חקירת הכיבוי: עבודה לקוייה של טכנאי גז גרמה לפיצוץ ולמותו של הפועל בחניון בניין מגורים בירושלים - 0404
+
חקירת הכיבוי: עבודה לקוייה של טכנאי גז גרמה לפיצוץ ולמותו של הפועל בחניון בניין מגורים בירושלים נתי שפירא

חקירת הכיבוי: עבודה לקוייה של טכנאי גז גרמה לפיצוץ ולמותו של הפועל בחניון בניין מגורים בירושלים

בתאריך 20.2 בשעות הצהריים המוקדמות, התרחש פיצוץ עז בחניון של בניין מגורים, הנמצא ברחוב דן שבשכונת בקעה. כתוצאה מהפיצוץ, נזק נרחב נגרם לחניון ולמספר רב של דירות מגורים מעל החניון. למקום הוזעקו צוותי כיבוי וחילוץ רבים, אשר פעלו לחילוץ לכוד מתחת ההריסות, פינוי אזרחים מהדירות שנפגעו ומניעת קריסה משנית של המבנה.

לאחר פעילות ממושכת ומורכבת, חולץ הלכוד ע"י לוחמי האש, מתחת להריסות הבניין, כשהוא ללא רוח חיים.

מחקירה של חוקרי כבאות והצלה מחוז ירושלים, בפיקודו של טפסר משנה משה אלעזרי רע"ן חקירות כב"ה מחוז ירושליםם עולות המסקנות הבאות:

בשעות שקדמו לפיצוץ, עבדו בחניון הבניין טכנאי גז ופועל שסייע לו, בכדי להתקין תשתית גז לבניין, על בסיס מספר צינורות נחושת, שהיו מחוברים למערכת הגז הראשית בבניין. טכנאי הגז והפועל סגרו את הגז למספר צינורות, אך ככה"נ לא לכולם.

עוד עולה, כי טכנאי הגז והפועל עבדו במקום עם מבער המשמש לריתוך הצינורות, וכן כלי עבודה חשמליים ומכניים. בשלב מסויים במהלך העבודות, החלה דליפת גז מאחד הצינורות שהיה מחובר למערכת הגז וככה"נ לא נסגר, הגז הצטבר במהירות בחלל החניון עד שהגיע לתחום נפיצות מסוכן וקטלני. ייתכן שבשלב הזה נעשה ניסיון לסגור את דליפת הגז, אך זה לא הספיק, וניצוץ שנגרם במקום גרם להתלקחות הגז ופיצוץ הגפ"מ, (גז הבישול) לנזק האדיר לבניין ולמותו של הפועל אשר נקבר תחת לוחות בטון ובלוקים.

 

מסקנות החקירה הועברו לידי האגף המשפטי של כב"ה מחוז ירושלים ולידי משטרת ישראל החוקרת את האירוע במישור הפלילי.