מוכנות למלחמה: תכנית אימונים חדשה ללוחמים, שדרוג ובניית מתקני אימונים ושיפוץ בסיסים - 0404
+
מוכנות למלחמה: תכנית אימונים חדשה ללוחמים, שדרוג ובניית מתקני אימונים ושיפוץ בסיסים דובר צה״ל

מוכנות למלחמה: תכנית אימונים חדשה ללוחמים, שדרוג ובניית מתקני אימונים ושיפוץ בסיסים

כחלק מתהליך רחב לתכנון גרף האימונים והתע"ם לשנת 2018, הוחלט על שיפור מחזוריות אימוני היחידות הקרביות. תכנית האימון החדשה הינה חלק מתכנית רב שנתית "אביב" שמטרתה שיפור מוכנות היבשה למלחמה בתחום האימונים וההכשרות. מדובר בתהליך הדרגתי להסדרת זמני האימון של החטיבות הסדירות, אשר החל מ-13 שבועות והתרחב ל-17 שבועות. המשמעות: יותר זמן לאימון גדודי החי"ר והשריון על חשבון פעילות בט"ש: על כל 17 שבועות של קו – 17 שבועות של אימון, הכוללים גם פעילות ערכים, חינוך, חופשים וריענון.

התכנית כוללת בניית מחנות אימונים, ייצור תחמושת אימונים ייעודית ובניית מאמנים ייעודים.

בצה״ל מבהירים כי השינויים בתוואי הלחימה ובמאפייניה מחייבים מענה מותאם מבחינת הכשרה. המשמעות היא שיפור היכולת באימוני לש"ב, לת"ק ולוחמה בבניינים רבי קומות. השינוי יביא להעצמת כשירות סד"כ החי"ר והסדרת מודל האימונים, התאמת גרף האימונים לתר"ש אביב וטיוב תכנית ההכשרה למקצועות היסוד (נהיגה, קליעה, נהיגת בט"ש וכו').

במסגרת התר"ש מתקיימים גם תהליכים של בניית מתקני אימונים, ייצור אמל"ח ייעודי לאימונים והקמת סימולטורים לתרגול הכוחות.

בצה״ל הוחלט על מעבר אחזקת האימונים לאחריות האגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. במסגרת זו, נבנתה תכנית כוללת לאחזקה אחרת ובניית כלל מחנות האימונים בראייה עתידית ראויה. בהתאם לתוכנית, נקבע לוח זמנים סדור לשדרוג מחנות האימונים ברמת הגולן, בבקעה ובדרום הארץ. השיפוצים כוללים בניית מחנות האימונים על פי תפיסה ותכנון בראייה פלוגתית. כל בסיס יכלול מבנים פלוגתיים: מבני מגורים, מבני משרדים, מטבח מרכזי וחדרי אוכל פלוגתיים, וכן מוסדות ציבוריים לשימוש הגדוד: מטבח, מחסנים, רחובות, מיסוד של שבילים וכבישים במחנה ותאורה לילית משמעותית. כל בסיס יכלול ציוד מלא וחדש – מיטות, מזרונים, ארוניות, ציוד משרדי חדש, מיזוג בכל החדרים ומיכון מטבחים חדש. בנוסף, בכל מחנה יוקמו כיתות הדרכה ומתקני אימון גופני.

בנוסף, בימים אלו מוקמת יחידת אריאל, שאמונה על אחזקה שוטפת של בסיסי האימונים והושלמו השיפוצים בבסיסים צנובר ואל פוראן, אשר שופצו מן היסוד.

על פי התוכנית, בהמשך ישופצו הבסיסים תבץ ותרצה בבקעה, וכן שני משטחים גדודיים במל״י ובמתקן הבשור. לאחר מכן, ישופצו נבי מוסא ומחנה חומה וכן בסיסים נוספים בהתאם לצורך.