את יכולה לעשות הכל - 0404
+
את יכולה לעשות הכל

את יכולה לעשות הכל

כמעט שלא ניתן לפספס את הצמיחה האדירה של הספורט הנשי בעולם, וגם כאן בארץ. בשנים האחרונות גוברת ההתעניינות הנשית הן בספורט המקצועני והן בספורט החובבני, וענפים שבעבר היו נחלת המין הגברי, משתנים אט אט ופותחים את שעריהם גם בפני המין השני. מספיק לטייל בשבילי האופניים, או במסלולי ההליכה הרבים בארץ, כדי לחוש בהתרחבות התופעה.

כיום ישנן הרבה יותר דמויות נשיות ספורטיביות, שנותנות דוגמה לילדות ולנערות, ומראות להן שהשאיפה לחיים ספורטיביים ולהצלחה ספורטיבית, היא לא דבר ששמור למין הגברי, שמקדמת דנא עוסק בתחום. בניגוד לעבר, בנוסף להצלחתן על המגרש, רבות מאותן דמויות ממשיכות היום, ומוצאות את עצמן מתברגות בעמדות ההנהלה והאימון בענפים השונים.

רוצות להיות כמותן

ענף הספורט שעשה את מהפכת המגדר הגדולה ביותר, הוא כמובן ענף הטניס, שהנהיג פרס אחיד בכל תחרויותיו המקצועניות, שמשותפות לגברים ונשים. השוואת התנאים לא הגיעה ביום אחד, והיא סופו של תהליך ארוך, שהובילו טניסאיות מוכרות כמו מריה שראפובה והאחיות וויליאמס. הרייטינג הגבוה במשחקיהן, והמעמד התקשורתי והשיווקי לו הן זוכות, עזר מאוד לקידום הטניס הנשי, והביא צעירות רבות לשאוף לשחק בצורה מקצוענית.

גם במשחקים הקבוצתיים ישנה התקדמות משמעותית. לאליפות העולם האחרונה בכדורגל נשים, שנערכה בקנדה ב-2015, הגיעו מספר שיא של צופים וצופות (כמעט מיליון וחצי) למגרשים. הסכמי השידור והחסויות האמירו לשיאים חדשים, ושווקים חדשים החלו להתעניין בענף. בארה"ב, כדורגל מאוד פופולארי אצל ילדות ונערות, שממשיכות לשחק גם במכללות (בהן יש מעל ל-300 קבוצות), והופכות למקצועניות לאחר מכן.

גם ענפים כמו כדורסל, כדורעף, כדורעף חופים וסופטבול, מאוד פופולאריים בקרב הנערות שמגיעות למכללות השונות. בכל הענפים המדוברים יש ליגות גדולות, עם מאות קבוצות ואלפי שחקניות, שנצפות על ידי מיליוני אמריקאים מדי שבוע. אירועי הגמר נערכים לרוב באצטדיוני ענק, לעיני רבבות רבות של צופים, והם אינם שונים או פחות מעניינים ממקביליהם הגבריים.

גם בענפים האלימים

במסגרת צמיחת הספורט הנשי, צומחת גם סצנת ההיאבקות. אם לפני שנים לא רבות, לא ראינו נשים נלחמות בזירה, היום ניתן לראות אותן כמעט בכל הליגות והארגונים. מי שבולטת בבירור מעל כולן, היא רונדה ראוזי, מתאבקת MMA שמפורסמת בכל העולם.

ראוזי החלה את דרכה כלוחמת ג'ודו, ואף זכתה במדליית ארד באולימפיאדת בייג'ינג. אך את הפריצה הגדולה שלה עשתה, כשעברה לאמנויות הלחימה המשולבות, והפכה לאלופת ארגון ה-UFC. כיום ניתן להגיד, שהיא בין הלוחמים הכי מפורסמים בזירות ההיאבקות בכלל, ושבחורות רבות הולכות בדרכה ומנסות לחקות אותה.

ב-2018 עברה ראוזי מהפך נוסף, כשהחליטה לנדוד לצד הבידורי של עולם ההיאבקות ולחתום בארגון ה-WWE. הקרבות בארגון ה-WWE, כפי שיודע כל ילד, הם מתוסרטים ותוצאתם נקבעת מראש, אך לא ניתן לזלזל ברמה הספורטיבית שמציגים המשתתפים. מעברה של ראוזי ל-WWE לא הגיע בהפתעה. בשנים האחרונות הדמויות הנשיות תופסות חלק גדול יותר בארגון ה-WWE, הקהל צמא לכוכבות על, ומנהלי הארגון שמחים לספק לו את תאוותו.

הבחירה בראוזי (וכמובן הכסף הרב שמשולם לה) מדגימה את ההבנה בארגון, שספורטאיות ומתאבקות מושכות קהל לא פחות מהספורטאים הגברים, ושניתן לשווק את קרבותיהן ואת סיפוריהן לקהל הרחב. בעתיד סביר שנראה כוכבות נוספות, מענפים שונים, שמצטרפות ל-WWE, ונהנות מההילה ומהכסף הרב שזורם שם.

נמצאים מאחור, אבל בדרך הנכונה

אנחנו במדינת ישראל עוד רחוקים מההתקדמות האדירה שנעשתה בארה"ב ובאירופה, אך לא ניתן להגיד שאנחנו עומדים במקום. כמו במקומות אחרים, גם בישראל ההתקדמות נעשית בעזרת דמויות לחיקוי, כדוגמת ירדן ג'רבי, שזכתה במדליית ארד באולימפיאדת ריו, ושסחפה ילדות רבות להתעסק בג'ודו, או שחר פאר, שהגיעה למקום ה-11 בעולם בטניס, והראתה שכישרון הטניס הישראלי לא נמצא רק אצל המין הגברי.

העלייה בספורט הנשי מורגשת בכל האופנים. בשיחה שערכנו עם איתן להב מנהל תחום הדיגיטל של מגה ספורט על מכירת ציוד ספורט לנשים, הוא סיפר שבשנים האחרונות, ובמיוחד בשנה האחרונה, הם רואים צמיחה גדולה ברכישות של ציוד לנשים מכל התחומים ברשת. הצמיחה לדבריו, מורגשת גם בחנויות הפיזיות וגם בחנות האונליין. הוא מאמין שהמגמה רק תלך ותתעצם, ועוד נשים ישתתפו בענפי ספורט, שבעבר היו נחלת הגברים בלבד. המטרה של מגה ספורט, היא לספק לנשים ולנערות את כל הציוד שהן צריכות, על מנת שיתחרו בספורט ויצליחו כמה שיותר.