי לפני שנה וחצי למנהלת מחלקת המכירות במטרה להגדיל את נתח השוק ובעיקר לשמר את לקוחותינו״.

מעבר להיותה מנהלת מחלקת המכירות בחברה, היא רעיה לאלירן ואם לבתם הבכורה, דור. סיפור לידתה של דור, הוא כשלעצמו סיפור השראה עבור נשים רבות, משום שסיון לא נכנעה לקונפורמיזם והלכה אחרי האמת שלה, היא ביררה ללא הרף עד שמצאה את המקום הנכון עבורה ללדת בלידה טבעית, בתוך מים וללא אפידורל.

"מי שמכיר אותי יודע שאני לא נוטה להאמין בקלות לכל מה שאומרים לי או שכותבים ואני חייבת להתווכח, לבדוק לעומק או בקיצור לחפור לפני שאני מאמינה או מאמצת מידע חדש! כך גם עם כל הגישה של לידה פעילה, לא הפסקתי לקרוא תגובות של נשים במהלך ההריון וכמובן לאחר הלידה שלהן".

שם: עו"ד שירה אביטל.
תפקיד: עורכת דין מקרקעין וייצוג בעסקאות נדל"ן.

עו"ד שירה אביטל הספיקה רבות במהלך 35 שנותיה. היא עו"ד פעילה משנת 2010, שותפה במחלקת "התחדשות עירונית" במשרד עו"ד רז כהן פרשקר ושות' ובשנת 2014 בחרה לצאת לדרך עצמאית וייסדה משרד עו"ד במודיעין הקרוי על שמה.

עם שתי רגליים על הקרקע

שירה מייצגת משקיעי נדל"ן, יזמים, רוכשי דירות, משכירי דירות, פרויקטי פינוי-בינוי, תמ"א 38 ועוד. היציאה לדרך עצמאית היוותה עבורה אבן דרך משמעותית מבחינה נוספת, היא יצאה עם אמירה בנוגע לאופן התמחור של שכר טרחת עורכי הדין בעסקאות מקרקעין. שיטה זו מעוותת לטענתה ולא משרתת את טובת הלקוח ולכן היא מאמינה בתמחור שכר טרחת עורך הדין בעסקת נדל"ן נטו על פי סוג העסקה, המורכבות שבה, ההשקעה (שעות העבודה בפועל) ולא פחות חשוב מזה, האחריות והחשיפה של עורך הדין בעסקה. "אני מלאת סיפוק מהעשייה, מהחדשנות, מהלימוד המתמיד, מהדרך שאני עוברת עם הלקוחות שלי, דרך שלא מתחילה ומסתיימת במכירה או רכישת דירה אלא הרבה יותר עמוק וגבוה מזה, הכרות הצרכים האמיתיים, התיידדות עם החששות בתהליך, שותפות מלאה בכל הלבטים וההחלטות בדרך והכל באכפתיות כנה ועמוקה כלפי הלקוחות שלי".

עורכת דין מגיל צעיר

בצעירותה, שירה דאגה לייצג את חבריה לבית הספר מול ההנהלה, ההורים או החברה, כך שאף אחד לא הופתע כשהיא בחרה בלימודי משפטים. כמו כן, היא מעבירה הרצאות בבתי ספר פרטיים ללימודי נדל"ן ומעבירה את הידע שלה לדור העתיד.

מעבר להישגיה המקצועיים, שירה הינה אם לנבו ויהלי ורעיה לשרון אביטל. היא לא מוותרת על אימוני קנגו פעמיים בשבוע לפחות ולימודי ימימה (לימודים שמקרבים את האדם למהותו הטובה) פעם בשבוע. השילוב של הקריירה וחיי המשפחה אמנם מציבים בפני שירה אתגרים אך הם גם שומרים עליה עניינית, ממוקדת ויעילה.

"אני תמיד אומרת שאם נהוג לומר שמאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה, אז מאחורי אישה חזקה ומוצלחת עומד רצון עז להצליח, אמונה והתמדה, אך מעל הכל קיימת איתנה משפחה מיוחדת במינה – בעל, הורים ואחים שהם לגמרי מפרגנים, תומכים, מסייעים ומגבים איפה שצריך. זה גם המקום שלי לומר להם תודה ואני בכל הזדמנות מוקירה להם את הטוב הזה".

בעולם שבו חוסר השוויון המגדרי מקבל הד תקשורתי רחב, יש מקום לציין את פועלן של הנשים הללו ולהתגאות בהן. מאז תחילתה של תנועת הפמיניזם במאה ה–19 באירופה, מעמד האישה עובר שינוי משמעותי ומאפשר לנשים רבות לפתח קריירה ולבסס את מעמדן מבחינה חברתית, כלכלית ומקצועית על סמך כישוריהן. אין ספק שנשים אלה הן חלק מהתהליך לשינוי חברתי בו נשים לוקחות חלק משמעותי במוקדי הכוח בחברה בתחומים שונים.